pred vstupom do EÚ podobné problémy s nezamestnanosťou, infraštruktúrou a nedostatočným hospodárskym rozvojom ako celé Slovenska azda okrem Bratislavy. Írsko malo najvyššiu nezamestnanosť v celej Európe, v súčasnosti však klesla z "historických" 20 na štyri percentá. Podľa prvej tajomníčky írskeho veľvyslanectva na Slovensku Dymphy Headen za to môže okrem radikálnych reforiem v jej krajine najmä vstup Írska do EÚ. Pred našim referendom o vstupe do EÚ je optimistkou a verí, že sa Slovensku v únii podarí minimálne tak hospodársky povyrásť ako v uplynulých rokoch "jej" zelenému ostrovu.
Aká bude podľa vás najväčšia výhoda, keď Slovensko vstúpi do Európskej únie?
- Verím, že kľudný a bezpečný život je asi najväčšou výhodou, ktorá vám vyplynie z členstva v EÚ. Zatiaľ počas celej existencie EÚ nebol na jej území žiaden koflikt, a tak jej obyvatelia mohli pokojne žiť. No a okrem toho vám vstup samozrejme prinesie aj väčšiu prosperitu a rovnosť pred zákonom pre všetkých obyvateľov ako tomu je v členských štátoch.
Mnoho Slovákov si myslí, že po vstupe do únie automticky klesne miera nezamestnanosti. Súhlasíte s týmto názorom?
- Nuž, automaticky určite neklesne... Avšak som presvedčená, že ak vaša krajina naplno využije výhody plynúce z euópskych fondov, vďaka ktorým sa prefinancujú určité podnikateľské zámery a pomôže sa ľuďom, ktorí si chcú zvýšiť a doplniť svoje vzdelanie, potom si mnohí z nich nájdu prácu a miera nezamestnanosti poklesne. U nás v Írsku vláda vytvorila špeciálnu agentútu FAS (to je írske slovo znamenajúce rast), ktorá dohliada nad tokom peňazí z Európskeho sociálneho fondu a štrukturálnych fondov. Táto agentúra dosiahla veľké úspechy v rekvalifikácii nezamestnaných a pomoci ľuďom pri vytváraní malých podnikov alebo prevádzok. To isté by sa mohlo dosiahnuť aj u vás vďaka peniazom získaných z fondov Európskej únie.
Na druhej strane, čím alebo akými hodnotami môže Slovensko obohatiť po vstupe do únie jej súčasné krajiny?
- Vidím, že Slováci veľmi tvrdo pracujú a celkovo sú to veľmi otvorení a srdeční ľudia. Stále máte mnoho remeselníkov, ktorí perefektne ovládajú ľudové tradície ako čipkárstvo, keramiku a drevorezbárstvo. Na ich výrobky sa doslova neviem vynadívať. Taktiež ma za srdce chytá vaša neskutočne pekná príroda s nádhernými zámkami a hradmi alebo vrcholky vašich hôr. Som presvedčená, že po vstupe do EÚ budete vedieť ešte viac využiť vaše prírodné bohatstvo a zo Slovenska sa stane zahraničnými turistami vyhľadávanou krajinou.
Skúste porovnať život v Írsku pred a po vstupe do únie. V čom vidíte najväčšiu zmenu?
- Tých zmien je fakt mnoho. Predtým, než sme sa v roku 1973 stali členmi únie, mali sme dosť veľkú nezamestnanosť. Mnoho ľudí sa z Írska kvôli nedostatku práce sťahovalo do Anglicka a USA. Po vstupe do EÚ sa nám začali vracať domov, zvyšuje sa nám počet obyvateľov, pričom predtým to bolo presne naopak. Krajina patrí k jednej najprosperujúcejších v Európe, no zrejme najväčšiu zmenu vidím v myslení a celkovom sebavedomí mladých ľudí u nás.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári