najznámejší slovenský politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov (na snímke). Ako nám povedal, občanov paradoxne nezaujímalo iba fungovanie EÚ a význam vstupu SR do únie, ale skôr chceli vedieť jeho odhady ohľadom možnej účasti občanov na referende. Aj to podľa neho svedčí o tom, akým smerom sa posunula celá predreferendová debata... Na druhej strane ale chápe, že ľudia očakávajú od neho práve odpovede na takéto otázky, keďže vedie inštitúciu, ktorá robí prieskumy verejnej mienky.
Už zajtra sa začína referendum o vstupe do EÚ. Mnohí východniari ešte váhajú, či sa ho majú zúčastniť. Prečo by ste im odporučili, aby k urnám prišli?
- Vždy som patril k europtimistom a nemám čo meniť na svojom postoji. Kultivujúci vplyv eurointegrácie na Slovensko je obrovský. Čudujem sa, ako rýchlo niektorí ľudia zabudli na to, čo sme zažívali v rokoch 1993 až 1998. Plne súhlasím s politológom Jacquesom Rupnikom, ktorý hovorí o "demokratickej podmienenosti" vývoja v transformujúcich sa štátoch vplyvom integračných procesov. Nechcem opakovať notoricky známe argumenty v prospech členstva. Podľa mňa dnes niet príčiny váhať. Ak si naozaj niekto myslí, že život na Slovensku mimo EU bude lepší ako vnútri nej, tak odborne povedané sa dopúšťa kognitívnej chyby. Nejde však iba o poznávacie zlyhanie, ale v prípade, ak by takýto postoj v spoločnosti prevážil aj zlyhanie spoločensko-historické. Podľa mňa ani tá najzávažnejšia výhrada k EÚ nie je dôvodom tam nevstúpiť. Aj ja si myslím, napríklad, že zahraničná politika niektorých štátov EÚ v niektorých otázkach je chybná, ale má to byť dôvod, aby sme zostali vonku? Určite nie. Nepovažujem sa za človeka neinformovaného, všeličo som už prečítal a preštudoval, ale doteraz som nepočul zrozumiteľné argumenty, ktoré by odhalili reálne (opakujem reálne, nie virtuálne) výhody, plynúce z nečlenstva v EÚ. Ak niekto sa pokúša vykresľovať ružovú budúcnosť Slovenska mimo EÚ, tak väčšinou ide, prepytujem, o blúznenie. Preto poďme k referendu a hlasujme za.
Vo vládnej kampani sa zatiaľ hovorilo iba o pozitívach, ktoré nám vstup do EÚ prinesie. Aké budú podľa vás tie negatíva, ktore sa na Slovensku môžu prejaviť?
- Nehovoril by som priamo o negatívach, ale skôr o výzvach, s ktorými sa možno nebudeme schopní ihneď vyrovnať. Určite všetci nebudú rovnako profitovať z členstva v únii, ale tých, ktorí budú profitovať z členstva, bude určite viac ako tých, ktorí by profitovali z nečlenstva. Stále si totiž myslím, že prostredie EU je dosť motivujúce na to, aby krajina, ktorá do únie vstúpi, získala pozitívny impulz pre vlastný vývoji. Ak zostaneme vonku, nenapraviteľne zaostaneme. Ak však máte na mysli konkrétne obavy, tak ja napríklad mám obavy, že po vstupe do únie sa môže prejaviť naša vlastná neschopnosť a nepripravenosť. Ale to už nie je o únii, ale skôr o nás samotných.
Vicepremiér P. Csáky pri nedávnej návšteve Košíc povedal, že práve na východe republiky je najmenej rozhodnutých voličov. Signalizujú to aj vaše vlastné prieskumy?
- My sme v poslednom čase nerobili vlastné prieskumy, špeciálne venované referendu o EU, keďže ich robia najmenej štyri ďalšie renomované agentúry. Predpokladám však, že P. Csáky sa opiera o prieskum jednej z nich a popisuje korektne stav rozhodnutosti občanov v jednotlivých regiónoch. Všetky prieskumy sú však publikované na webstránke Štatistického úradu SR.
Ako sa vám pozdávala predreferendová kampaň? Súhlasíte s tvrdeniami prestaviteľov Smeru o tom, že ju P. Csáky nezvládol a jeho amatérske vystupovanie pri jej realizácii spôsobí nižšiu účasť?
- Charakter a intenzita predreferendovej kampane na Slovensku bola primeraná celkovému stavu našej politickej scény. Pôsobia tu strany, ktoré oveľa viac myslia na praobyčajné "political positioning", než na dlhodobé záujmy krajiny a využívajú čokoľvek, čo ich môže posilniť a oslabiť iných (je to známy a pre strany ľahko zdôvodniteľný postoj, ale nech sú potom pripravení si to o sebe vypočuť), eurooptimistickým náladám obyvateľstva, neexistencii euroskeptických strán, schopnosti štátnych štruktúr uplatňovať inovatívne prístupy. Vedel by som si predstaviť aj zaujímavejšiu kampaň, ale nehovoril by som o nijakej katastrofe. A vôbec počkajme najprv na výsledok referenda a potom na vyhodnotenie priebehu predreferendovej kampane na základe exaktných empirických zistení. Možno, že aj pán Fico bude prekvapený výsledkami týchto prieskumov, ako bol prekvapený volebnými výsledkami vlastnej strany v septembri 2002. Výroky predstaviteľov Smeru je čistá politická rétorika, ktorá nemá nič spoločné s predreferendovou kampaňou, samotným referendom a členstvom SR v EÚ. Ide iba a výlučne o túto stranu a jej politický štýl. Nijakú inú reakciu od Smeru som ani nečakal.
Myslíte si, že to bol až škandál s eurohymnou, ktorý "odštartoval" kampaň? Dá sa povedať, že nebyť tohto etickému "prehrešku", väčšina verejnosti by ani nezaregistrovala 52-milionovú vládnu kampaň?
- Epizóda s eurohymnou naozaj bola trápna, ale zostala iba epizódou, ktorej význam v porovnaní s významom samotného referenda a členstva v EÚ je nulový. Okrem toho ma veľmi potešilo, že pokusy niektorých ľudí živiť protimaďarské nálady na vlne nevôle z tejto trápnej epizódky úplne zlyhali. Nemyslím si, že táto kauza osobitne zviditeľnila kampaň ako takú, nevylučujem však, že o nej sa medzi ľuďmi pár dní hovorilo viac, než o iných, oveľa dôležitejších veciach. Tomu sa však nečudujem, pretože na všetkých TV kanáloch to bola správa číslo jedna.
Ako predpovedáte výsledok referenda a jeho účasť? Myslíte si, že nerozhodnutých voličov presvedčí to, ako si tu počas uplynulých 2 týždňov podávali kľučky rôzni najvyšší predstavitelia krajín EÚ ako aj samotnej únie?
- Prognózovať účasť na referende je ošemetná vec, pretože na rozdiel od parlamentných volieb nemôžeme porovnávať deklarovanú účasť na referende v prieskumoch s reálnou účasťou (ako výskumník sa za to môžem "poďakovať" tým politikom, ktorí organizovali nezmyselné referendá, ktoré boli neplatné, alebo marili a rušili referendá, ktoré mali zmysel). Takže, idem s kožou na trh - môj odhad je okolo 5560%. Čo sa týka europolitikov, ich návštevy na Slovensku pred referendom považujem za dobrú vec. Európa nesklamala demokraticky zmýšľajúcich Slovákov počas mečiarovských mrazov a aj dnes nám ukazuje, že jej na nás záleží. Kto vie dávať vecí do širších súvislostí, pochopí o čo ide.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári