Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 25. október, 2020 | Meniny má AurelKrížovkyKrížovky

Súťažil som, vyhral som, ale výhru mi dať nechcú. Čo s tým?

Košice - Súťaže sľubujúce lukratívne výhry sú vynikajúcim marketingovým prostriedkom zvlášť v ekonomikách poznačených nízkou kúpyschopnosťou

obyvateľstva. Slovensko v tomto smere spĺňa všetky predpoklady, a tak je doslova živnou pôdou pre tisícky rôznych súťaží. Keď si kúpite ten správny výrobok, vyplníte tiket, zavoláte na audiotextové číslo, odovzdáte hlas v súťaži miss, správne vyplníte krížovku... Však to poznáte, ešte kus šťastia, samozrejme poriadny, a výhra je vo vrecku. Alebo aj nie? Čoraz častejšie sa stretávame s prípadmi, keď sa lákavá výhra rozplynie ako bublina. Máme vôbec nejaké možnosti výhru si vymôcť?

Rozhovoru na túto tému s predsedom Komory komerčných právnikov SR JUDr. Jozefom Kravecom (na snímke) predchádzala sťažnosť nášho čitateľa. Zúčastnil sa súťaže, ktorú organizoval vydavateľ istých novín. Výhrou bol obraz od slovenského maliara. Šťastie stálo pri našom čitateľovi. Vyhral. V tom okamihu sa šťastena na neho definitívne vykašľala. Žiadny obraz nikdy nedostal a to už, chvalabohu, od súťaže ubehli tri roky. Čo v takých prípadoch robiť?

Skryť Vypnúť reklamu

Ak sa zúčastním súťaže a výhru nedostanem, mám na ňu právny nárok?

"Súťaže môžu byť súčasťou reklamy, kedy sa propaguje nejaký výrobok. Za nákup nejakého tovaru vyhlasovateľ súťaže sľubuje nejakú odmenu. Okrem toho máme zákon o lotériách, ktorý hovorí o oficiálnych výhrach, ktoré sú kontrolované štátom, teda ministerstvom financií. To sú stávkové kancelárie a podobne. Podstatou pri všetkých súťažiach je, že musia byť vopred určené pravidlá hry aj poradie výhier. Základnou podmienkou je, aby hra bola v súlade so zákonom, musí byť štátom povolená."

Ak teda napríklad nejaké súkromné médium vyhlasuje súťaž, musí získať na to povolenie?

"Platí oznamovacia povinnosť či už voči ministerstvu financií, alebo voči iným orgánom, ak ide o súťaž regionálneho charakteru. Záleží aj na tom, kto je sponzorom, respektíve pod koho záštitou sa súťaž koná. Väčšinou sú to osobnosti politického, kultúrneho alebo športového života. Ten, kto organizuje takúto činnosť, musí byť verejne známy a to aj v prípade firiem. V niektorých prípadoch musí mať organizátor súťaže osobitné povolenie od štátnych orgánov. To už záleží od samotnej povahy hry. Súťaže sa musia konať v súlade s platnými zákonmi, pretože v prípade výhier majú výhercovia daňovú povinnosť voči štátu. Musí ísť teda o právne legálnu činnosť. V žiadnom prípade nesmie byť cieľom súťaže napríklad vylákanie peňazí od ľudí."

Skryť Vypnúť reklamu

Dajme tomu, že všetky podmienky sú splnené. Pravidlá hry sú vopred známe, každému jasné, súťaž je oficiálne povolená, organizátor súťaže je verejne známy. Ja vyhrám, ale výhru nedostanem. Čo potom?

"Stávajú sa takéto prípady. Dokonca podobne skončila pred pár rokmi jedna súťaž miss, keď dáma, ktoré vyhrala, svoje auto nedostala. Nemala však odvahu ísť do súdneho sporu. Začiatkom 90-tych rokov podobne dopadli televízne hry organizované pod pláštikom nadácie istej známej modelky, kde sa stratili milióny. Právo na výhru je vymáhateľné, ak súťaž bola v intenciách zákona. Ak výherca splnil podmienky súťaže, napríklad nakúpil tovar, ako sa to od neho žiadalo, ak vyplnil tiket, kupón, dotazník a podobne, a súťaž vyhrá napríklad žrebovaním, má nárok na výhru. Toto právo je aj súdne vymáhateľné tzv. žalobou o vydanie veci alebo peňazí."

Skryť Vypnúť reklamu

Často však pri súťažných podmienkach býva väčšinou maličkým písmom uvedené - výhru nie je možné vymáhať si súdnou cestou. Mám aj v tomto prípade nejaké práva?

"Už to upozornenie nabáda k tomu, že tá súťaž zrejme nebude v súlade s právnymi predpismi a pravidlami. Najlepšie je takejto súťaže sa nezúčastniť. V takomto prípade môže ísť o klamlivú reklamu či dokonca o podvod a v takom prípade existuje súdna ochrana, ak je ale samozrejme organizátor súťaže známy."

Organizátor súťaže mi odmietne dať výhru. Dokedy mám čas na podanie žaloby, aké sú v tomto prípade premlčacie lehoty?

"Samotný usporiadateľ hry v jej pravidlách stanovuje lehotu, dokedy si môže súťažiaci výhru vyzdvihnúť. V niektorých prípadoch organizátor umožňuje, aby výhru prevzala iná osoba v zastúpení výhercu. Ak výhru nedostanete, treba sa najskôr pokúsiť o dohodu. Napríklad v prípade výhry osobného automobilu vám môže usporiadateľ navrhnúť predĺženie lehoty na prevzatie výhry trebárs z dôvodu, že mu ho ešte nedodal výrobca. Ak vám však výhru odmietnu dať, platia všeobecné premlčacie lehoty podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka, po ktorých uplynutí už nemôžte podať žalobu. Samotná lehota už závisí od samotnej povahy veci, v niektorých prípadoch ide o tri roky, v iných o štyri alebo o jeden rok."

Vráťme sa k nášmu prípadu, keď v súťaži istého denníka pred tromi čitateľ vyhral obraz a nedostal ho. Aká je tam premlčacia lehota?

"V tomto prípade buď platí podľa Občianskeho zákonníka všeobecná trojročná premlčacia lehota, prípadne štvorročná."

Vy sám z vlastnej praxe poznáte podobné prípady, v ktorých ste zastupovali záujmy poškodených. O čo väčšinou išlo?

"V jednom prípade išlo o hru, ktorá nebola legalizovaná, teda povolená. V druhom prípade nebola hra zabezpečená ani finančne - subjekt, ktorý túto hru vyhlásil, nebol legálne povolený, nenachádzal sa v žiadnom registri. Išlo teda o fingovanú firmu, ktorá si sama robila bombastickú reklamu. Navádzala súťažiacich na kúpu tovaru. V tomto prípade teda išlo aj o trestno-právnu zodpovednosť, podvod a spreneveru. Hlavnou výhrou malo byť auto. Keď sme zisťovali, či organizátor súťaže uzavrel zmluvu na kúpu takého auta s predajcom, zistilo sa, že nič také nebolo. Ten súdny spor dodnes nie je uzavretý, organizátori hry sú vo väzbe."

Predstavme si, že vyhrám súťaž organizovanú nejakou firmou. Od vyhlásenia súťaže do mojej snahy prevziať si výhru však firma zmení majiteľa. Je to dôvod pre organizátora súťaže, aby mi výhru nevydal s odvolaním sa na to, že oni s hrou nemajú nič spoločné, keďže ju organizovali bývalí majitelia?

"Všetky práva a povinnosti prechádzajú na nových majiteľov a to sa týka aj tejto povinnosti vyplatiť vám výhru. Jediné, čo by snáď mohli, je hru prerušiť, ak ešte neskončila, ak tým ale nespôsobia škodu účastníkom hry. Ak by prerušením hry vznikla jej účastníkom škoda, mohli by si jej náhradu súťažiaci u organizátora uplatňovať."

Ďalšia modelová situácia. Vyhrám nejaký spotrebič alebo auto, preberiem si výhru a zistím, že vec, ktorú som vyhrala, je pokazená. Mám smolu?

"Práva výhercu sú rovnaké, ako keby si túto vec sám kúpil. Je možnosť reklamovať závadu, žiadať opravu. Ak nieje vec opraviteľná, je možné žiadať výmenu tovaru za taký istý, ale funkčný. Je možné aj odstúpiť od zmluvy a žiadať vyplatenie alikvótnej finančnej čiastky."

Z času na čas sa objavia vlny už na prvý pohľad pofidérnych súťaží. V obálke s vaším menom, adresou a často aj rodným číslom je list, v ktorom vám organizátor súťaže oznamuje, že ste práve vyhrali milión. Stačí si už len kúpiť tovar za nejakých pár tisíc. Čo by ste odporučili ľuďom, ktorí naleteli?

"Tieto prípady sa stávajú často. Tu ide o klamlivú reklamu a môže dôjsť k naplneniu skutkovej podstaty trestného činu podvodu, alebo iných s tým súvisiacich trestných činov. V tomto prípade však vymáhateľnosť výhry neplatí, pretože súťaž bola robená v rozpore so zákonom. Ak by si to klient zisťoval, určite by prišiel na to, že žiadna taká firma, aká v liste figuruje, v skutočnosti neexistuje. V takomto prípade je možné podať trestné oznámenie na adresu, ktorá je uvedená ako sídlo firmy. Na tej adrese síce nikto nie je, ale cez poštu sa dá zistiť odosielateľ výrobku, ktorý ste si v rámci súťaže kúpili. Základ je dopátrať sa odosielateľa tejto zásielky."

Ak by človek chcel takejto situácii predísť a overiť si, či je súťaž legálna, ako má postupovať? Existuje nejaký register, keďže mnohé súťaže podliehajú schvaľovaciemu konaniu zo strany štátnych orgánov?

"Informácie o súťaži je možné získať u jej organizátora, ktorý nesie za jej priebeh a výsledky právnu zodpovednosť. Čo sa týka nejakého registra, u nás nič také nemáme. Súčasná právna úprava je v týchto veciach dosť benevolentná."

Ako je to v štátoch Európskej únie?

"Štáty EÚ veľmi prísne strážia tieto hry. Je problém získať povolenie na celoštátnu hru a v tomto smere je to aj u nás dosť náročný proces. Miestne hry sú však dosť benevolentného charakteru."

Mnohí výhercovia sa obávajú, že v prípade výhry napríklad drahého auta nebudú mať hotovosť na zaplatenie dane z príjmu... Existuje taká možnosť, že túto daňovú povinnosť na seba prevezme organizátor súťaže?

"Nie, zákon presne definuje, kto je daňovým poplatníkom. V niektorých prípadoch je však možné dohodnúť sa s organizátorom, aby vám namiesto auta vyplatil alikvótnú finančnú čiastku. Je to však vec dohody a nie vždy je to možné."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 3. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY
 4. NAŽIVO: Ako na koronu reagujú úspešné firmy? Sledujte #akonato
 5. NAŽIVO: Čo čaká ekonomiku? Sledujte #akonato konferenciu
 6. Kupujte originálne tonerové kazety HP
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 % do 8 %
 8. Zaplatiť za kávu či obed pomocou správy v čete? Už čoskoro
 9. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár
 10. Zelená Bratislava
 1. Kvalitné sporenie si dokážete vybaviť z pohodlia domova
 2. Tesco prináša zákazníkom potraviny za každých okolností
 3. Vedeli ste, že jablká majú svoj medzinárodný deň?
 4. Zostáva už len 7 dní na predloženie žiadosti o grant
 5. Svet môžeme zlepšiť dobrými skutkami
 6. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh
 7. Najnovšie technológie a inovácie na Gemeri? Normálka
 8. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 9. Nové laboratórium ekonomického experimentálneho výskumu na EUBA
 10. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí
 1. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 20 061
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 17 636
 3. Na Slovensku pribúdajú nové bankomaty. Viete čo v nich vybavíte? 13 300
 4. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 12 722
 5. Pravá strana Dunaja môže vďaka Inchebe získať novú tvár 12 571
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 104
 7. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 10 577
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 572
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 074
 10. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 10 008
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Pacientka, ktorá odmietla testy aj rúško, porodila zdravé dieťa

Na sociálnej sieti sa šíri výzva k protestom. Nemocnica kontaktovala políciu.

Koronavírus v Bardejove: Plošné testovanie u nás môže byť príkladom pre Európu, vyhlásil Pollák (minúta po minúte)

Cieľom pilotného celoplošného testovania je spomaliť šírenie ochorenia Covid-19.

Testovanie v Bardejovskej Zábave.
Historikovi pripomína monotónna biela omietka zateplený panelák.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop