KOŠICE. Hustota osídlenia a výkonnosť záchraniek v mestských častiach Košíc sú príčinou nového rozmiestnenia staníc. Podľa nového vestníka ministerstva zdravotníctva sa v decembri tohto roku zdravotnícki záchranári presunú zo sídliska Nad jazerom na Juh. V mestskej časti tak ostane jedna stanica záchrannej zdravotnej služby.
Rezort sa rozhodol vytvoriť ďalšiu stanicu na Západe. Termín jej vzniku zatiaľ nie je známy. Podľa hovorkyne ministerstva Zuzany Čižmárikovej sa však podarí stihnúť všetky zákonné lehoty.
Prevádzkovateľ neznámy
Kto bude tieto a ostatné košické stanice prevádzkovať, ešte nie je jasné. Poskytovateľom záchrannej zdravotnej služby Košickej záchranke a Falck záchrannej na prelome rokov 2009/2010 končia licencie. Tie rezort vydáva raz za štyri roky. Obaja prevádzkovatelia majú záujem o udržanie si terajších a získanie nových pozícií.
"Košická záchranka sa na tendre dlhodobo a systémovo pripravuje a rozhodne chce uspieť lepšie ako pred štyrmi rokmi," tvrdí hovorkyňa najväčšieho poskytovateľa záchrannej služby v Košiciach Andrea Lešková.
Podobne zmýšľajú aj vo Falcku. "Pevne veríme, že naša spoločnosť bude pri udeľovaní licencií úspešná a získa minimálne taký počet staníc, ako má v sučasnosti," hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Ján Šteso.
Náklady na priestorové a materiálno-technické zabezpečenie jednotlivých staníc si budú záchranky platiť sami.
Košický kraj zaostáva
Pripravované zmeny by mali byť pre kraj prínosom. "Sídla staníc budú rozmiestnené lepšie z hľadiska dostupnosti neodkladnej zdravotnej starostlivosti a tak budú môcť byť ambulancie viac využité v prospech pacienta v zdravotnej tiesni," myslí si Lešková. Dodáva, že posilnenie záchrannej zdravotnej služby je v regióne dôležité, pretože záchranný potenciál prepočítaný na počet obyvateľov a rozlohu už niekoľko rokov zaostáva za ostatnými krajmi.
Záchranky v číslach
Košická záchranka v Košiciach prevádzkuje 7 staníc a zamestnáva 124 ľudí. Spoločnosť Falck má tri košické stanice. Ďalších viac ako tridsať jej patrí v piatich regionóch - Prešove, Humennom, Svidníku, Krompachoch a Rožňave. V spoločnosti pracuje takmer 470 ľudí.
Podľa údajov ministerstva za poskytovanie zdravotnej starostlivosti získa záchranka od poisťovne za sanitku s lekárom mesačne 27 882 eura, so záchranárom 16 928 eura.
Tabuľka
Mestá na východe
Na východe bude nová stanica záchranky v Margecanoch a Spišských Vlachoch. Dvanásť ďalších zmení sídlo.
Súčasné sídlo Nové sídlo Čas presunu
Medzev Budimír 12.5.2010
Papín Prešov 5 12.5.2010
Spiššká Nová Ves Smižany 28.3.2010
Ubľa Snina 2 12.5.2010
Ulič Stakčín 12.5.2010
Krajná Poľana Svidník 14.2.2010
Sečovce Hriadky 20.4.2010
Lipovník Jablonov nad Turňou 12.5.2010
Spiššký Štvrtok Levoča 29.3.2010
Slanec Trebišov 12.5.2010
Horný Tisovník Veľký Krtíš 5.4.2010
Nová Kelča Vranov nad Topľou 14.2.2010
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári