ďalších rokoch osud Slovenska v referende o našom vstupe do EÚ. V 732 okrskoch sa hlasovacie miestnosti otvorili včera úderom 14-tej hodiny, výnimkou boli len okrsky v obci Mlynky, kde začali presne na poludnie a v Slovenskom Novom Meste mohli prví voliči prísť od 13.00 hod.
Otvorenie referendových miestností v "úradnom" čase o 14.00 hod. nesprevádzali žiadne väčšie problémy. V niektorých z nich sa paradoxne ešte pred začiatkom hlasovania tvorili rady nedočkavcov, ktorí chceli byť medzi prvými "európanmi".
"Ísť hlasovať ma primälo asi to, čo každého Slováka. Chcem, aby sa táto republika stala členským štátom Európskej únie. Len dúfam, že tak bude rozmýšľať väčšina našich ľudí a ich účasť na referende bude dostatočná. Preto každému by som odporučil nech príde, hoci by aj chcel zakrúžkovať nie," povedal nám mladík Viliam Gromus z košickej Terasy.
Asi 15 minút pred druhou popoludní dorazil na služobnej Škode SuperB do referendovej miestnosti na ZŠ Trebišovká predseda košického VÚC. "Prišiel som tu skôr, aby som bol prvý v Európskej únii," usmieval sa Rudolf Bauer. V sprievode manželky Marianny nemal absolútne žiadnu dilemu, pre akú možnosť sa má rozhodnúť. "Predtým neboli v referendách práve najrozumnejšie otázky... Teraz som mal síce ľahkú, no zároveň veľmi vážnu a dôležitú voľbu. Z môjho pohľadu niet čo váhať. Členstvo v Európskej únii je jediná možnosť pre všetkých našich občanov," povedal nám R. Bauer, ktorý si zaprognózoval zhruba 60-percentnú účasť na referende nielen v Košickom kraji, ale aj na celom Slovensku. S jeho slovami sa stotožnila aj manželka Marianna. "Bola to veľmi ľahké. Od začiatku bolo jasné, že prídeme a budeme pozitívne hlasovať."
Rudolf Bauer sa nám priznal, že sa mu včera splnil prvý čiastkový sen o tom, že bude môcť rozhodúť o vstupe Slovenska do civilizovanej Európy. O tom ďalšom by bol rád, keby sa stal skutočnosťou po oznámení výsledkov. "Už po roku 1989 sa začali kresliť mapy, kde na jednej bolo Česko-Slovensko ako súčasť východnej Európy. Vtedy som si povedal, že by terajšia schenegenská hranica mala ísť na východ od nás a nie na západ ako to bolo až doteraz. Preto budem rád, keď občania potvrdia náš vstup do únie."
Košický primátor Zdenko Trebuľa prišiel včera na referendum tesne po pol tretej popoludní. Pred ZŠ Petzvalova ho čakala dcéra Jana a syn Matej. "Pre nás mladých to prinesie napríklad možnosť študovať na univerzitách v zahraničí a celkovo väčšie možnosti na uplatnenie," povedala nám Jana. Jej brat a zároveň spolužiak z Ekonomickej fakulty TU tvrdí, "už teraz sa teším na lepšiu budúcnosť." Primátorova manželka Ľubica bola v tom čase na ich chalupe v dedinke Hnilec, kde sa referenda zúčastnila s vybaveným voličským preukazom.
Primátor s deťmi už-už chcel zamieriť do svojho tradičného miesta volebného aktu, no našťastie sme ich naviedli na správnu cestu do okrsku na Hellovej 2. "Konečne mi Korzár v niečom pomohol," zasmial sa primátor. Pri vhadzovaní svojho referendového lístka sa pozrel na deti a vyhlásil: "Je to pre ich budúcnosť." A čo, vy už azda žiadnu nemáte, spýtali sme sa ho. "O mňa až tak neide, iba ak by nám predĺžili dôchodkový vek... (úsmev) Pre mňa je toto hlasovanie najvýznamnejším referendum, ktoré som zažil a verím, že dopadne úspešne. Škoda len, že podobnú možnosť vyjadriť sa som nedostal aj pri rozpade Česko-Slovenska," smutne skonštatoval. Podľa primátora naše členstvo v EÚ nebude mať nejaký veľký vplyv na hospodárenie Košíc. Keď sme ho podpichli, či to pomôže znížiť mestský dlh, len odvetil. "Tak na to si odpoveď musíte dať sami. Sú to však naše starosti a tie musíme vyriešiť my a nie EÚ," myslí si Z. Trebuľa. Ten zároveň verí tomu, že Košičania pôjdu príkladom a preto odhadol volebnú účasť v meste na 68-70 percent.
Aktívne pristúpil v primátorovom volebnom okrsku k tomuto historickému momentu aj päťdesiatnik Michal Gondor z Luníka 8. "Myslím si, že každý hlas zaváži. A určite aj ten môj! Želám si, aby Slovensko bolo v skupine vyspelých štátov a vytvorili sa lepšie podmienky pre náš rozvoja aby tu mladí ľudia videli perspektívu. Máme syna, robíme to aj kvôli nemu a a potom aj kvôli vnukom. Syn síce má ísť teraz do zahraničia, no vybavil som mu voličský preukaz. Aj som mu ho poslal, odvolí si a pôjde za svojimi povinnosťami," dal príklad všetkým váhavcom.
Oficiálne vyhodnotenie účasti po prvom dni nie je možné podľa zákona zverejňovať. Zábudlivci alebo tí, ktorí si včera nestihli splniť svoju občiansku povinnosť majú šancu na nápravu ešte dnes do 14.00 hod. Referendové štúdia, v ktorých sa budú zverejňovať aj prvé odhady výsledkov, budú naše televízie a rádiá vysielať okamžite po uzatvorení miestností. Oficiálne výsledky by mohli byť známe v nedeľu predpoludním.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári