Korzár logo Korzár Košice

V prírode vrcholí výskyt kliešťa, ktorý prenáša nebezpečné choroby

Košice - Na Infekčnej klinike Fakultnej nemocnice L. Pasteura liečili za posledný mesiac jedenásť pacientov, u ktorých sa objavil kožný zápal v

dôsledku poštípania kliešťom. Asi rovnakému počtu ľudí museli lekári pomôcť pri odstraňovaní prisatého parazita, alebo jeho hlavičky uviaznutej v koži po neodbornom zásahu. V tomto období výskyt kliešťov v prírode vrcholí a obeťou osemnohého upíra sa môžete stať pri troche neopatrnosti aj vy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kliešť obyčajný má veľkosť drobnej šošovičky, ale môže napáchať množstvo škody. Tento malý krv cicajúci parazit prenáša množstvo ochorení. Zvieratá dokáže potrápiť okrem tularémie celým radom jazyklámajúcich ochorení, ako sú babezióza, rickettsiózy či ehrlichióza. U človeka zas vyvoláva kliešťovú encefalitídu a lymeskú boreliózu. Aj keď prvé literárne záznamy o kliešťoch siahajú až do čias Homéra (osemsto rokov pred naším letopočtom), iba v ostatných desaťročiach sa podarilo zistiť, že práve on vyvoláva spomínané závažné ochorenia ľudí a zvierat.

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľkomilimetrový živočích sa tak stal predmetom záujmu celého radu odborníkov, predovšetkým lekárov a biológov. Ako sa ukazuje, zdravotnícky význam kliešťov je nezanedbateľný a do kontaktu s ním prichádzajú čoraz častejšie aj mestskí ľudia.

Pracovníkov infekčnej kliniky FN L. Pasteura vyhľadá ročne niekoľko desiatok pacientov s kožným prejavom lymeskej boreliózy. Ide o prvé štádium ochorenia, ktorý sa objaví tri dní až mesiac po prisatí kliešťa. Charakteristická je preň červená škvrnka v okolí miesta vpichu, ktorá sa postupne zväčšuje. V tom čase sa v podkoží množia borélie, ktorými kliešť človeka nainfikuje, pričom červená škvrna môže mať časom v priemere i desať-dvadsať centimetrov. V tom čase môže pacient pociťovať únavu, malátnosť, horúčku, nespavosť či bolesti hlavy. Časom prvé štádium odzneje, no borélie sú krvou zanášané do rôznych orgánov, kde sa ďalej množia. Prejavuje sa to zápalom, ktorý napokon vyústi do chronických postihnutí kože, kostí, kĺbov, či nervového systému. Zatiaľ čo vo včasnom štádiu sa dá ochorenie úspešne liečiť antibiotikami, ak sa liečba zanedbá, človek sa chronických problémov zbaví iba ťažko. Pacientov s pokročilými prejavmi lymeskej choroby ošetria vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura ročne okolo desať.

SkryťVypnúť reklamu

"Boreliózu neradno zanedbať. Ak mal človek na tele prichyteného kliešťa a objaví sa mu v mieste vpichu akákoľvek kožná zmena, namieste je vyhľadať čo najskôr lekára. Vyšetrením sa dá bezpečne zistiť, či bol pacient infikovaný boréliami a pokiaľ áno, dá sa mu pomôcť bežnou antibiotickou liečbou," skonštatoval prednosta infekčnej kliniky prof. MUDr. Ivan Schréter, CSc.

Nie u každého, kto sa infikuje boréliami, musí ochorenie zákonite prepuknúť, imunitný systém si s nákazou veľakrát dokáže sám poradiť. Rovnako je tomu v prípade kliešťovej encefalitídy, ľudský organizmus si jednoducho proti vírusu častokrát vytvorí protilátky. Spoliehať sa na to ale nemožno.

"Ročne k nám príde niekoľko pacientov s meningoencefalitídou, toto ochorenie postihuje nervový systém. Kým jeho prvá fáza predstavuje príznaky podobné chrípke, s odstupom času nastávajú u ľudí neurologické problémy (bolesti hlavy, stuhnutie šijového svalstva) a napokon dochádza i k príznakom poškodenia mozgového tkaniva," hovorí prof. Schréter, podľa ktorého sa proti kliešťovej encefalitíde možno preventívne zaočkovať. Naproti tomu vakcína proti lymeskej borelióze zatiaľ nie je bežne dostupná a preto je namieste včasná diagnostika ochorenia, respektíve prevencia.

SkryťVypnúť reklamu

Jaroslava GAJDOŠOVÁ

Foto: Veronika JANUŠKOVÁ

Spravodajstvo, borelióza, borelióza3

Text k foto: Toto je ukážkový príklad kožného prejavu lymeskej boreliózy - erytém na nohe mladého muža sa rýchlo rozširoval, kým si nenechal predpísať antibiotiká

T: Ako predísť prisatiu kliešťa?

Kliešte sa vyskytujú v prírode prakticky po celý rok okrem zimných mesiacov, kedy je zem prikrytá snehovou pokrývkou. Najviac je ich v období od apríla do júna, v lete sa ich aktivita oslabuje, pretože tieto malé potvorky neľúbia horúce a suché počasie. Z tohto dôvodu sa mení aj ich aktivita v priebehu dňa. Počas sparného popoludnia zaliezajú do lesnej hrabanky a vrchnej časti pôdy, podvečer už ale opäť číhajú na vegetácii na svoje obete. Čakajú na steblách trávy alebo nízkych kríkoch s roztiahnutými prednými nohami, pričom stačí ľahký dotyk a už vás majú. Vydajú sa potom na výskumnú cestu po vašom tele, pričom si hľadajú to najvhodnejšie miesto na prisatie.

Účinne sa kliešťom možno brániť dvoma spôsobmi - mechanicky, alebo pomocou repelentov. Ak sa vyberiete do prírody, najlepšou ochranou sú dlhé nohavice, z ktorých sa kliešte ľahko strasú na zem. Ďalšou možnosťou sú spreje alebo repelenty-krémy, ich účinok však trvá iba obmedzený čas. V každom prípade je vhodné po návrate z prírody skontrolovať celé telo, či sa niekde nečrtá neželaný návštevník. Samček kliešťa je pritom menší a čierny, samička je väčšia s červeným chrbátikom. Na človeka sa môžu prisať aj nymfy kliešťov, ktoré sú malé ako špendlíková hlavička.

Odstránenie prisatého kliešťa je lepšie vložiť do rúk odborníkom - pracovníkom chirurgických oddelení v nemocnici alebo na poliklinike. Myslite pritom na to, že čas zohráva pri nakazení boréliami svoju rolu. (Kým do niekoľkých hodín je pravdepodobnosť infikovania iba minimálna, po troch dňoch je už veľmi vysoká). Ak parazit ešte nie je zavŕtaný hlboko do kože, môžete ho dostať von za pomoci navlhčenej vaty a mydla, alebo ho jemne vykývte. Ranku následne dezinfikujte alkoholom.

(jg)

Spravodajstvo, borelióza, kliešť

T: Na boreliózu môžu ochorieť i štvornohí miláčikovia

Kliešte dokážu potrápiť aj zvieratá, psy by o nich vedeli "poštekať" svoje. Keďže lesopark v okolí Košíc je nimi doslova zamorený, každý chovateľ vie, že po návrate z prechádzky musí svojmu miláčikovi dôkladne skontrolovať srsť. Námaha sa vyplatí, pretože aj psy môžu ochorieť na boreliózu.

"Ochorenie u zvierat postihuje najmä končatiny a kĺby, preto sa prejavuje pokrivkávaním, ale i nechutenstvom, letargiou či horúčkou. Mal som v ambulancii psa, ktorý bol na tom tak zle, že vôbec nedokázal chodiť. Problém u zvierat je v tom, že u nich nie je viditeľné prvé (kožné) štádium ochorenia. Keďže liečba nemusí byť vždy stopercentne úspešná, odporúčal by som všetkým, ktorí uprednostňujú prechádzky so svojimi miláčikmi v lese pred mestskými parkami, aby ich nechali zaočkovať," hovorí veterinárny lekár Vladimír Stašš, podľa ktorého je počet kliešťov v okolí Košíc v ostatných rokoch stabilne vysoký.

"Nie každý chovateľ dokáže psíkovi prisatého kliešťa odstrániť sám. Ja som ich už túto sezónu odstraňoval asi štyridsať," poznamenáva a dodáva, že sa z tohto dôvodu oplatí investovať do špeciálnych obojkov alebo repelentov, ktoré sú pomerne účinné.

Autor: jg

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 82 732
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 486
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 220
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 447
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 665
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 291
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 215
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 377
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 684
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 574
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 583
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 574
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 429
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 551
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 774
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rudolfa Vallová: Prečo nám dnešok pripomína čas II. svetovej vojny?
  2. Vladimír Bojničan: Prečo je “Desatoro” morálne neakceptovateľné v dnešnej modernej spoločnosti
  3. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  4. Ján Škerko: Prečo vláda nezvládla slintačku a krívačku? Lebo sama je ňou postihnutá
  5. Teodor Dlužanský: Vážení zamestnanci okrem verejného sektora – štát ďakuje!
  6. Juraj Tušš: Intelektuáli, blogeri, na slovíčko prosím – Zmysluplné využitie umelej inteligencie "ChatGPT" v dnešnej dobe.
  7. Matúš Radusovsky: Ohrozenia včiel a ako im môžeme pomôcť
  8. Štefan Šturdzík: Čurillovci.
  1. Rado Surovka: Raši dostal padáka 80 684
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 79 574
  3. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 44 583
  4. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 19 574
  5. Miroslav Daniš: Pec nám spadla, pec nám spadla, ktože nám ju postaví 15 429
  6. Martina Paulenová: Dozvedeli sme sa zlú správu 12 551
  7. Otilia Horrocks: Odporné, príšerné, drzé, nechutné 11 968
  8. Juraj Kumičák: ...radšej choďte kravy pásť... 10 774
  1. Radko Mačuha: Fico vymenil Troškovú za Bombica.
  2. INESS: Ekonomika Ruska a tri vojnové roky
  3. Věra Tepličková: Býky za vlasť padajú, gule nám tu chýbajú
  4. Radko Mačuha: Slavín nieje Slovenská socha Slobody.
  5. Tupou Ceruzou: Businessman
  6. Marcel Rebro: Rusi bombardujú energetickú infraštruktúru, Slováci elektrifikujú ukrajinské zákopy
  7. Radko Mačuha: Fico a Neveriaci Tomáš.
  8. Jiří Ščobák: Investovanie vs. hazard: Aké hry hráme? Kedy hazardujeme, namiesto toho, aby sme investovali?

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu