kauzy AGW, s. r. o. Košice na neurčito. Táto nebanková inštitúcia sa súdi s mestom Košice o náhradu spôsobenej škody vo výške 52 miliónov 804-tisíc korún.
"Po 30 dňoch vyzvem procesné strany, aby sa vyjadrili, či sa už medzitým dohodli, alebo či je zrejmé, že sa v reálnom čase dohodnú. V prípade dohody by súd konanie zastavil a spoločnosti AGW, na ktorú bol medzičasom vyhlásený konkurz, v ktorom si uplatnilo svoje pohľadávky 14 100 veriteľov, by potom vrátil súdne poplatky. Nejde o zanedbateľnú sumu, ale o 600 000 korún. Ak sa však účastníci konania nedohodnú, budem musieť vyhlásiť termín ďalšieho pojednávania," uviedol pre Korzár L. Duditš.
Keďže 20. decembra lanského roka bol na spoločnosť AGW, s. r. o., Košice vyhlásený konkurz, na súde ju už nemôže zastupovať právny zástupca AGW, ale ustanovený správca konkurznej podstaty. Ten požiadal samosudcu Okresného súdu Košice II o odročenie májového pojednávania s tým, že si chce preštudovať súdnoznalecký posudok o výške ušlého zisku spoločnosti AGW. Pojednávanie už bolo na Mižákov návrh raz odročené s tým, že sa črtá šanca dohodnúť sa so zadĺženým mestom mimosúdnou cestou.
Pre pripomenutie zopakujeme, že koreňom súdneho sporu je úver vo výške takmer 4 miliónov USD, ktorý si zobralo mesto Košice od Českej sporiteľne. Ručilo zaň piatimi bianco zmenkami podpísanými vtedajším štatutárom mesta. Po uhradení jednej splátky, však kvôli zadlženosti, prestalo úver splácať. V rámci reštrukturalizácie vydalo obligácie, o ktoré prejavila záujem firma AGW, s. r. o., Košice.
V čase, keď malo mesto Košice vážne finančné problémy, prišla táto nebanková inštitúcia s ponukou započítať jeho pohľadávku vo výške takmer 4 milióny USD, ktorej bonita bola vyčíslená na cca 2 milióny USD, za obligácie mesta, na ktoré si našla kupca. Išlo o obojstranne výhodný obchod, a tak mesto Košice, ktoré nutne potrebovalo získať prostriedky, lákavú ponuku prijalo. Skôr, ako sa tak stalo, navrhlo však podobný obchod aj Prvej Komunálnej banke, a. s.(PKB), ktorá oň prejavila záujem. Súhlas parížskej centrály Dexia však PKB obdržala až v máji 2001, po schválení projektu reštrukturalizácie. V tom čase už malo mesto uzavretú zmluvu o budúcej zmluve, spečatenú podpismi zástupcov obidvoch strán. Podmienkou Českej sporiteľne bolo, aby AGW deponovala na jej účet 2 a pol milióna USD. Banka tak chcela mať istotu, že kupec má dostatočné finančné krytie na plánovanú transakciu. Majiteľ AGW požiadavku Českej sporiteľne do bodky splnil a vyplatil jej 2 a pol milióna USD.
Napriek tomu, mesto krátko na to od celej transakcie odstúpilo, čím podľa navrhovateľa došlo k jednostrannému porušeniu zmluvy. Ako nás informovala hovorkyňa magistrátu, Zuzana Bobriková, odstúpiť od zmluvy s AGW, odporučila mestu PKB, pričom mu súčasne ponúkla takú istú transakciu. Stalo sa tak v máji 2001 po schválení úverového limitu na reštrukturalizáciu. "PKB, už ako manažér reštrukturalizácie dlhovej služby mesta, ho zo svojej pozície maximálne zvýhodnila a uvedenú transakciu urobila za výhodnejších podmienok. Pohľadávku v hodnote 3 945 000 USD kúpila PKB za 2 100 000 USD. Mesto Košice dostalo k dispozícii celé skonto (zľavu) vo výške 1 845 000 USD," uviedla hovorkyňa.
Podľa vyjadrenia bývalého konateľa s. r. o. AGW Matúša Gregu spoločnosti vznikla škoda jednak tým, že vložila peniaze do ČS, ktorá síce túto sumu neskôr vrátila, ale AGW už bolo poškodené na úrokoch. Navyše, "blokovaním" tejto sumy nemohli byť zrealizované ďalšie výhodné obchody, čo sa udialo na úkor klientov AGW. Navrhovateľ preto v roku 2001 podal na súd žalobu o 52,8 milióna korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári