základnej zmluve, ktorú štát uzavrel s jedenástimi cirkvami a náboženskými spoločnosťami. Dohody pripraví zvláštna komisia na Úrade vlády. Podpredseda vlády Pál Csáky sa zástupcom Ekumenickej rady cirkví včera zaviazal, že návrh na vznik komisie predloží vláde.
Texty zmlúv sú takmer totožné ako v prípade katolíckej cirkvi. Zaručujú cirkvám právo na slobodné a nezávislé pôsobenie, nedotknuteľnosť spovedného tajomstva, právo rodičov vzdelávať svoje deti v duchu náboženského učenia, vrátane možnosti študovať na základných a stredných školách náboženstvo. Cirkvi majú potvrdené, že môžu vlastniť majetok a hospodáriť s ním, organizovať zbierky, ktoré nepodliehajú zdaneniu ani verejnému zúčtovaniu (povinnosti zverejniť ich).
Na základné zmluvy majú nadväzovať ďalšie dohody. Prvá upravuje duchovnú službu v armáde, polícii, vo väzniciach a ústavoch, druhá hovorí o výhrade svedomia, tretia o cirkevnom školstve a posledná o financovaní cirkví zo štátneho rozpočtu.
Katolícka cirkev už pripravila prvé tri dohody a na poslednej pracuje. Ekumenická rada zatiaľ dokončuje iba prvú dohodu. Urýchleniu príprav by mohla pomôcť vládna komisia.
Predseda Ekumenickej rady Július Filo: "Iste nás bude zaujímať, čo tento štát dovoľuje iným cirkvám. Platí tu rovnoprávnosť občanov, z čoho analogicky vyplýva aj rovnoprávnosť cirkví. Všetko, čo bude umožnené katolíckej cirkvi, si môžu nárokovať aj iné cirkvi a verím, že vláda bude na to reagovať pozitívne."
Ekumenická rada bude podľa toho, ako sa štát dohodne s katolíkmi, postupovať aj pri definícii výhrady svedomia - či bude rovnako široká ako katolícka, Filo nevedel povedať.
Katolícka cirkev žiada povoliť výhradu svedomia pre lekárov pri interrupciách, predpisovaní antikoncepcie, umelých oplodneniach, sterilizáciach, pre sudcov a právnikov pri rozvodových konaniach, pre brancov, učiteľov aj pre všetkých zamestnancov, ktorým svedomie nedovoľuje pracovať cez sviatky. Richard Fides, hovorca ministerstva spravodlivosti, ktoré dohodu pripravilo však tvrdí, že výhrada sa nevzťahuje len na katolíkov, ale na všetkých, ktorí odmietnu konať to, čo pokladá za nedovolené katolícka náuka viery a mravov.
Katolícka cirkev už pripravila aj zmluvu o vzdelávaní, podľa ktorej by sa malo na všetkých školách vyučovať katolícke náboženstvo, malo by vzniknúť centrum pre budúcich učiteľov tohto predmetu, ktoré by spolufinacoval aj štát. Na vysokých školách by pôsobili pastoračné centrá, na ktoré by opäť prispieval aj štát.
Pastoračné centrá chcú na vysokých školách aj iné cirkvi, rovnako sa snažia vzdelávať učiteľov náboženstva. Filo ešte nevedel, či budú tiež žiadať peniaze od štátu, podľa neho však "v štáte nemôže existovať rôzne financovanie dvoch rôznych cirkví".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári