návrh zmeny Všeobecno-záväzného nariadenia mesta Košice o pravidlách prenajímania malometrážnych bytov pre dôchodcov na území mesta Košice.
Návrh zmeny do mestskej rady predkladá poslanec a predseda komisie pre bytové a nebytové priestory Ján Frajt (SDA), ktorého sme požiadali o vysvetlenie.
"Zmena sa vyslovene viaže iba na kategóriu malometrážnych bytov pre starobných a invalidných občanov mesta. Podmienky schválené v pôvodnom nariadení silne obmedzili možnosť zaradenia do poradovníka na tieto byty, pretože podľa nich nesmel mať uchádzač v minulosti žiadny byt a nesmel oň prísť vlastným zavinením. Takto to bolo vo VZN naformulované," hovorí poslanec Ján Frajt (na snímke). "Našou snahou nie je umožniť získať malometrážny byt nejakým špekulantom, chceme však zmenou podmienky upraviť tak, aby sa o takýto typ bytu mohli uchádzať dôchodcovia, ktorí svoj byt bezodplatne prepíšu na svoje dospelé dieťa a jeho rodinu. Takto vlastne mesto aspoň trošku pohne bytovou problematikou v prospech mladých rodín."
Poslanec Ján Frajt zdôrazňuje, že po schválení navrhovanej zmeny sa budú môcť o takýto byt uchádzať aj záujemcovia, ktorí doteraz nemohli, ale každá žiadosť bude podrobená šetreniu, či sú doložené informácie pravdivé.
"Zmena umožní takýmto dôchodcom prihlásiť sa o malometrážny byt, pred pridelením budú obrazne povedané prelustrovaní. Napríklad teraz máme sedem voľných malometrážnych bytov, pritom máme žiadostí už dávno podané, ale nemohli byť vybavené zo spomínaného dôvodu. Teraz budú môcť byť riešení, ich bytová situácia sa prešetrí a keď to bude v poriadku, byt im pridelíme," vysvetľuje ďalej Ján Frajt a dodáva, že malometrážnych bytov sa uvoľňuje oveľa viac oproti obecným bytom, žiaľ, aj kvôli úmrtiam nájomcov.
Organizačná zmena na magistráte, po ktorej by mal vzniknúť samostatný referát bytov a sociálnych vecí, zatiaľ pripravená nie je.
"Pracuje sa na tom, pretože si to vyžiadala doba. V obecných bytoch je zatiaľ situácia katastrofálna v tom zmysle, že sa ich uvoľňuje strašne málo a pritom je neplatičov strašne veľa. Od minulého augusta sa uvoľnili štyri byty a tie sa teraz ponúkajú občanom z asanačného pásma, ak o nich nebude záujem a mesto ich nepoužije na splnenie ďalších svojich záväzkov, budú ponúknuté na dražbe," dodáva Frajt.
Riešenie vidí v realizácii projektu výstavby malých ubytovacích jednotiek s nízkym štandardom, kde by mohlo mesto neplatičov z mesta presťahovať a uvoľniť tak obecné byty.
"Urobím všetko preto, aby sa takýto projekt zrealizoval ešte v tomto volebnom období. Potrebujeme však nájsť vhodný model financovania. Neplatiči musia pocítiť, že ak nezačnú platiť a nevyrovnajú dlhy, budú bez odkladu okamžite vysťahovaní," uzavrel Frajt.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári