povinnosti. Podrobujú sa ich chlapci s ročníkom narodenia 1984 a starší. Podľa riaditeľa Vyššej vojenskej správy pre Košický a Prešovský kraj plk. Ing. Miloša Timka, práve spomínané kraje majú s odvodmi najväčšie problémy.
"Čo do počtu obyvateľov, a to sa týka v tomto prípade mužov, sú tieto kraje najväčšie. V tomto roku musíme v Prešovskom kraji odviesť 9029 brancov a urobiť 1029 prieskumov zdravotného stavu. V Košickom kraji bude na odvode prítomných 8399 brancov a vykonáme 979 prieskumov zdravotného stavu. V súčasnej dobe vzhľadom k tomu, že máme len deviatich lekárov na územných vojenských správach a títo sa musia premiestňovať na vykonávanie odvodov k jednotlivým vojenským správam, kde sú členmi jednotlivých odvodných komisií, máme vykonané odvody len na 60 percent. U ostatných územných vojenských správ, ktoré patria pod Vyššiu vojenskú správu Banská Bystrica a Bratislava takéto problémy nemajú, nakoľko počty brancov sú tam oveľa nižšie," vysvetľuje Ing. Timko, ktorý zlepšenie daného stavu nepredpokladá ani v budúcnosti. "Východ bude na tom opäť najhoršie. Vzhľadom na to, že sa v rámci reorganizácie armády plánujú rovnaké počty územných vojenských správ pre každý z krajov. Ak to poslanci parlamentu schvália, v tom prípade nebudeme môcť ani v ďalšom období postaviť viac odvodných komisií, než postavia ostatné vojenské správy. Na ilustráciu u Uzemnej vojenskej správy v Trnave budú vykonávane odvody 5 mesiacov v roku a v našich krajoch budeme mať čo robiť aj osem mesiacov a to ešte nehovorím o príprave na odvody."
Problém tkvie aj v nedostatočnom počte lekárov, ktorí sa teraz musia za chlapcami prichádzajúcimi na odvody presúvať. "Po reorganizácii k 1.10.2002 boli zrušené niektoré ambulátoriá. Zo štrnástich lekárov klesol počet na desať, pričom jedno miesto v štátnej službe lekára Územnej vojenskej správy Prešov nemáme obsadené. Do vykonania ďalšej reorganizácie už obsadené ani nebude. Je to pre lekárov veľmi dramatická a vypätá situácia, keďže neboli zvyknutí na takúto nárazovú prácu. Momentálne sa stáva, že lekárka z Rožňavy musí vykonávať odvody územnej vojenskej správy v Sabinove, či Prešove. To isté platí aj o ostatných lekároch, ktorí denne nabehajú desiatky kilometrov. Cesty späť nieto, pretože branný zákon presne stanovuje, kto môže byť členom odvodnej komisie."
Čo sa týka zdravotnej klasifikácie brancov, tá bola v minulom roku podstatne sprísnená... "V tejto oblasti by sa v dohľadnej dobe nemalo nič meniť, armáda bude povolávať čoraz menej odvedencov. Prísnejšie kritériá teda vytvárajú predpoklad k tomu, že zdroje, ktoré budú vytvorené po odvodoch budú postačujúce na doplnenie ozbrojených síl SR až do proklamovaného zániku základnej vojenskej služby. Tá by mala byť zrušená v roku 2006."
V tejto súvislosti nás zaujímalo, či sa chlapci nevyhýbajú vojenskej službe zámerne, aby si počkali, pokiaľ nebude zrušená. "Mladí chlapci sa extra nevyhýbajú nástupu na základnú vojenskú službu a ak áno, ide o špekulantov, ktorí z rôznych dôvodov chcú oddialiť svoj nástup do roku 2006. Väčšina chlapcov k tomu pristupuje seriózne, čo dokumentuje aj skutočnosť, že Vyššia vojenská správa Košice v nástupnom termíne apríl 2003 nedoplnila z celkového počtu len desiatich povolancov. To však boli výnimočné prípady, keď ľudia ochoreli pred nástupným termínom."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári