medzinárodné číslo tiesňového volania 112. "V prípade, že sa niekto ocitne v núdzi a potrebuje pomoc, po tomto termíne bude môcť vytočiť spomínané číslo. Koordinačné centrum integrovaného záchranného systému bude sídliť v budove krajského úradu. Ak dôjde k nejakej udalosti a dispečing prijme informáciu, jeho pracovníci zabezpečia súčinnosť zložiek IZS, ktorý tvoria hasiči, zdravotníci a policajti. V prípade potreby môžu využiť aj služby útvarov civilnej ochrany, horskej služby či armády," hovorí vedúci odboru civilnej ochrany a obrany Krajského úradu Košice Andrej Salanci.
Do roku 2007 by mali zostať v platnosti aj terajšie núdzové linky 150, 155 a 158, pričom dnes nik s určitosťou nepovie, kedy budú tieto čísla zrušené. V prechodnom období bude dispečing IZS fungovať paralelne s dispečingami jeho jednotlivých zložiek. Spočiatku bude na dispečingu IZS pracovať 12 ľudí.
"Postupne sa bude tento stav rozširovať. V budúcom roku pribudne ďalších šesť dispečerov a v roku 2007 by túto činnosť malo vykonávať 70 ľudí. Prechodné obdobie využijeme na profesionálne vzdelávanie koordinátorov, ktorí okrem odborných vedomostí, by sa mali zdokonaliť v používaní rôznych komunikačných prostriedkov a v cudzích jazykoch."
Teda od júla by sa mal dočkať bez problémov pomoci aj cudzinec, keďže na dispečingu majú byť jazykovo zdatní ľudia. Aj keď sa na Slovensku má oficiálne spustiť IZS do prevádzky až od júla 2007, prednosta Krajského úradu v Košiciach Ing. Ján Dolný požiadal o výnimku ministerstvo vnútra. Ak bude udelená, v Košickom kraji začne IZS fungovať o dva roky skôr.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári