nadobudnúť účinnosť od 1. júla 2003. "Cieľom schváleného zákona je najmä rozšíriť okruh zamestnávateľských organizácií, v ktorých budú môcť občania vykonávať civilnú službu a tým postupne znižovať počet mladých chlapcov čakajúcich na jej vykonanie," hovorí riaditeľ Vyššej vojenskej správy pre Košický a Prešovský kraj plk. Ing. Miloš Timko.
V súlade s uznesením vlády SR boli rozšírené možnosti výkonu civilnej služby v Hasičskom a záchrannom zbore, ale aj v integrovanom záchrannom systéme. Novela zákona však upravuje aj možnosti pre povolanie duchovných a diakonov, ktorí nie sú členmi reholí, čo predchádzajúca právna úprava neumožňovala.
"Znamená to, že duchovní a diakoni, ktorí nie sú členmi reholí budú musieť vykonať civilnú službu. Samozrejme aj v oblasti pôsobenia vlastných cirkví."
Nový zákon zároveň upravuje aj určenie poradia dôležitosti pri výbere zamestnávateľov na zaradenie občanov na výkon civilnej služby s cieľom zabezpečiť priority verejného záujmu v oblasti plnenia brannej povinnosti. V praxi to znamená, že občan bude po novom môcť vykonávať civilnú službu hlavne v zamestnávateľských organizáciách štátu, územnej samosprávy, alebo v organizáciách náboženských spoločností a registrovaných cirkví. U iných zamestnávateľov môže človek vykonávať civilnú službu iba vtedy, ak na jej výkon nie sú voľné miesta v spomínaných organizáciách. Problém však spočíva v tom, že zamestnávatelia sa o služby občanov vykonávajúcich civilnú službu nehrnú. Vyzerá to tak, že všetko tkvie v neznalosti o tejto možnosti. "Civilkárov využívajú zväčša zdravotnícke a sociálne zariadenia, či obce. Viac by som očakával od školstva, či kultúry, ktoré sú dlhodobo finančne poddimenzované. Naopak zamestnávatelia nemajú záujem o ľudí, ktorí neukončili povinnú školskú dochádzku. Títo sú len veľmi ťažko umiestniteľní," povedal. M. Timko.
Novela upravuje na základe získaných praktických skúseností z aplikácie doteraz platného zákona aj spôsob evidencie dochádzky do zamestnania civilkárov a tá má byť súčasťou evidencie ostatných zamestnancov zamestnávateľa. Novinkou je však skutočnosť, že ak vojenská správa zistí, že zamestnávateľ, alebo občan vykonávajúci civilnú službu závažne porušia povinnosti ustanovené zákonom, vojenská správa má právo rozhodnúť o prerušení výkonu služby z vlastného podnetu. "Doposiaľ sme túto možnosť nemali a mnohí zamestnávatelia, ako aj ľudia vo výkone civilnej služby túto skutočnosť zneužívali. Príslušné územné vojenské správy budú robiť pravidelné aj námatkové kontroly. V prípade, že zistíme porušenie zákona zo strany zamestnávateľa, prerušíme chlapcovi civilnú službu. Následne ju doslúži niekde inde. Organizácia, ktorá poruší pravidlá už ďalšieho civilkára nedostane. Pokiaľ by však bol na vine samotný občan vykonávajúci civilnú službu nastane väčšia patália a jeho konanie sa bude riešiť súdnou cestou. Veď zo zákona je povinný túto službu absolvovať."
Civilná služba je službou, ktorú je povinný vykonať občan ak odoprie vojenskú službu s vyhlásením, že je to v rozpore s jeho svedomím, alebo náboženským vyznaním. Jej trvanie činí 1,5 násobok povinnej vojenskej služby. To teda znamená, že ak odvedenec podá písomné vyhlásenie o odoprení výkonu základnej, alebo náhradnej služby, vojenská správa mu vydá rozhodnutie o jeho zaradení do evidencie občanov povinných vykonať civilnú službu. Počas aplikácie starého znenia zákona totiž vojenské správy túto skutočnosť len oznamovali. "Ak vojenská správa nezaradí odvedenca, ktorý podal vyhlásenie do evidencie občanov určených na výkon civilnej služby, odvedenec môže podať odvolanie príslušnej vyššej vojenskej správe. Ak však nebude spokojný ani s rozhodnutím vyššej ustanovizne, jedinou cestou je súd a žiadosť o preskúmanie rozhodnutia."
Odvedenec má pritom možnosť podať vyhlásenie o odoprení vojenskej služby najneskôr do 30 dní od nadobudnutia právoplatnosti odvodného rozhodnutia, či do 15 dní odo dňa termínu, do ktorého mu bol odklad vojenskej služby povolený. Tak ako doteraz bude všetky náhrady a náklady pri nástupe a výkone civilnej služby hradiť zamestnávateľ. Civilkárovi musí poskytnúť bezplatné ubytovanie porovnateľné s ubytovaním vojaka základnej služby, stravu najmenej trikrát denne, slúžne 400 Sk, bezplatne pracovný odev a obuv, ako aj príspevok na ošatenie vo výške 300 korún mesačne. Novinkou však je, že sa bude poskytovať peňažná náhrada za neodoberanú stravu v dňoch dovolenky, či práceneschopnosti.
Momentálne na výkon civilnej služby čaká v Košickom kraji 773 a v Prešovskom 318 chlapcov. V obidvoch krajoch má pritom odklad civilnej služby 1655 ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári