vojaci, ktorí si túto prácu zvolili za svoje povolanie. V čase prípadnej vojnovej krízy by na rad mali prísť aj vojaci v zálohe. Dnes o naštartovanom procese profesionalizácie slovenskej armády prinášame rozhovor s ministrom obrany SR Ivanom Šimkom.
Zaznamenal ste v rámci profesionalizácie Armády SR prípadné nedostatky, ktoré by tento proces brzdili?
"Profesionalizácia armády prebieha podľa stanoveného programu. Rozchádzame sa s vojakmi, ktorí nevyhovujú novej štruktúre. Doteraz totiž v slovenskej armáde boli veľké disproporcie v rámci hodností. Prevládali hlavne vysoké hodnosti. Tieto rozdiely sa však úspešne vyrovnajú."
Oponenti tvrdia, že profesionalizácia armády je finančne náročný proces, na ktorý náš štát nemá dostatok prostriedkov.
"Fungujúca armáda stále bola je a bude pre každý štát finančne náročnou záležitosťou. Obrana každej krajiny je totiž drahá. Aj terajšia slovenská armáda nás stojí nemalé peniaze a na dôvažok, dovolím si tvrdiť, je neefektívna. Pre ilustráciu, ročný rozpočet pre rezort činí 20 miliárd korún, čo je 2 percent z hrubého domáceho produktu. Netajím, že profesionalizácia armády je drahý proces, napriek tomu nerátame s dramatickými výdavkami. Výsledok toho procesu však bude schopná armáda na európskej úrovni."
Slovenská armáda potrebuje mladých vzdelaných mužov, nástupné 15-tisícové platy nie sú pre každého nádejného vojaka vhodnou motiváciu. Neuvažuje rezort zvýšiť spomínanú sumu?
"V každom prípade spomínaný plat je vyšší ako mzdy v iných kvalifikačných štruktúrach mimo rezortu. Je pravda, že práca vojaka je veľmi náročná a zodpovedná, ale to sa dá povedať aj o iných civilných povolaniach. Z tohto dôvodu zvyšovať nástupné vojenské platy by bolo rizikom. Vyvolalo by to totiž medzi verejnosťou nevôľu. Okrem toho výška spomínaných platov zodpovedá štátnym možnostiam."
Na akej úrovni je podľa vás technika Armády SR? Hypotetická otázka - ako by sme obstáli v prípadnej vojne?
"Je pravda, že máme dlhy a stále sme závislí od sovietskej techniky. Slovensko sa chce ako nádejný člen NATO podieľať na kolektívnej svetovej bezpečnosti. Do týchto štruktúr však v žiadnom prípade naša krajina nevstúpi ako žobrák. Reforma ozbrojených síl totiž prebieha veľmi energicky. Kroky, ktoré sme podnikli doteraz uznávajú a kladne hodnotia aj ostatné členské krajiny NATO."
Aké možnosti majú ženy uplatniť sa v profesionálnej armáde? Myslíte si, že štát dostatočne vychádza v ústrety nádejným vojačkám?
"Samozrejme, možnosť pôsobiť v profesionálnej armáde majú aj ženy. Z roka na rok ich možností stúpajú. Momentálne máme na tento účel zriadené stredisko v Martine. Okrem toho ženy sú aj členkami našej misii na Cypre. Podľa mojich skúsenosti, ženy o prácu v armáde javia záujem - a nejde iba o sociálne dôvody - napriek tomu, že na Slovensku stále dominujú v súvislosti s touto témou predsudky. V budúcnosti plánujeme mať v Armáde SR 10 percentné zastúpenie žien. Také číslo totiž figuruje aj v ostatných demokratických krajinách."
Aký máte názor ako minister na pôsobenie žien v armáde?
"Súčasná služba v ozbrojených silách je veľmi náročná. Myslím si však, že ženy to zvládnu. Už dávno sú totiž preč časy, kedy sa v armáde vyžadovala predovšetkým fyzická sila. Na druhej strane musíme mať na zreteli aj určité tradície a rátať aj s tým, že nie každý muž je ochotný akceptovať ženu ako šéfku. Títo muži sa však budú musieť prispôsobiť svetovému trendu, ktoré je naklonený aj ženám v riadiacich funkciách.
Aký je naopak váš názor muža na ženu vo vojenskej uniforme?
"Nemám žiadny problém akceptovať ženu zamestnanú v armáde."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári