Korzár logo Korzár Košice

Predaj pozemkov v lesoch na ekologické domy by narazil na zákony a vysoké investície

Košice - Ekologickým bývaním, ktoré v súčasnosti na okrajoch mestských lesov navrhuje realizovať poslanec mestského zastupiteľstva a ekológ Michal

Kravčík, sa zaoberali na Útvare hlavného architekta.

Vízia ekologického bývania v okrajových častiach mestských lesov počíta s vytvorením cca 5-tisíc pozemkov s rozlohou desať árov, pričom ich cena by sa pohybovala vo výške 200-tisíc Sk za pozemok. Tak by sa údajne mohla do mestského rozpočtu dostať približne jedna miliarda korún na riešenie dlhu a zvyšok lesov by si mesto mohlo ponechať vo vlastníctve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Je to zaujímavá aktivita a treba s ňou ako alternatívou do budúcnosti počítať. Faktom je, že zákony nám v takomto zámere nepomáhajú. Pokiaľ je totiž pozemok v lese, poplatok za vyňatie z lesného fondu je veľmi vysoký. Za územie, ktoré sa nachádza v lesoparku, je poplatok ešte oveľa vyšší. Ak chce niekto bývať v lese, musí vyriešiť problém, že stromy by mali byť vo vzdialeností 50 metrov od domu. A tu sa už dostávam do rozporu s ekológiou, lebo potrebujeme vyťať stromy. Keď to neurobím, budem mať problémy s poistením. Tieto veci treba poriadne rozdiskutovať," hovorí hlavný architekt mesta Košice Peter Murko.

SkryťVypnúť reklamu

Architekti na základe podnetu komisie výstavby a životného prostredie vytypovali pomerne reálne lokality na okrajoch mestských lesov, kde by sa možno dali ekologické domy postaviť. "Od predsedu komisie poslanca Kravčíka sme totiž dostali mapku lesov, v ktorej bolo červenou fixkou označených asi 500 hektárov. Treba však povedať, že väčšina označených lokalít je úplne nereálna a nevhodná na výstavbu ekologických domov, pretože sú buď veľmi ďaleko, alebo nemajú prístupové komunikácie. Cesta a elektrický prúd musia byť aj pri takomto type domu, plyn a verejné osvetlenie nie je podmienkou," dodáva Murko.

Hlavný architekt ďalej zdôraznil, že hovoriť v súvislosti s ekologickým bývaním o Opátke, ktorá je 50 kilometrov od Košíc a pozemky sa tam aj s chalupami predávajú za nízke ceny, je zbytočné. Rovnako tak je zbytočné hovoriť o kopcoch, kde sa nedá absolútne dostať. "Reálne vidíme celkovo tak 40 hektárov v troch lokalitách. Jedna by mohla byť medzi Ťahanovcami a krematóriom, ďalšia na severe Furče v nadväznosti na lesopark, tretia v Myslave v lokalite Girbeš, kde sa výstavba experimentálnych štyroch domov vybavovala posledných deväť rokov dávno pred týmto zámerom. Zatiaľ domy nestoja, ale stromy sú už vyťaté."

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladaných 5-tisíc pozemkov považuje Murko za nereálnych. "Treba si uvedomiť, že 200-tisíc korún, o ktorých sa uvažuje ako o cene jedného pozemku, nie je málo a k tomu treba prirátať ešte náklady na vyňatie z lesného fondu, prístupové cesty a elektrinu. V hrubých počtoch nám vyšlo, že ďalších 300 Sk na meter štvrocový by sa muselo zainvestovať ešte pred výstavbou. Ponúka sa otázka, kto by tieto náklady znášal. No a každý takýto potenciálny záujemca potrebuje mať ešte cca 2 milióny a viac na samotnú výstavbu. Takže reálne si myslím, že pôjde skôr o niekoľko desiatok jednotlivcov, ktorí by o takéto bývanie mali záujem i peniaze," vysvetľuje Murko.

Podľa hlavného architekta je však dôležité najprv si ozrejmiť, čo je to vlastne ekologické bývanie. Predstavy sú totiž rôzne. "Jedni si predstavia drevenú chalúpku, v ktorej sa kúri drevom, pije voda zo studní alebo to môže byť moderné bývanie s maximálnym využitím druhotných surovín a minimálnou energetickou spotrebou. Pravda je asi niekde uprostred."

SkryťVypnúť reklamu

Hlavný architekt však pripomína, že ak by sa aj podarilo vybaviť výnimku na ministerstve a pozemky vybrať z lesného fondu, ak by aj každý súhlasil a nikto nerobil problémy, do roka by sa tento proces mohol dostať len do polohy, že budú tieto vytypované pozemky vyhlásené za stavebné. "Ale bude potrebné do nich veľa investovať, pripraviť tú základnú infraštruktúru. Rozhodne sa však nedá spoliehať na taký jednoduchý vzorec, že pri metri za dvesto korún krát päťtisíc pozemkov v mestskej pokladnici pribudne miliarda. Treba o tom rozprávať ako o alternatívnom bývaní, ale určite nepôjde o nejakú masovú akciu, iba o jednotlivé skupiny, tak ako som to videl v Amerike či Fínsku," uzavrel náš rozhovor hlavný architekt Peter Murko.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 276
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 372
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 184
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 215
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 859
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 358
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 553
  8. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 143
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu