odborárov. Na hraničnom priechode Milhosť - Tornyosnémeti spolu so svojimi 379 kolegami už krátko po 10. hodine zabránili talianskemu kamiónu s ovocím v priechode na Slovensko.
Pred dav kovákov, poľnohospodárov, energetikov, baníkov a stavbárov, ktorí vytvorili ľudské bariéry, predstúpili odborárski bossovia. Predseda zväzu pracovníkov zdravotníctva a sociálnej starostlivosti Andrej Kučinský tvrdil do ampliónu, že je bohapustým klamstvom vyhlásenia o súhlase odborov so zjednodušením prepúšťania zamestnancov bez akéhokoľvek dôvodu. Kritizoval aj Zákonník práce, pretože podľa neho umožní, aby zamestnanci viac robili a boli slabšie platení a preto je dobrý iba pre zamestnávateľov a štát. Kučinskému sa tiež nepáčili vyjadrenia, že verejnosť veľmi nepodporuje odborárske aktivity. Aj preto si pred davom položil rečnícku otázku: "A my sme kto? Aj my sme verejnosť a tí, ktorí vytvárajú hodnoty," dodal.
Odborári súhlasne pískali a pokrikovali heslá. Medzi protestujúcimi sa objavili aj dôchodcovia. J. Miterpák prišiel, pretože pracoval v Inžinierských stavbách 33 rokov a teraz má ledva na prežitie. "Toto som si nezaslúžil, pracoval som celý život," povedal nám.
Ďalší mladší muž z davu rozhorčene povedal, že dostáva mesačne sedemtisíc a na inkase hradí štyri a pol tisíc. "Z toho sa nedá žiť, nevychádza mi na stravu, pritom mám deti. Prišiel som vyjadriť svoj nesúhlas."
Okolo poludnia sa začali na oboch stranách kľukatiť špaliere kamiónov, vtom došli podporiť protestujúcich kolegov aj odborári z Fakultnej nemocnice na Tr. SNP v Košiciach.
Vodiči ťahačov však zablokovanie hranice nevnímali zvlášť tragicky. "Na hraniciach zvyknem čakať aj 48 hodín," poznamenal jeden z Poliakov, keď sa dozvedel, že na Slovensku sa zdrží o štyri hodiny viac. Na maďarskej strane štvorčlenná posádka Opla Vectry s poľským evidenčným číslom akciu podrobila tvrdej kritike. Podľa nej mali štrajkovať na vnútornej komunikácii, pretože ubližujú ľuďom, ktorí ich problémy nezapríčinili.
"Upozorňujeme vládu na naše problémy, nemáme veľa iných možností. Vláda šije zákony podľa potrieb bohatých Bratislavčanov a zabúda na chudobný východ," oponoval jeden z odborárov. Na otázku, či sa týmto spôsobom niečo vyrieši, pokrčil plecami a zopakoval, "že sa niečo robiť musí".
Na slovenskú stranu dorazil na vyblýskanom jeepe Nemec túlajúci sa po strednej Európe, ktorého štrajk odborárov rovnako nijako zvlášť nevyvádzal z miery. Úplne vyrovnaný skonštatoval, že pôjde cez susedný priechod v Slovenskom Novom Meste. Skôr ako o tomto probléme však hovoril o všeobecnej nálade Stredoeurópanov pred vstupom do únie.
Na priechode ostalo visieť aj niekoľko osobných vozidiel z poľských Katowíc, odkiaľ do Satorajaujhely smerovalo niekoľko rodín. Dámy v strednom a staršom veku nám povedali, že sa štrajkujúcim našincom nečudujú. "Je to tak všade, držíme im palce, ale radšej by sme boli na druhej strane," poznamenali milo vysmiate panie. Keď sme sa ich opýtali, aké majú dôchodky ony, prezradili, že 200 až 250 eúr (okolo 10-tisíc korún).
Okolo poludnia bolo cítiť v odborárskych kruhoch menšiu únavu, ale aj alkohol. Tentokrát však netiekol takým množstvom, aby plietol ich jazyky, či motal ich krok. Na túto skutočnosť reagoval aj člen predstavenstva Konfederácie odborového zväzu Ján Matu, keď pripustil, že chlapi si vypili, ale s mierou.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári