výrobnou kapacitou Číny. Spoločnosti v nových členských štátoch, či už súkromné alebo štátne, by sa mali už teraz pustiť do analýzy vplyvu rozširovania únie a pripraviť sa na novú budúcnosť európskeho oceliarskeho priemyslu. Uviedol to prezident spoločnosti U. S. Steel Košice Christopher Navetta na výročnom kongrese Eurometal 2003, ktorý sa konal v uplynulých dňoch vo Varšave.
Snáď najtrvalejším prínosom rozširovania bude podľa neho predpokladaný nárast priamych zahraničných investícií. Vnútorná stabilita EÚ by mala prilákať viac investícií z Európy, oboch Amerík, Ázie i z energeticky bohatých krajín stredného východu, ktoré hľadajú príležitosť na novovznikajúcich trhoch. Členstvo v EÚ bude znamenať aj isté výzvy. Priemysel mnohých nových členských štátov bude bojovať s konkurenciou firiem EÚ a vlády budú mať menej nástrojov na ich ochranu. Ch. Navetta zároveň podotkol, že rozširovanie prichádza v čase, keď dochádza k reštrukturalizácii európskeho a celosvetového oceliarskeho priemyslu.
Pripomenul, že na vstup do EÚ kandiduje spolu 13 krajín, 10 z nich sa usiluje o pričlenenie v roku 2004, dva štáty v roku 2007, o vstupe Turecka sa zatiaľ nerozhodlo. Podiel stredoeurópskych štátov (Poľsko, ČR, SR, Maďarsko a Slovinsko) vo výrobe surovej ocele predstavuje takmer polovicu podielu všetkých 13 krajín. Podľa štatistík z roku 2002 dosiahla výroba surovej ocele v 15 štátoch EÚ zhruba 159 miliónov ton (t). Výroba surovej ocele v štátoch vstupujúcich do únie v roku 2004 predstavuje približne 22 miliónov t ročne. So vstupom Bulharska a Rumunska v roku 2007 vzrastie výroba surovej ocele o ďalších 7,5 milióna t. Vstup Turecka pridá ďalších 16 miliónov t, čo bude predstavovať potenciál ročnej výroby surovej ocele v EÚ zhruba 204 milión t.
Globálna výroba surovej ocele dosiahla v minulom roku 887 miliónov t. Príspevok EÚ bol 18 percent. Ak sa k nemu pridá produkcia 13 kandidátskych krajín, zvýši to oceliarsku výrobu únie na 24 percent globálnej výroby, čo bude znamenať, že EÚ bude najväčším globálnym výrobcom surovej ocele.
Rozšírenie podľa Ch. Navettu zmení i štatistiku EÚ v oblasti dovozu ocele. Kandidátske krajiny prispeli v roku 2001 k dovozu ocele podielom 45 percent alebo 10,8 milióna t ročne. Rozšírenie zredukuje dovoz do EÚ na 13,2 milión t za rok. Rozšírenie bude mať podobný vplyv na vývoz ocele. V roku 2001 bolo 21 percent vývozu ocele z EÚ nasmerovaných do kandidátskych krajín. Keďže únia je najväčším obchodným partnerom týchto krajín, rozšírenie evidentne zníži vývoz EÚ o ten istý podiel, konštatoval prezident USSK.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári