mikrobus s dievčencami Las Ketchup pred jeho hlavným vchodom. Ešte predtým, okolo pol druhej, sa z podobného auta vynorila skupinka tmavých mladých mužov, ktorí tvoria sprievodnú kapelu sestier Loly, Pilar a Lucie a dve vokalistky. Zaujímavosťou je, že triom sestier sa rodina neuzatvorila, lebo v kapele Las Ketchup hrajú ďalší dvaja bratia a bratranci speváčok.
Pokojne sa mohlo stať, že Košičania, ktorí v tej chvíli postávali okolo hotela, si trojicu Španielok nemuseli ani všimnúť. Nenápadné, útle dievčatá, ktoré na prvý pohľad rozoznáte len podľa farby vlasov, prebehli jedna po druhej cez cestu rovno do hotela, odvracajúc hlavy od objektívov fotoaparátov. Snáď len červenovlasá Lola trochu spomalila, útek jej skomplikovala cesta po chodoch, na ktorých nevládala chorá noha.
Po dobrom obede, v ktorom sestry uprednostnili svoju obľúbenú taliansku kuchyňu nasledoval oddych na izbách, zvukovú skúšku za nich absolvovali ich vokalistky tak, aby Lola, Pilar a Lucia došli na "Amfik" až tesne pred koncertom dokonale oddýchnuté. Avizovanú autogramiádu v Optime vopred zrušili so slovami, že na čosi podobné nie sú zvyknuté a hodinové vyčerpávajúce podpisovanie by neprispelo k zdraviu Loly.
Organizátorom šnúry Las Ketchup je agentúra Backround Production, zastúpená v osobe Mira Tomaškoviča, úlohy spoločníka a prekladateľa v jednej osobe sa zhostil jeho kamarát a spolužiak z VŠMU, herec Roman Luknár, žijúci v Madride. "Teraz je to iné. Vždy, keď som niekomu tlmočil, bolo to väčšinou tak, že mi zavolali aby som prišiel. To bolo napríklad v prípade Gabriely Sabatini. Na týchto koncertoch však už robím v kuse štyri mesiace," hovorí Roman Luknár.
Ako doplnil Miro Tomaškovič, ktorý už na Slovensko priviezol viacero iných hviezd, napríklad aj Tatu, ponuka na Las Ketchup prišla do jeho agentúry už dávnejšie. Suma však bola príliš vysoká. "Vedel som, že Roman je v Madride, tak som sa mu ozval a on za hodinu získal kontakt priamo na manažéra kapely. Výsledok je ten, že s nimi napokon priletel," hovorí Miro Tomaškovič.
Roman Luknár doma nechal ženu Lolu a dvoch synov.
"Ona je už zvyknutá. A žiarliť na "kečupky"? Prečo by mala?" smeje sa Roman, ktorého vraj manažérska robota baví rovnako ako divadlo. A chvália si ho aj tri temperamentné Španielky, vraj takého príjemného sprievodcu ešte nezažili.
Na večerný koncert si to namierili v prevažnej väčšine rodinky s deťmi, ktoré slušne zaplnili rozľahlé hľadisko Amfiteátra. Začalo sa takmer presne, desať minút po siedmej už sestry odpálili prvú skladbu z debutového albumu. Energické bicie posilnené perkusiami, temperamentné gitary a silné hlasy Loly, Pilar a Lucie vytvorili atmosféru, ktorá vás razom previezla za hranice všedných dní kdesi, kde to žije španielskym naturelom, energiou a bezstarostnosťou.
Spievalo sa aj "a cappella" respektíve len za doprovodu perkusií a "španielky", kde "kečupky" všetkým skeptikom dokázali, že spievať ozaj vedia. Hudba Las Ketchup silno inšpirovaná folklórom krajiny toreádorov rozprúdila krv nejednému Košičanovi, čo najmä tých mladších okamžite zodvihlo k tancu. V choreografii sa mohli masovo realizovať najmä pri notoricky známom hite Aserejé a to si píšte, že deväťdesiat percent osadestva "Amfiku" sa aj so spartakiádnou presnosťou realizovalo.
Po slabej hodinke a dvoch prídavkoch bolo po celej sláve, ktorú si dosýta vychutnali najmä tí neskôr narodení. Viac z koncertu vám prinesieme v zajtrajšom Korzári.
Autor: Lucia ŠARÁKOVÁ & hra
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári