používala len na asi 15 percentách vybraných regionálnych tratí. Túto formu prepravy sme uprednostnili pred klasickou prepravou batožín, pretože je efektívnejšia.
Doteraz mohol cestujúci odovzdať batožinu v podateľni železničnej stanice, prípadne priamo vo vlaku, ale odteraz ju môže podať len pri alebo vo vlaku," informoval nás hovorca Železničnej spoločnosti Miloš Čikovský.
Do vozňa si môže človek bezplatne vziať so sebou ručnú batožinu, ako aj ľahko prenosné predmety, ktoré umiestni nad alebo pod miesto, ktoré mu prináleží tak, aby neprekážali spolucestujúcim.
"Cestujúci s bicyklom, detským kočíkom alebo batožinou väčších rozmerov si však musia zakúpiť batožinové lístky v pokladniach železničných staníc alebo u sprievodcu vo vlaku. Bicykle a detské kočíky sa prepravujú v chodbičkách osobných vlakov a za ich ochranu zodpovedá sám cestujúci, pri prestupovaní si však sám zabezpečí preloženie batožiny."
Za túto zjednodušenú prepravu zaplatí cestujúci z nástupnej do cieľovej stanice 20 Sk. Jednodňový batožinový lístok stojí 50 Sk. Týždenný batožinový lístok bude stáť 180 Sk. "Batožinové lístky vydávajú pokladnice v železničných staniciach a obsluhujúci vlakový personál."
V IC vlakoch (okrem IC Hron) a vybraných rýchlikoch môže cestujúci využiť pojazdnú úschovňu batožín.
"Batožinu má možnosť pri vlaku odovzdať zamestnancovi vlakovej čaty, a to z nástupišťa cez nákladné dvere. Vtedy za batožinu preberá zodpovednosť ZSSK. Dovozné za prepravu v pojazdnej úschovni batožín je pritom 20 Sk za kus."
Ak ale cestujúci využije pri jednej ceste viaceré vlaky, zaplatí za batožinu v každom vlaku zvlášť. Zoznam vlakov, v ktorých je radený vozeň s pojazdnou úschovňou batožín, bude uvedený v dodatku cestovného poriadku, alebo na výveskách v železničných staniciach.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári