obrane SR a o brannej povinnosti, ktoré schválila vláda. Ako uviadol minister obrany Ivan Šimko, zrušené Územné vojenské správy nahradia podobné inštitúcie avšak v podstatne nižšom počte. Tie budú existovať v sídlach vyšších územných celkov. K 1. januáru 2004 zaniknú podľa ministra aj vyššie vojenské správy v Bratislave a Košiciach a zostane len Vyššia vojenská správa v Banskej Bystrici.
Cieľom novelizácie zákonov je podľa ich autorov vytvoriť právne predpoklady na realizáciu obranného plánovania na úrovni štátu a umožniť zmeny organizačnej štruktúry orgánov štátnej správy na úseku obrany. Úprava obranného plánovania umožní realizovať jednu zo základných podmienok členstva v NATO, ktorou je zavedenie systému obranného plánovania na úrovni štátu. Ten má byť kompatibilný so systémom obranného plánovania v NATO. Znižovanie počtu vojenských správ sa teda v najbližšom čase stane nevyhnutnou realitou, avšak naplnenie týchto vízií, ako aj skutočnosti, že v Košiciach zanikne vyššia vojenská správa zatiaľ podľa kompetentných nie sú až také smerodajné. Všetko sa môže zmeniť.
"Zatiaľ sú to všetko len dohady, všetko sa vyvŕbi až po tom, čo príslušné novely zákonov schváli parlament," hovorí riaditeľ Vyššej vojenskej správy pre Košický a Prešovský kraj plk. Ing. Miloš Timko.
Ako dodal, pokiaľ nie je zákon schválený, je všetko len v teoretickej rovine. "Môže sa stať, že sídlom Vyššej vojenskej správy budú Košice a nie Banská Bystrica. Ako som už uviedol rozhodnú o tom v konečnom dôsledku poslanci počas hlasovania," vysvetľuje plk. Timko a dodáva, že pokiaľ dôjde k zrušeniu 78 územných vojenských správ, ktoré nahradí osem územných vojenských správ v sídle územných celkov nastanú problémy. "Ľudia budú mať jednoznačne ďaleko, aby dochádzali na vojenské správy. Zatiaľ nie je nič rozhodnuté, ani z hľadiska realizácie odvodov, ktoré budú naďalej pokračovať. Nevieme, či budú musieť povolanci chodievať do centier územných vojenských správ, alebo naopak, bude armáda vykonávať odvody v okresných mestách. Pomaly isté by však malo byť, že na teritóriu bývalého východoslovenského kraja vzniknú dve územné vojenské správy s centrami v Košiciach a Prešove."
V súvislosti s redukciou vojenských správ dôjde zákonite aj k znižovaniu počtu ich pracovníkov. "Skutočne dôjde k prepúšťaniu ľudí na všetkých vojenských správach, ktoré budú zrušené. Predpokladá sa, že z celkovo približne 3000 ľudí momentálneho personálneho stavu odíde asi 75 - 80 percent. Naopak v nástupníckych ôsmych územných vojenských správach dôjde k miernemu posilneniu stavu zamestnancov tak, aby zvládali plniť úlohy súvisiace s odvodmi, či reorganizáciou armádnych zložiek."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári