pri slove nedoplatok horibilná suma. Podobných prípadov je teraz v čase vyúčtovaní tisíce. Ľudia sa vo vyúčtovaniach nevyznajú, netušia odkiaľ sa tam nabrali položky. A neznalého rýchlo obabrú.
"Množia sa také prípady, ľudia si však musia pomôcť sami, my môžeme len poradiť. Doporučujem, aby jednotlivé združenia vlastníkov bytov školili ľudí, ako sa treba správať pri užívaní služieb. Už naši rodičia, starí rodičia vedeli, koľko potrebujú uhlia na zimu. Dnes by mali ľudia vedieť, koľko gigajoulov potrebujú na jeden rok. To by im mal uviesť správca bytu, tí to však nerobia. Slovenská energetická agentúra má takéto údaje, kde sa uvádza normatív pre každú budovu. Podľa toho sa to dá rýchlo skontrolovať, či je teplo účtované správne, alebo nie," hovorí predseda Slobodného občianskeho združenia na ochranu spotrebiteľov (SOZOS) Aladár Adamec.
Ako dodal, budova rok čo rok má stále tú istú spotrebu. "Rozdiel tvorí len mizivé percento, podľa toho, či je tuhšia, alebo miernejšia zima. Vyúčtovania si treba skontrolovať s predchádzajúcimi vyúčtovaniami a samozrejme vynásobiť aktuálnou cenou za Gj. Mám ale prípady, že ľudia majú vo vyúčtovaní za rok 2002 aj o 19 Gj viac ako v predchádzajúcom za rok 2001. Keď to vynásobíme cenou tak rozdiel tvorí aj vyše 6000 korún. Len informovaný človek môže uspieť, akonáhle nie je informovaný dá sa s ním narábať, čo robia správcovské inštitúcie. Hovoríme o službách a to znamená slúžiť niekomu," vysvetľuje A. Adamec a na margo vyúčtovaní dodáva: "Sú strašne rozsiahle, rôznorodé v celom meste, ľudia si nevedia poradiť. Mám aj vyúčtovanie na tri strany. Chýbajú však vysvetlivky, pritom napríklad v Nemecku je vyúčtovanie robené v dvoch maximálne troch riadkoch na papieri, ale na druhej strane listu je celá strana vysvetliviek. Občan nepotrebuje zbytočné čísla, ktoré mu nič nehovoria."
Podľa A. Adamca by ľudia mali mať v blokoch vyvesené tabuľky zo Slovenskej energetickej agentúry. Každá budova je totiž testovaná, čo sa týka mernej spotreby a podľa týchto čísel sa má postupovať pri výpočte spotreby za kúrenie. "Ľudia by mali vedieť, do akej bytovej sústavy ich byt spadá. Existuje pomôcka, ktorú vydala Slovenská energetická inšpekcia, kde sa uvádza merná spotreba tepla na rôzne typové sústavy. V Košiciach nik nevie, v akej sústave býva a koľko má byť spotreba. Existuje 37 typových sústav a pre Košice platí merná spotreba od 0,3 do 0,5 Gj na meter štvorcový. Východiskovými číslami, čo sa kúrenia týka sú merná spotreba tepla, cena za gigajoul a plocha bytu. Priemerná merná spotreba tepla bola vlani stanovená na 0,36 gigajoula na štvorcový meter. Jeden gigajoul stál v Košiciach vlani 374 Sk, takže rátaním 374 x 0,36 x m2 bytu nám vyjde pri ploche bytu 35 štvorákov orientačná suma 4712 Sk, za 50 štvorcových metrov plochy bytu cca 6700 Sk a za 65 štvorcových metrov bytu 8710 Sk. To sú hodnoty, ktoré by sme podľa veľkosti bytu mali zaplatiť za spotrebu tepla."
Pri počítaní však netreba zabudnúť na skutočnosť, že vlani sme mali 29 rôznych cien za gigajoul, takže spomínaných 374 Sk je iba jedna z nich.
Veľa ľudí sa však pýta, na čo im svojho času nanútili podružné vodomery, ak správcovia namerané hodnoty zvyšujú rôznymi koeficientmi. "Spotreboval som za rok 72 m3 vody, vo vyúčtovaní mi však spotrebu vynásobili koeficientom 1,777. Prečo by som mal platiť za vodu, ktorú som ani nevidel? To je nehoráznosť, načo mám vodomer," posťažoval sa nám čitateľ.
Otázku koeficientov sme prebrali aj s A. Adamcom: "Koeficienty sú protizákonné, na to je vodomer, aby meral. Preto za neho ľudia zaplatili, aby vedeli koľko spotrebujú. Nie je výnimkou, keď správca účtuje koeficient 1,94, či jeden pán z Gelnice má spotrebu vynásobenú dokonca 2,68 krát, čiže namiesto 60 m3 vody mu účtujú 160,8 m3. To je zlodejina. Ľudia musia ísť za človekom, ktorý vyúčtovanie vystavil a sťažovať sa. Chyby, kde sa stráca voda nech si hľadá správca, to nie je problém konkrétneho spotrebiteľa. Viete, straty sú rôzne, ale všetky ceny, ktoré sú za vodu, múku, cukor, či jablká sú stanovené zákonom už aj so stratami."
Správcovia domov sa zväčša oháňajú skutočnosťou, že vodomer umiestnený na päte domu, ktorý je fakturačný pre dodávateľa má vždy hodnotu spotreby vyššiu ako súčet podružných vodomerov. "Podružné vodomery v bytoch sú kalibrované a sú meradlami fakturačnými, či účtovnými. Správcovia domov, ktorí na odberných miestach vybavených vodomermi používajú pri vyúčtovaní koeficienty, konajú svojvoľne a protizákonne. Zákon o metrológii nepripúšťa, aby pri meračoch, ktoré kalibruje špeciálny ústav, alebo pracovisko podľa zákona, bola nameraná hodnota upravená koeficientom, ktorý môže byť výplodom nekvalifikovanej administratívnej sily."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári