Korzár logo Korzár Košice

Vrtuľníky zachraňovali zranených po leteckej katastrofe na Bukovci

Košice - Na plážach vodnej nádrže Bukovec sa včera uskutočnilo historicky prvé súčinnostné taktické cvičenie základných zložiek budúceho

integrovaného záchranného systému. Východisková situácia bola jasná. Orgány riadenia leteckej prevádzky zaznamenali o 9.40 hodine stratu radarového kontaktu a rádiového spojenia s osádkou civilného dopravného lietadla na úseku Jasov - Košice. V uvedenom čase vykonávalo turbovrtuľové lietadlo chemické ošetrovacie práce v priestore Čečejovce - Bukovec. Všetko bolo nasimulované tak, že došlo k zrážke oboch lietadiel, pričom bolo potrebné poskytnúť pomoc 44 členom posádky dopravného stroja a pilota z postrekovacieho lietadla, ktoré viezlo aj tisíc litrov chemikálií. Navyše sa v priestore v tom čase nachádzalo 1 500 rekreantov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Niekoľko minút pred 10. hodinou zazneli sirény, upozorňujúce na nebezpečenstvo. Na oblohe sa objavil vrtuľník vzdušných síl SR Mi-17, ktorý vyhľadával miesto možného pádu lietadiel, aby ich lokalizoval. Tento stroj je špeciálne upravený na prevoz ranených na nosidlách. Vo vode mávajúce osoby dávali signál, že sa niečo deje. V diaľave sa ozvali sirény záchranných áut a o chvíľu na to sa na miesto dostavili hasiči, záchranka i polícia. Začal sa boj s časom. Na hladine topiace sa osoby, ľudia pod vodou, horiaci trup lietadla, jeden z pasažierov skončil dokonca na strome. Navyše zvyšky trupu lietadla horeli aj na náprotivnej malej pláži Bukovca. Hasiči i zdravotníci si určili svoje koridory a začali so záchranou osôb. Veliteľ hasičov vykonal za pomoci mužov prieskum ovzdušia, nakoniec usúdil, že dýchacie prístroje nebudú potrebné. Podľa riaditeľa Záchrannej služby Košice MUDr. Ladislava Šimáka je potrebné veľké množstvo zdravotníckeho materiálu.

SkryťVypnúť reklamu

"To, čo máme v prípade mimoriadnych udalostí, nestačí. Preto v počiatočnej fáze zásahu využívame na pomoc hasičov i ľahšie poranené osoby," povedal nám počas zásahu L. Šimák.

V tej chvíli už velenie hasičov vzhľadom na rozsah nešťastia prebral krajský šéf hasičov J. Barilla. Na oblohe sa zjavil druhý vrtuľník, tentoraz Ministerstva vnútra SR, odkiaľ zlaňovali k topiacim sa ľuďom záchranári. Postupne ich prevážali na breh, kde sa ich najprv ujali hasiči, neskôr lekári zo záchranky. Na hladine Bukovca sa objavili i záchranné člny, ktoré sa ponáhľali uhasiť horiaci trup lietadla a vyslobodiť z neho obete leteckého nešťastia. Čln záchrannej brigády sa podieľal na vyhľadávaní osôb, ktoré sa nachádzali pod vodou. Každý vykonával svoje úlohy a jednotlivé zložky spoločne spolupracovali. Všetko klapalo, no ako viacerí priznali, v praxi je problém s komunikáciou. "Problém je so spojením, treba vybudovať jednotný systém a nie nosiť niekedy tri - štyri vysielačky. Podobne sme na tom s materiálnym vybavením, ktorého zastaranosť supluje neraz šikovnosť ľudí," hovorí vedúci odboru civilnej ochrany Ing. Tibor Tomašovič.

SkryťVypnúť reklamu

Podobný názor zastáva aj veliteľ 3. leteckej základne v Prešove plk. Miroslav Kelemen: "Toto cvičenie odhaľuje hluché miesta v koordinácii, pretože až v reálnej situácii sa dajú odhaliť odtiene spolupráce. Bude nutné zaviesť jednotnú frekvenciu v rámci integrovaného záchranného systému, pretože ak sa hovorí Bez velenia niet spojenia, tak to platí aj obrátene."

Vedúci prevádzkovo-technického úseku Hasičského a záchranného zboru v Košiciach kpt. Ing. Emil Sekeľ hovorí, že je veľmi zlé, keď sa jednotlivé zložky nevedia navzájom dohovoriť. "Začali sme budovať systém Matra, medzitým Európska únia od toho upustila. My zatiaľ nie úplne, avšak bude nutné sa skoro vzájomne zladiť," myslí si E. Sekeľ.

Riaditeľ záchranky L. Šimák si taktiež myslí, že nie je dobré chodiť s viacerými vysielačkami. "Problémom záchranky je, že nemá svoje postavenie podporené zákonom. Naše práva a povinnosti nie sú dané, preto sme aj finančne poddimenzovaní. Za minulý rok sme dostali peniaze len z povinného zmluvného poistenia. Nemocnice sa privatizujú, kto však bude dotovať stratovú záchranku, nad ktorou štát neprebral ochranné krídla? Budú sa jednoducho rušiť. V každom prípade však tieto cvičenia prispievajú k skvalitneniu koordinácie."

Cvičenie však pokračovalo ďalej, hasiči a záchranka nestíhali, preto prišli na pomoc sanitky Leteckej vojenskej nemocnice (LVN). "Máme tu chirurgov, anestéziológov, sestry i nosičov. Nezabudli sme ani na psychológa, ktorý je v takejto situácii veľmi potrebný," vysvetľuje zástupca riaditeľa LVN Otokar Takáč.

Na miesto sa dostavili kynológovia, ktorí prehľadávali okolie, ako aj kňazi so snahou utešiť zranených. V spleti ľudí sme objavili aj dopravného námestníka SAD Košice Ing. Juraja Krempaského, ktorého sme sa opýtali, čo má SAD spoločné s haváriou: "V podstate nič a veľa. Doviezli sme zranených."

Na vode sa objavili ropné škvrny, pracovníci Kontrolného chemického laboratória CO Jasov začali svoju činnosť. Postavili sa norné steny, k slovu sa dostal súdny lekár a identifikácia mŕtvych. Dokonca bola prítomná i pohrebná služba, ktorá realizovala balenie mŕtvych.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  4. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  5. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  6. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  7. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 103 515
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 825
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 635
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 787
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 339
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 443
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 4 743
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu