percenta oprávnených voličov. "Nie je to zlé, ale čakala som vyššiu účasť. Záujem o referendum bol nadpriemerný. Vydali sme napríklad 320 volebných preukazov. V parlamentných voľbách som podpisovala len okolo 50," hovorí starostka Andreja Takáčová.
Peter Bajus z miestneho úradu je optimista. Predbežné výsledky ho však napĺňajú horkosťou: "V Margecanoch údajne ľudia odmietli ísť hlasovať. Deň pred referendom dostali faktúry za plyn, väčšina mala nedoplatok. Ale veď faktúry dostávali ľudia na celom Slovensku. Nerozumiem, prečo to plynári urobili práve teraz. Na druhej strane nechápem, komu sa ľudia chcú pomstiť. Keď sa delil štát, nemali sme možnosť ovplyvniť rozhodnutie politikov. Teraz máme neopakovateľnú príležitosť rozhodnúť o našej budúcnosti a ľudia na to kašlú."
Študentka Technickej univerzity Andrea Takáčová bola členkou okrskovej komisie priamo na miestnom úrade. "Príjemne ma prekvapila účasť starších ľudí. Aj dnes prišli hlasovať staré babky o paličke. Že keď sa dopočuli, aké sú priebežné výsledky, nemohli ostať doma. Nechápem ale nízku účasť mladých ľudí," hovorí dcéra starostky. O budúcnosť Slovenska v Európskej únii nemá obavy: "Čoho by sme sa mali báť? Nemáme čo stratiť."
Väčšinu voličov v okrsku číslo 3 tvoria starí ľudia: "Chodili sme s prenosnou urnou k tým, ktorí si nás zavolali. Keď nás videli z balkóna ďalší susedia, kričali, nech prídeme aj k nim. Samozrejme, neodmietli sme," hovorí Pavel Kováč.
V Základnej škole na Podhradovej členovia komisie neumožnili hlasovať mladému mužovi: "Už sme upratovali. Prišiel hodinu po skončení referenda. Len nechápavo krútil hlavou. Vyjašene sa pýtal, či bolo dosť ľudí. Trochu sa upokojil, keď sme mu povedali, že u nás to bolo vyše 54 percent," usmieva sa členka komisie.
Na štadióne Lokomotívy, kde hlasoval aj prezident bola účasť 62-percentná.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári