účinkujúcich, medzi ktorými dominovali ťahače ako Olympic, Kryštof, Marián Čekovský, IMT Smile, Gladiátor, Henry Tóth, Horkýže slíže, Nocadeň či Ears sa však predstavili len niektorí.
"Nič čo avizovali na plagátoch nie je," ponosovala sa mládež bezradne chodiac po areáli.
Už v piatok odchádzali sklamaní fanúšikovia českej metalovej legendy Debustrol, ktorá zahrala len symbolických pár piesní s dodatkom, vraj netušili, že ide o dobročinnú akciu. Ich kolegovci Harlej sa pre istotu na pódiu neobjavili vôbec.
Pri megahviezde celého festivalu, kapele Olympic, zas sklamali ľudia. Pár stovák zvedavcov rozhodne nenaplnilo predstavy organizátorov, ktorí si na účely akcie prenajali areál s hlavným pódiom, stanom a dvoma halami, v ktorých mala priestor tanečná a rocková scéna.
Sobota sa niesla ďalej podľa scenára skeptikov z prvého dňa. Najprv zahlásili, že Gladiátor nepríde a potom sa nedostavila ani maďarská kapela Beatrice, kvôli ktorej si to sem namierila väčšina metalových nadšencov. Tí sa napokon museli uspokojiť s miestnymi hard-corovými či metalovými kapelkami, ktoré sa napokon presunom na hlavné pódium stali lídrami festivalu.
Kapela Kryštof bola dôvodom, prečo si mnohí účasť na festivale odkladali na nedeľu. Českí hudobníci však napokon účasť odriekli a ich príklad sledoval i zvyšok avizovaných zvučných mien. A tak sa po dvoch dňoch organizátori rozhodli nedeľu z programu úplne vyškrtnúť. V kuloároch sa klebetilo o nevyplatených honorároch, prehnaných ambíciách, slabej návštevnosti a podcenenej mediálnej kampani, ktorá podlomila nohy debutovému Roxyfestu. Čo na to riaditeľ festivalu Tibor Balajty?
"Celý tretí deň, teda nedeľu, sme museli zrušiť, pretože kapely, ktorým sme vyplatili pred vystúpením zálohy, od nás chceli zvyšok prehnane vysokých honorárov a to rovno "na drevo". Žiaľ, my sme peniaze ešte nemali k dispozície, tie boli reálne až v pondelok, kedy nám mali zaplatiť súkromní investori," informoval nás Tibor Balajty, ktorý je súčasne riaditeľom organizátorskej agentúry Roxy. Ako dodáva, od spolupráce na poslednú chvíľu odstúpilo aj pár mediálnych partnerov, čo akcii k úspechu tiež nepridalo.
"Ešte v sobotu bolo všetko v najlepšom poriadku, kapely ktoré sa nedostavili, napríklad Gladiátor, mali technické problémy, alebo iné akcie, ktoré nemohli odvolať," hovorí ďalej riaditeľ festivalu. "V nedeľu sa nám však celé platby skomplikovali a na takéto podmienky nechceli pristúpiť ako kapela Kryštof, tak zvyšné kapely. A tak sme boli nútení tretí deň zrušiť."
Na otázku, ako k tomu prídu diváci, ktorí si zakúpili lístky na celé tri dni a za svoje peniaze neuvideli to, čo im sľuboval program, riaditeľ hovorí: "Vstupenky sa predávali prevažne študentom za minimálne ceny, takže až k takej ujme nedošlo."
Celú akciu napriek komplikáciám a nízkej návštevnosti však Tibor Balajty hodnotí pozitívne a nevylučuje zorganizovanie Roxyfestu i o rok. "Na nadšení a dobrom slove to však už nepôjde, budeme si musieť dopredu zaistiť zdroje na pokrytie nákladov," hovorí na margo.
Roxyfest 2003 bol pilotným projektom prihraničnej kultúrnej spolupráce krajín V4 s dôrazom na boj proti drogám a AIDS.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári