Slovensko. Každé piate manželstvo sa počas života stretáva s obdobím, že žena nevie otehotnieť. Pre mnohých je poslednou šancou asistovaná reprodukcia - súhrn liečebných metód, ktoré majú pomôcť prírode tam, kde je sama bezmocná, teda pri liečbe neplodnosti u žien a mužov.
Na Slovensku sú plne funkčné dve pracoviská v Bratislave a dve v Košiciach. Priekopníkom v liečbe neplodnosti u nás je Košičan MUDr. Miroslav Herman. V roku l978 ako čerstvý absolvent nastúpil na pracovisko na II. pôrodníckej klinike na Moyzesovej ulici. V roku l993 začal pripravovať centrum asistovanej reprodukcie a po vyškolení pracovníkov v zahraničí začalo centrum svoju činnosť. O rok neskôr v spolupráci s britskými odborníkmi založili kryobanku na skladovanie zmrazených spermií a embryí. Výsledkom práce tejto banky bolo v roku l997 narodenie prvého dieťaťa na Slovensku po prenose rozmrazeného embrya. Pod jeho vedením sa v roku 1995 ako prvé na Slovensku narodilo dieťa metódou intracytoplazmatickej injekcie - ide o vpich jednej spermie do vajíčka ženy. V spolupráci s Urologickým oddelením Fakultnej nemocnice L. Pasteura riešili ako prví ťažké prípady mužskej neplodnosti chirurgickým odberom spermií. Výsledkom tejto spolupráce bolo narodenie prvého dieťaťa na Slovensku po oplodnení spermiami získanými chirurgickou cestou. Stalo sa tak iba dva roky po narodení prvého takto počatého dieťaťa vo svete. Informácie o úspechoch kolektívu MUDr. Hermana publikoval i prestížny odborný časopis Human reproduction.
MUDr. Herman je od roku 1995 členom Európskej asociácie asistovanej reprodukcie a embryológie. Má za sebou vyše dvadsaťtisíc sonografických vyšetrení a vyše tristo úspešných prenosov embryí, po ktorých sa narodili zdravé deti. V roku 1999 sa rozhodol založiť spoločnosť GYNCARE a vytvoriť tak nové centrum asistovanej reprodukcie na Štefánikovej ulici, ktoré slávnostne otvorili v októbri 2000. Za krátke obdobie sa s ich pomocou narodilo mamičkám vyše 100 detí a ďalších 90 je "na ceste". V centre sa liečia pacienti nielen z Košíc a celého Slovenska, ale aj iných krajín.
Prečo ste sa rozhodli vytvoriť takéto centrum?
"Kvôli kvalite. Viedli ma k tomu väčšie možnosti pri poskytovaní služieb pacientom. Pracovisko preberá rýchlo najnovšie medicínske metódy a uvádza ich do praxe. Preto sú aj celkové výsledky lepšie. Mesačne máme u nás osem až desať tehotných žien. Tieto výsledky sú porovnateľné so svetovým štandardom."
Aká je úspešnosť pri liečbe neplodnosti?
"Treba zadefinovať, čo je to vlastne úspech. Verejnosť je často zle informovaná. Niekde považujú za úspech to, keď žena otehotnie, ale nehľadí sa na to, či aj donosí zdravé dieťa. My sa prikláňame v tomto smere k svetovému štandardu, kde sa za jediné správne merítko považuje počet narodených zdravých detí. Toto považujeme aj za konečný zmysel, cieľ našej práce. Nie to, aby sa len robili zákroky, ale to, aby si rodičia odniesli z nemocnice zdravé dieťa. Niektoré pracoviská pri svojej prezentácii účelovo berú v úvahu len to, že žena otehotnie. Čiže zákrok považujú za úspešný, hoci žena do dvoch mesiacov potratí. Čísla sa môžu líšiť a niekto udáva úspešnosť 20 až 30 %, 21 % je však vo svete považované za veľmi dobrý výsledok. 25-percentná úspešnosť, akú máme my, sa považuje už za nadštandardnú. Všetky metódy liečby umelej neplodnosti pomáhajú ľuďom, ale majú aj svoje hranice. Príroda má svoje hranice, za ktorými sú aj najlepší odborníci bezmocní."
Prečo sa stáva, že žena po umelom oplodnení môže porodiť aj trojčatá?
"Aby sa dosiahlo tehotenstvo, je potrebné preniesť embryo do maternice. Pri prenesení jedného embrya je úspešnosť okolo 15 percent. Najvyššia úspešnosť je pri prenášaní troch embryí. Preto takmer všetky pracoviská prenášajú radšej tri embryá. Odhadnúť úspešnosť oplodnenia je veľmi ťažké, a tak, ako nevyjde nič, takisto môžu vyjsť všetky tri. Práve z tohto dôvodu je vo svete okolo 30 percent viacplodových gravidít. Väčší počet plodov ako tri však nie je znakom úspechu, skôr znakom nekvalitnej práce. Štvorčatá a pätorčatá by sa nemali vyskytovať, žena ich nedonosí a potráca."
Kto hradí náklady na liečbu pacient, alebo poisťovne?
"Nakoľko máme zmluvy s poisťovňami, veľkú časť hradia poisťovne. Sú tu určité doplatky za služby, ktoré ešte nie sú zapísané v liečebnom poriadku. Pracovisko je moderné, chce neustále udržať krok s trendmi vo svete a rýchlo uvádza do života nové metodiky, ktoré ešte nie sú v liečebnom poriadku. Manželský pár sa môže rozhodnúť, či si najnovšie spôsoby liečby doplatí a či nie. Musím ale uviesť, že čiastky to nie sú veľké a maximálny doplatok je tritisíc korún."
Aký je vekový priemer vašich pacientov?
"Keď som sa začal tejto metodike venovať, bola naša starostlivosť zameraná na páry s vysokým vekovým priemerom, okolo 38 rokov. V tomto veku je na reprodukciu už dosť neskoro, hlavne z biologického hľadiska, tiež kvôli sociálnym aspektom. Za dobré považujem to, že situácia sa obrátila. Odborná verejnosť pošle pacientku na toto pracovisko skôr, teda v čase, keď sa jej dá efektívne a v krátkom čase pomôcť. Vekový priemer pacientov sa znížil, a tým vzrástla aj úspešnosť zákrokov. U žien po 35 roku života je tehotenstvo už väčším problémom. Ako negatívnu vec vidím to, že narastá počet mužov, u ktorých sú zistené poruchy plodnosti."
Čo vplýva na zhoršenie kvality spermií u mužov?
"Negatívne na to najviac vplýva fajčenie, alkohol, kofeín a iné drogy, zlá životospráva a nosenie tesnej spodnej bielizne a nohavíc. Nie je dobré prehrievanie týchto oblastí tela, pretože spermie a zárodočné tkanivo potrebuje trochu nižšiu teplotu, aké má telo. V niektorých prípadoch je už ťažko pomôcť, môže to byť výsledkom zanedbaní chronických infekcií, ktoré majú na svedomí zničenie zárodočného tkaniva. Nebezpečné sú tiež vírusové infekcie, napríklad mumps a tiež pohlavné choroby. Vďaka metóde ICSI majú šancu mať vlastné dieťa i muži, ktorí by prirodzenou cestou nemohli. Týmto spôsobom sa liečia hlavne mnohé poúrazové stavy chrbtice a deštrukcie spôsobené zápalovým ochorením. Objavuje sa však stav, že aj keď vylúčime všetky tieto spomínané možnosti, hodnotenie plodnosti na spermiogramoch u mužov klesá. Nedá sa zistiť prečo. Asi to bude daň za spôsob života."
Pred umelým oplodnením si muž má odobrať spermie sám. Čo keď odmietne?
"Keďže máme veľa pacientov z iných krajín, máme s tým už skúseností. Niektorým vierovyznanie zakazuje masturbáciu, tak si so sebou berú na pomoc manželku."
Neprekáža spermiám zmrazovanie?
"Výsledok je väčšinou taký, že 30 až 40 percent spermií proces zmrazovania neprežije. Väčšinou to neprežijú spermie, ktoré nie sú vhodné na oplodnenie. Dobré spermie prežijú. Táto metóda zmrazovania sa požíva skôr ako východisko alebo ako pomocná metóda, keď manžel sa nemôže dostaviť na stanovený termín a podobne."
Vo filmoch často vidíme obľúbenú zápletku so zámenou bánk so spermiami. Môže sa také niečo stáť aj u vás?
"Je to obľúbená téma u scénaristov, ktorí si vo svojej fantázii môžu vymyslieť kadečo. U nás je to v praxi tak, že máme štvorstupňový systém kontrol, ktorý úplne vylučuje takúto možnosť. Niečo také sa nemôže stať náhodou, to by musel lekár spraviť naschvál."
Majú pacienti zábrany vyzliekať sa pred vami?
"Ani nie. Najhoršie je to pre dámy, ktorým vierovyznanie zakazuje odhaľovať sa. Preto prichádzajú najčastejšie s manželom, no neskôr zistia, že u lekára to nemá zmysel a prispôsobia sa európskemu trendu. Mám skôr dojem, že neradi sa vyzliekajú muži. Majú psychické zábrany rozprávať o svojich rôznych problémoch. Do ordinácie ich pritiahnú väčšinou ich manželky."
V októbri 2003 si Centrum GYNCARE pripomenie tretí rok otvorenia. Pri tejto príležitosti plánuje stretnutie tu počatých detí. Ich hlavnou ambíciou je ale poskytovať stále kvalitnejšie služby pre všetky páry, ktoré majú nádej na vlastné dieťa.
Autor: Ľuboš Glovacký
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári