opozície podarilo v NR SR dostať do druhého čítania novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva. Súčasný zákon, ktorého platnosť momentálne skúma Ústavný súd, povoľuje umelo prerušiť tehotenstvo do dvanástich týždňov. Vyhláška ministerstva ho umožňuje z genetických dôvodov prerušiť až do 24 týždňov trvania. Kresťanskí demokrati už dávnejšie namietajú na ÚS nesúlad zákona i spomínanej vyhlášky s ústavou, pričom KDH už od svojho vzniku tvrdo vystupuje proti interrupciám. Keďže lídri ANO predpokladájú, že ÚS zrejme označí vyhlášku za neústavnú, navrhujú nový zákon. V ňom by bolo zakotvené, že interrupcia by bola možná aj medzi 13. a 24. týždňom v prípade, že lekárske vyšetrenia ukážu genetické poškodenie plodu. Pre KDH je ochrana života životne dôležitou otázkou pôsobenia vo verejných a ústavných funkciách, pričom presadenie takéhoto zákona by bolo pre nich vážnym porušením koaličnej zmluvy. Jeho predseda P. Hrušovský nevylúčil, že KDH by kvôli tomu mohlo vystúpiť z vládnej koalície.
Poslankyňa NR SR Mária Sabolová postup ANO pri prerokovaní tohto zákona značne kritizuje. Podľa nej by sa takéto vážne návrhy mali najprv prerokovať na Koaličnej rade a taktiež by k nim mala byť širšia celospoločenská diskusia, čo sa v tomto prípade nestalo. "S predloženou verziou zákona, ba ani s názorom, že ANO chcelo len legalizovať súčasný stav, nesúhlasíme. Oni predložili novelu zákona najmä preto, že sa obávajú nálezu ÚS o rozpore tejto vyhlášky so zákonom a v pre nich horšom prípade ešte aj s ústavou..."
Za neprijateľné pre KDH považuje poslankyňa Sabolová aj ustanovenie o možnom prerušení tehotenstva pri genetickom poškodení plodu. "Pýtam sa, má byť takto postihnutý človek 'odstránený'? On nemá právo žiť?" Aj v prípade, ak by žena bola znásilnená, KDH by bolo proti vykonaniu interrupcií. "Tieto prípady tvoria minimálne percento z doteraz vykonaných interrupcií. Tu neexistuje keby. Sme za ochranu života už od jeho počatia. Toto nie je len otázka 15 poslancov KDH v NR SR, ale všetkých ľudí, ktorí uznávajú základné životné hodnoty," dodáva M. Sabolová.
Naopak poslankyňa Iveta Henzélyová z ANO si myslí, že zákaz interrupcií by v konečnom dôsledku spôsobil viac škody než úžitku. Ako liberál je za to, aby si žena mohla sama zvoliť, čo chce. Interrupcie podľa nej nie sú dobré, no ešte horším riešením by bolo, keby sa zakázali. "Ak sa niekto pre ňu rozhodne, má mať na to právo. Nikoho nenútime ísť na interrupcie, ale sme proti tomu, aby ktokoľvek nútil hocikoho, aby niečo urobil proti svojej vôli. V tom je základný rozpor medzi nami a KDH. Týmto zákonom len reagujeme na podanie poslancov KDH na ústavný súd. Teda ide nám o to, aby sa udržal súčasný stav. Je mnoho veriacich ľudí nielen v NR SR, ale aj medzi bežnými ľuďmi, ktorí nás podporujú a držia nám palce," tvrdí I. Henzélyová, ktorá si nateraz netrúfa odhadnúť ako napokon tento zákon v NR SR dopadne.
KDH by podľa nej malo skôr zdôrazňovať osvetovú činnosť a rôznymi vzdelávacími aktivitami pôsobiť na ženy, aby neišli na interrupciu, než im ju zákonne zakazovať. Postoj KDH, ktoré by zakázalo interrupciu aj pri genetickom poškodení plodu a znásilnení nevie pochopiť...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári