členov referendových komisií. Za účasť v komisii si každý z nich vylepší rodinný rozpočet o 675 Sk. Niektorí šťastlivci však budú mať ešte ďalšiu slušnú výhodu. 4581 členov komisií si bude môcť odkúpiť do svojho vlastníctva mobilný telefón Motorola t190. Presne toľko kusov mobilov zapožičala spoločnosť Eurotel po víťazstve vo výberovom konaní pre potreby referenda o vstupe do EÚ. "Zapožičaných bolo 4 581 ks Easy súprav a nájomné vrátane kreditu činí spolu 6 825 690 Sk," informoval nás o detailoch tejto zmluvy Martin Lengyel z ministerstva vnútra. Podľa našich prepočtov to znamená, že každý mobil vyšiel daňových poplatníkov na 1490 korún.
Spomínané Motoroly po 2 dňoch užívania nevyjdu navnivoč. Momentálne sa "vyzbieravajú" od všetkých ich dočasných užívateľov - poväčšinou predsedov volebných komisií a inventarizujú sa na príslušných okresných úradoch. Najneskôr do prvej polovice júna sa vrátia Eurotelu, pričom táto spoločnosť ich ponúkne na odkúpenie za 1399 Sk, hoci rovnaký, no o dva dni kratšie "používaný" model predáva až za 4 100 Sk. Paradoxne, hoci tieto Motoroly nepatria medzi práve najexkluzívnejšie, už teraz sa na nich tvorí poradovník medzi členmi referendových komisí. Nečudo, veď aj oni sa správajú ako bežní Slováci. Keďže už predtým vedeli, že mobily si bude možné odkúpiť aj s nepretelefonovaným kreditom za "zostatkovú cenu", poniektorí vážni záujemcovia z nich radšej za celý čas ani len nezavolali...
"Boli to celkom dobré mobily, z komisií sme na nich nezaznamenali žiadne sťažnosti. Nečudujem sa, že je o nich záujem. Už teraz je viac záujemcov z radov členov volebných komisií, než je telefónov. Za takú cenu, prečo nie? U nás v okrese sme starostom vydali 43 mobilov a ďalší predsedovi okresnej volebnej komisie. Neviem, ako ich rozdelili starostovia, no predpokladám, že najviac asi predsedom komisií. Ja na tom nevidím nič zlé, že si ich môžu odkúpiť. Tí ľudia v komisiách sa pri spracovaní výsledok dosť narobili a odmena za to nie je veľmi veľká. Možnosť kúpiť si tie mobily beriem pre nich ako taký bonus za vynaloženú námahu. Už ako sa rozdelia, ide mimo nás, je to vecou Eurotelu," povedala nám Elena Jančová z odboru všeobecnej vnútornej správy OÚ Košice II. Veľký záujem o "použité" Motoroly nám potvrdili aj jej kolegovia z OÚ Košice III a Košice-okolie Viktor Zvolenský a Anna Vantová. Členovia referendových komisií z "trojky" si tak prídu na 35 a na košickom okolí na 131 mobilov.
Hoci sme sa od Eurotelu snažili získať odpovede na šesť konkrétnych otázok, spoločnosť príliš zdieľna nebola. Poslala nám iba toto stanovisko: "Možnosť odkúpiť si EASY balík (mobilný telefón + SIM kartu), ktoré EuroTel Bratislava zapožičal Ministerstvu vnútra na zabezpečenie telekomunikačného spojenia pre referendum, neboli ponúkané výhradne predsedom volebných komisií, ale všetkým členom volebných komisií po ukončení referenda. Informatívnu SMS o možnosti odkúpiť si EASY balík sme zaslali na všetky zapožičané telefónne čísla. Eurotel ponúkol možnosť každému členovi volebnej komisie odkúpiť si vrátený EASY balík samozrejme za zvýhodnenú cenu, pretože telefón už bol používaný," uviedla Soňa Juriková z odboru vonkajších vzťahov spoločnosti Eurotel.
Telefónne spojenie počas referenda bolo s 4 487 okrskovými komisiami zabezpečené mobilnými telefónmi. Tam, kde nedosiahol signál Eurotelu, sa využili pevné linky. Otázkou zostáva, prečo muselo ministerstvo vnútra vynaložiť vyše 6,8 milióna korún na celoplošnú referendovú "mobilizáciu", keď vo väčšine volebných miestností boli aj pevné linky. A ak by sa náhodou vyskytol nejaký problém so sčítavaním hlasov, mohol práve odtiaľ predseda okrskovej volebnej komisie zavolať svojim nadriadeným, pričom by ho to vyšlo neporovnateľne lacnejšie. Takto to skôr vyzerá na to, že sa všetci slovenskí daňoví poplatníci sčasti poskladali na nové mobily aj s nevyčerpaným kreditom pre 4 581 svojich spoluobčanov, ktorí mali to šťastie, že boli členmi okrskových referendových komisií...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári