riešenej stále výstave v Dome teroru v Budapešti, nevylúčili v piatok, po skončení celosloslovenskej konferencie v košickom Župnom dome viacerí jej účastníci.
"Na konferencii sme si vypočuli prednášky s mimoriadne závažným obsahom, ktoré nás budú nepochybne inšpirovať na to, aby sme sa v spolupráci s organizátormi konferencie, Košickým samosprávnym krajom a jeho predsedom Rudolfom Bauerom, pokúsili o vznik podobne orientovanej stálej výstavy. Prišli sme s takýmto nápadom prví a tak si myslíme, že by mohla byť v Košickom samosprávnom kraji," povedal Rudolf Polák, riaditeľ Východoslovenského múzea v Košiciach.
Popri tomto pozoruhodnom pláne je jedným zo záverov konferencie aj vyhlásenie, prostredníctvom ktorého jej účastníci žiadajú, aby nik nezabúdal na komunistické obdobie našich dejín a a by sa i pre budúce generácie uchovali fakty o účasti Slovenska v zápase za slobodu a proti komunistickej diktatúre.
"V apríli 2004 uplynie 50 rokov od procesu s predstaviteľmi hnutia Biele légie v Košiciach, na ktorom vyniesli štyri rozsudky smrti, ktoré boli vykonané," podčiarkol jeden z najprominentnejších účastníkov konferencie, bratislavský advokát Ján Čarnogurský, donedávna líder KDH. Výzvou, aby si účastníci pripomenuli hrdinské hnutie Bielych légií, vyvolal Čarnogurský hlboké pohnutie u Bohuša Grubera, syna jedného z Košičanov, popravených po rozsudku smrti na košickom procese. Pán Gruber ocenil, že pamiatka štyroch popravených neupadne do zabudnutia.
Známi historici, medzi ktorými bol Jozef Jablonický z Bratislavy, Ivan Chalupecký z Levoče i košickí vedci zo Spoločensko-vedného ústavu Slovenskej akadémie vied, uverejnili na konferencii v Župnom dome i mnohé, doteraz neznáme informácie o represáliách voči cirkvám, menšinám, roľníkom, učiteľom a reholiam.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári