zimomriavkové obdobie. Má názov dni malých ľadových mužov, ku ktorým patria Urban (25.5.), Filip a Beda. Zo súčasných kalendárov posledne menovaní vypadli, v minulosti oslavovali meniny vzápätí po Urbanovi 26. a 27. mája.
Podľa záznamov z minulosti hrozba malých ľadových mužov býva aktuálna, pretože ochladenie i obávané neskoré mrazíky, ktoré v závere mája strašia aj záhradkárov, prichádzajú s 50 - 60-percentnou pravdepodobnosťou.
Tú potvrdzujú aj najznámejšie pranostiky, ktoré sa vzťahujú k nedeľnému oslávencovi Urbanovi. O ňom dedovia oddávna vravievajú: Urban býva studený pán a dodávajú: Filip a Beda, môže byť bieda. Dažďov na Urbana sa dodnes obávajú aj vinohradníci, ktorí sú presvedčení, že ak nimi uctievaný patrón vinohradníctva a vína príde uplakaný, nedobré to veští i pre kvalitu vína. To dokumentuje prípoviedka: Ak prší na svätého Urbana, znamená to ujmu na víne, ak príde pekný čas, víno bude dobré. Z Urbanovho dažďa sa môžu vytešovať nanajvýš mačky, pretože vraj znamená populačnú explóziu drobných hlodavcov.
Urban je vítaný usmiaty, slnečný, čo umocňujú ďalšie pranostiky: Urban krásny vyjasnený, dobrým vínom nás odmení a tiež: Pohoda na Urbana, pre sedliaka vyhraná.
Urbanove meniny sú pranostickým termínom s ďalekosiahlejším významom - podľa počasia v tento deň tipovali naši predkovia, aké počasie bude v júli a v auguste, dokonca akú možno čakať jeseň: Aký deň na Urbana - taká jeseň.
Po Urbanovi sa už starí roľníci prestávali báť hrozby neskorých mrazíkov. Dúfali, že Urban konečne "zlezie z pece", pretože, kým 25. máj nepominul, na príchod stabilnejšieho teplého obdobia sa spoliehať nedalo. Tak vraví i vinohradnícka pranostika: Mráz po sv. Urbanu neuškodí už džbánu.
Dvaja ďalší malí zmrzliaci Filip a Beda nemajú na konte toľko pranostík ako Urban. Napriek tomu roľníci veria, že oslávenec z 26. mája Filip im našepká, čo ich ešte čaká: Deň sv. Filipa prinesie alebo požehnanie alebo lopotu. Tá ich v súvislosti s bujne rastúcou trávou podistým nikdy neminie a to podľa pranostiky: Na svätého Filipa tráva už rozkvitá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári