Linden, ktorý za posledných sedem dní už druhýkrát zavítal do Košíc. Metropola východu bola včera tzv. koncovým bodom vyše mesačnej kampane delegácie Európskej komisie, počas ktorej jej členovia navštívili 22 miest vo všetkých krajoch s cieľom motivovať občanov pre účasť na referende o vstupe do EÚ. "Modlím sa k bohom počasia, aby v piatok a sobotu silno nepršalo, no zas by nemuselo byť ani príliš teplo," zahral sa na človeka z Hydrometeorologického ústavu a zaprognózval si víkendové počasie.
Erica van der Lindena sme sa spýtali, čo by odporučil východniarom, ktorí sa ešte nerozhodli, či majú cez víkend vyraziť z domu alebo radšej ísť k referendovej urne. "Pre takých ľudí mám len jednoduchú odpoveď. Zabudnite na predchádzajúce neúspešné referendá. V tomto nepôjde o nejaké 'ezoterické' dôsledky, ako to bolo predtým. Ide o to, ako bude vyzerať budúcnosť vaša, ako aj celej Európy a jej budúca tvár. Nech sa nezamýšľajú nad tým, či majú alebo nemajú prísť. Odpoveď je jasná, nech prídu hlasovať a hlasujú za zjednotenú Európu. Je to takpovediac ich demokratická povinnosť. Samozrejme, že budem rád, ak sa zúčastnia. Takisto budem spokojný aj s tým, keď budú hlasovať za vstup do únie. No nechcem nikoho presviedčať, ako má hlasovať, lebo to už je robota pre vašu vládu. Tou mojou je presvedčiť ich, aby sa zúčastnili," uviedol pre Korzár veľvyslanec EÚ na Slovensku.
Ten ocenil aj skutočnosť, že sa u nás na potrebe vstupu do únie zhodla nielen koalícia, ale i opozícia. V iných kandidátskych krajinách boli predreferendové "prestrelky" omnoho silnejšie ako u nás. Príčinu vidí najmä v tom, že opozícia v niektorých krajinách bola proti vstupu do EÚ, čo dokumentoval na príklade Malty, kde za vstup hlasovalo iba 50,5 percenta zúčastnených voličov.
Východniari podľa jeho slov očakávajú, že vstupom do EÚ sa ich životná úroveň zvýši a SR bude pripravená využívať prostriedky z fondov EÚ. Upozornil však na to, že rozdiely v životnej úrovni medzi hlavným mestom a východom nezmiznú šibnutím čarovného prútika. Ako skonštatoval, Slovensko bude musieť mať dostatok kvalifikovaných ľudí na to, aby mohlo využiť všetky peniaze, ktoré by k nám mohli "pritiecť" z fondov EÚ. Odmietol tézu, že Slovensko bude v prvých rokoch čistým prispievateľom do rozpočtu EÚ, teda, že viac peňazí do nej dáme, než z nej dostaneme. "Na to rovno zabudnite, tak to vôbec nebude. Peniaze z fondov prídu najmä do tých najzaostalejších regiónov, medzi ktorými je aj východ Slovenska."
Hoci niektorí predstavitelia regionálnej samosprávy, štátnej správy, no i podnikatelia majú pocit, že z bratislavského centra nedostávajú dostatočné informácie aj o možnom využívaní fondov, E. van der Linden má iný názor. Podľa neho sa k informáciám dá dostať dvojako - čakať na stoličke, pokiaľ samy prídu, alebo ich aktívne vyhľadávať. Pripustil však, že ak chcú východniari získať viac financií z EÚ, mali by začať lobovať vo svoj prospech i v Bratislave.
Popoludní sa ešte E. van der Linden zúčastnil slávnostného posedenia s osobnosťami košického politického a spoločenského života v kaviarni Slávia, ako aj na predreferendovom koncerte pre Európu v centre mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári