univerzít ukladá totiž vysokoškolský zákon povinnosť držby tzv. študentského preukazu. Jeho kúpa je dokonca podmienkou ďalšieho pokračovania v štúdiu. Cena takéhoto preukazu predstavuje 400 až 500 korún. To popri doterajších výdavkoch a od nového roka schválených poplatkoch za štúdium, rozprúdilo nespokojné dohady študentov o jeho opodstatnenosti.
Ako to vyzerá s preukazmi na vysokých školách v Košiciach, opýtali sme sa najprv na Technickej univerzite. "Samozrejme, tieto preukazy majú už naši zamestnanci a od septembra sa ich chystáme zaviesť pre študentov," povedal nám rektor TU, Ing. Juraj Sinay. "Je to opatrenie kompatibilné so svetom, kde to tak bežne funguje, navyše ukladá nám to zákon a držiteľovi preukazu prináša množstvo výhod."
Ako nám vysvetlil, okrem toho, že preukaz je identifikačnou kartou študenta študujúceho na tejto škole, umožňuje tiež výdaj obedov bez lístkov, voľný prístup do knižnice a iných univerzitných priestorov. Platia naň tiež zľavy na cestovné v MHD a iné výhody. "Momentálne napríklad jednáme so SAD-kou a železnicami v súvislosti so zľavneným cestovným," dodáva Juraj Sinay. Ako doplnil, cena študentského preukazu na TU ešte nie je určená a bude sa prejednávať na akademickom senáte tento týždeň. "Samozrejme až po konzultácii so študentami, ale určite to nebude suma, ktorú udávajú slovenské univerzity. Predpokladám tak 250, 300 korún, ale počkajme si radšej na rozhodnutie senátu," dokončil rektor.
Projekt na čipové karty podalo na Ministerstvo školstva SR aj vedenie Univerzity veterinárskeho lekárstva. "Z určitosťou vieme, že prešiel, ale prostriedky na jeho realizáciu sme ešte nedostali," reaguje rektor UVL, prof. Rudolf Cabadaj. "Bez peňazí sa to nedá, no preukazy v podobe čipových kariet chceme každopádne zaviesť už do konca roka. Za toto obdobie sa musia karty nielen vyrobiť, ale dôležité je tiež vybudovať prostredie na snímanie čipov, inštalovať do školy senzory, prispôsobiť bufet, vrátnicu,..."
Ako nás ďalej informoval, v prípade, že dotácií na realizáciu tohto projektu príde z ministerstva dostatok, študenti obdržia svoje preukazy bezplatne.
K výhodám pre držiteľov preukazu UVL patria i tu zľavnené nákupy v školskom bufete či zľava v cestovnom. Poskytujú okamžitú identifikáciu študenta a pomocou senzorov umožňujú mapovať jeho pohyb po priestoroch školy, dokonca sa prostredníctvom čipu dajú na preukaz zapisovať i známky."Je to rozhodne vierohodnejší doklad o štúdiu, ako boli doteraz," uzatvára rektor UVL.
Dodajme, že čipová karta s fotografiou, ktorá zároveň nahrádza potvrdenie o návšteve školy je tak i prevenciou pred falšovaním dokladov o vysokoškolskom štúdiu. Vzhľadom na to, že zavedenie preukazov stanovuje zákon, skôr či neskôr sa k tomuto systému pridajú i ďalšie vysoké školy. Na neskôr si toto opatrenie nechala napríklad Prešovská univerzita, ktorá s nimi ráta pravdepodobne až od školského roka 2004/2005.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári