súčasnosti až do 18. mája prebieha ich spoločná výstava s názvom "Obrázky z Vermontu" v Šarišskej galérii v Prešove. Inštalovali ju už v Košiciach a v Múzeu moderného umenia Andyho Warhola. A hoci obe Američanky sú už za veľkou mlákou, projekt pokračuje na diaľku a v novembri 2003 v Pittsburghu v Galérii U.S. Steel Tower a neskôr vo viacerých amerických mestách budú ďalšie spoločné prezentácie.
Lena Lešková so sochárkou Virginiou Volkestadtovou robia navyše aj spoločný projekt so študentmi. "Virginia má sochárov na Coloradskej universite -fakulte vizuálnych umení a ja vediem ateliér experimentálnej grafiky na Katedre výtvarnej výchovy a umenia FHPV v Prešove. Naši študenti robia spoločnú semestrálnu prácu. Témou je Voda a človek. Projekt sčasti realizujeme v bazéne v rámci večernej kresby. Voda, silný vizuálny prvok so svojimi zákonitosťami a vlastnou perspektívou, nám poskytuje nové pohľady na reálny svet. Snahou je zachytiť neviditeľné a nezachytiteľné. Každý študent má svojho partnera v USA. Komunikajú cez emaily a rozvíjajú svoje myšlienky. Súčasťou figurálnych štúdií je film, foto, inštalácie, akcie, klasická kresba," hovorí Lena Lešková.
V Múzeu moderného umenia Andyho Warhola vystavovali v jeho desaťroťnej histórii po prvý raz spolu tri ženy.
Virginia Volkestadtová tvrdí, že umenie, ktoré vytvárajú ženy, je citlivejšie ako umenie vytvorené mužmi. "V mene rovnováhy našej existencie je však dôležité jedno i druhé," prízvukuje Virgínia. Obe americké umlekyne si zo Slovenska priviezli domov množstvo podnetov.
A zhodne dodávajú, že spolupráca dáva umelcom oveľa viacej možností vytvoriť silné a dobré umenie ako individuálne projekty. Je však dôležité, aby sa vzdali vlastného ega v prospech dobrého umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári