tenisový sviatok. Po deviatich rokoch sa podarilo splniť ďalší z množstva snov starostu Jozefa Konkolyho. Konečne dobudovali obecný športový areál. Včera ho slávnostne otvárali.
"Pozvali sme šéfov z amerického Molexu, belgického Gilbosu, ľudí z maďarského generálneho konzulátu v Košiciach. Zahráme aj hymny. Veď nás to nič nestojí a urobíme im radosť. Nuž a do Európskej únie už patríme. No nie?" - vysvetľuje starosta, vďaka ktorému v neveľkej obci neďaleko Košíc vyrástol prvý priemyselný park na východom Slovensku.
Dva tenisové kurty s umelým trávnikom a osvetlením sa môžu využívať na minifutbal, hádzanú, basketbal. V budovách areálu nájdete suchú i mokrú saunu, vírivky, komfortné šatne so sprchami, odpočiváreň, relaxačnú miestnosť s biliardom a bufetom, s požičovňou športových potrieb.
"Dohodli sme sa už s profesionálnym trénerom tenisu, ktorý povedie kurzy. Zaplatíme ho z obecných peňazí. Kúpili sme aj desať tenisových rakiet. Veď dnes si to nemôže hocikto dovoliť. Ľudia potrebujú peniaze na oveľa prozaickejšie veci," hovorí starosta.
Jozefa Konkolyho ťažil športový areál dlhých deväť rokov ako balvan. "Budovali sme ho postupne, trpezlivo, podľa toho, na čo boli peniaze. Podstatné je, že od dneška ho môžu naši ľudia, predovšetkým mládež, využívať."
Kechnec, do roku 1990 Hraničná pri Hornáde, má necelých tisíc obyvateľov. Dovtedy bol súčasťou susednej Sene. Osamostatnenie znamenalo nielen návrat k pôvodnému historickému názvu, ale aj neuveriteľný rozvoj dediny.
Počas starostovania Jozefa Konkolyho, ktorý sa ujal funkcie v roku 1990 a pôsobí v nej štvrté obdobie, podarilo sa zveľadiť majetok obce z 3 miliónov korún na takmer miliardu. Včera do majetku pribudlo ďalších 15 miliónov. Zhruba na toľko ohodnotili odborníci športový areál.
V priebehu trinástich rokov zrekonštruovali budovu obecného úradu, v ktorom vznikla viacúčelová sála a kuchyňa s kapacitou 1 200 porcií, dokončili domov dôchodcov so zdravotníckym strediskom, vybudovali bytovku so 40 obecnými bytmi, o akých môžu Košičania len snívať. Postavili ju za neuveriteľných 16 mesiacov. Obec si vzala 22-miliónový úver, rovnaký balík dostala z Fondu rozvoja bývania.
Do Kechneca si zvykli chodiť naši politici i zahraničné delegácie. Hovoria o kechneckom zázraku.
"Žiaden zázrak. Recept je jednoduchý. Treba rozmýšľať a tvrdo pracovať. Nestačí nadávať a so založenými rukami čakať, že nám budú padať pečené holuby z Bratislavy rovno do našich úst."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári