Majstrovstvá sveta cukrárov a ich tohtoročnou témou je práve Deň matiek. U susedov, v Českej republike, už v marci o postup na tento sladký svetový festival bojovali desiatky najlepších cukrárov. Klebietky zo šampionátu vravia, že popri obligátnych veľkých a malých tortách v tvare tradičného symbolu Dňa matiek - srdiečka, boli hitmi originálna torta v podobe maminej kabelky a pôvabné umelecké dielo: povrch jednej z tort zdobila plastika ležiacej mamičky s dieťatkom.
Američania, ktorým za vznik novodobej tradície osláv materstva vďačíme, majú zaujímavú už takmer 80 rokov osvedčenú symboliku. Počas osláv Dňa matiek, ktorý dnes už na celom svete pripadá na druhú májovú nedeľu, zdobia sa všetci kvetom. Tí, ktorí už mamičku nemajú, pripínajú si kvietok bielej farby - a tí, ktorí sa z jej prítomnosti môžu stále tešiť, nosia červený kvet.
Oslava materstva má vo svete veľmi dávne tradície - na Slovensku stačí pripomenúť hold darkyniam života v slávnych mamičkovských plastikách. Takéto praveké venuše oblých tvarov objavili archeológovia nielen pri Vestoniciach, ale aj na Zemplíne a v ďalších regiónoch.
V časoch antiky mala oslava materstva podobu bohýň a ich úctivého velebenia. Ani stredovek matky neignoroval. V Anglicku už v 16. storočí slávili Nedeľu matiek. V USA navrhla sláviť Deň matiek v roku 1872 Julia Ward Howeová a včlenila doň hold pokoju a mieru. Zakladateľkou novodobého Dňa matiek je Anna Reevers Jarvisová, mama 11 detí z amerického mesta Philadelphia, ktorá už koncom 19.storočia po svoj celý život bojovala za práva matiek.
Zomrela v roku 1906 a už o rok neskôr jej dcéra Anna Jarvisová požiadala v meste Grafton v Západnej Virgínii pastora metodistickej cirkvi, aby na počesť nielen zosnulej mamičky ale všetkých matiek sveta, uskutočnil zvláštnu bohoslužbu. V roku 1908 bola už v meste Philadelphia prvá oficiálna oslava Dňa matiek a o ďalší rok sviatok slávili v 45 ďalších amerických štátoch a aj inde vo svete. Práve pred 9O rokmi navrhol Kongres USA, sláviť každoročne počas druhej májovej nedele národný sviatok venovaný matkám. O rok neskôr prezident Woodrow Wilson nielenže oficiálne vyhlásil oslavu prvého národného sviatku Dňa matiek ale pridal aj návrh, aby symbolom poďakovania mamičkám bol kvet klinčeka. V USA veľkokveté klinčeky dodnes patria do májovej kytice pre mamu - vedno s nimi aj ruže, ľalie, gerbery a iné.
Oslava materstva našla u nás ohlas hneď po vzniku Československej republiky v roku 1918 - májový sviatok spontánne organizovali Červený kríž, Sokol, cirkevné spoločenstvá i ženské organizácie. Oficiálne bol Deň matiek u nás prvýkrát oslavovaný práve pred 80 rokmi - stalo sa tak v r. 1923 pričinením Alice Masarykovej, manželky prezidenta T.G. Masaryka. Vznikla pekná tradícia, ktorú, žiaľ, po roku 1948 zadusil totalitný režim. Náhradou za deň matiek mal byť marcový Medzinárodný deň žien. Najmä v kresťanských rodinách však tradičná oslava májového dňa matiek pretrvala - až do víťaznej obnovy po roku 1989.
Podľa tradície, počas druhej májovej nedele majú všetky mamičky nárok na odpočinok na rodinných vavrínoch. Sú obdarovávané kvietkami, sladkosťami a inými drobnými darčekmi a blahoželať by im mali aj dospelé deti. Vôbec, majú byť rozmaznávané celou famíliou - a tak slávnostný nedeľný obed varia a mamku obsluhujú deti s oteckom. Do programu dňa patrí aj spoločná návšteva kostola, cukrárne, rodinná prechádzka či výlet.
Ženské organizácie na celom svete však zdôrazňujú, že aj v novom tisícročí majú matky na celom svete dosť problémov - sú stále obeťami násilia, vojen, sužuje ich neistý osud ich detí, rodín, chudoba, choroby, diskriminácia a mnohé ďalšie problémy. Sú to zatiaľ, zdá sa, chronické starosti mamičiek, veď práve také v 19. storočí trápili aj americkú iniciátorku vzniku Dňa matiek pani Jarvisovú.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári