Na rekonštrukciu panelových domov možno získať úver
Košice - Životnosť panelových domov predstavuje zhruba 80 rokov. Aj nové paneláky však môžu vykazovať závažné poruchy, ktoré si žiadajú odstránenie.
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Odborníci odporúčajú vypracovanie posudkov, ktoré by posúdili stav objektov. Mnohé paneláky už začali s rozsiahlejšími rekonštrukciami. Detailne sme sa tejto problematike na stránkach našich novín nedávno venovali. Aké sú ale možnosti prefinancovania týchto finančne náročných rekonštrukcií?
O vyjadrenie sme požiadali tlačového tajomníka Ministerstva výstavby a regionálneho rozvoja SR Martina Baranoviča. Uviedol, že v rámci prijatej Koncepcie obnovy budov s dôrazom na obnovu bytového fondu sa počíta s pomocou dotácií aj úverov. Sú tri možnosti, ako prefinancovať rekonštrukčné práce.
Tou prvou sú stavebné úvery, ktoré poskytujú stavebné sporiteľne podľa zákona č. 310/1993 Z.z. o stavebnom sporení v znení neskorších predpisov. Proces stavebného sporenia je podporovaný štátom prostredníctvom poskytovania štátnej prémie k stavebnému sporeniu. Pre rok 2003 je štátna prémia vo výške 20 percent nasporenej sumy, najviac však do sumy 3000 korún za rok. Jednotlivé stavebné sporiteľne majú spracované podmienky pre získanie aj okamžitých úverov s dlhodobou lehotou splatnosti a s nízkou úrokovou mierou. Prostredníctvom stavebného sporenia je možné financovať akúkoľvek rekonštrukciu a obnovu bytu, bytového domu alebo rodinného domu. Túto formu financovania môžu využiť všetky fyzické a právnické osoby.
Druhou alternatívou je úver zo Štátneho fondu rozvoja bývania, ktorý sa poskytuje podľa zákona č. 126/1996 Z.z. v znení neskorších predpisov. Úver je možné využiť na rôzne druhy obnovy, napr. opravu strechy, zateplenie budovy, obnovu vnútorných rozvodov vody, elektriny, plynu, kanalizácie a pod. Maximálna výška úveru je 80 percent ceny opravy, pričom právne sú upravené pri jednotlivých druhoch maximálne sumy na 1 meter štvorcový podlahovej plochy. Úver zo štátneho fondu rozvoja bývania je dlhodobý, úverová miera je nízka. Tento druh financovania je možné použiť na opravy akýchkoľvek bytov, bytových alebo rodinných domov, môžu ho však využiť iba fyzické a právnické osoby, spĺňajúce určitú výšku solventnosti.
Je možnosť získať aj dotácie na odstraňovanie systémových porúch bytových domov, ktoré poskytuje Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR. Ide o 11 druhov porúch, ktoré nezapríčinili užívatelia bytov zanedbaním údržby a opráv, ale majú pôvod v nesprávne navrhnutých materiáloch a detailoch, nesprávne použitej technológii výstavby alebo v nedodržaní navrhnutého postupu realizácie stavby. Sú to obvodový plášť z niektorých druhov panelových dielcov, balkóny, loggie, vystupujúce schodiskové priestory a atiky.
Dotácia sa poskytuje na bytový dom alebo jeho ucelenú časť a žiadateľom (stavebníkom) môže byť iba právnická osoba mesto, obec, bytové družstvo spoločenstvo vlastníkov bytov alebo správca komunálnych bytov alebo bytov vo vlastníctve fyzických osôb. Maximálna výška dotácie je 50 percent ceny stavebných prác a dodávok, maximálne do výšky 350 Sk/m2 podlahovej plochy bytov v bytovom dome (od 1.7.2003 bude táto suma predstavovať 380 Sk). Podmienky poskytovania dotácií upravuje Smernica MVRR SR č. 6/2002, ktorá sa v súčasnosti aktualizuje podľa Implementačných pravidiel platných pre štáty Európskej únie.
Autor: kla
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári