pocit, že jeho ďalší osud je teraz vo vašich rukách. Ale čo s ním robiť? Na koho sa teraz obrátiť?
Podobný pocit zažil v stredu ráno i Ladislav Ferenc zo Šebastoviec, ktorý cestou z dediny zbadal v blízkom poli sedieť pod stĺpmi vysokého napätia bociana.
"Bolo mi čudné, že je stále na jednom mieste. Priblížil som sa k nemu, no na moju prítomnosť nereagoval. Bol priveľmi krotký, a tak mi bolo jasné, že je ranený. Nedokázal sa pohnúť z miesta, len tam ležal a pieklo naň slnko. Pomyslel som si, že zrejme narazil do stĺpa, utrpel otras," rozpovedal nám nálezca.
"Bál som sa s ním však manipulovať, veď ide o zákonom chráneného vtáka, pokuta za jeho zabitie je 5000 korún, tak som ho tam nechal a šiel som na obecný úrad," vysvetľuje ďalej.
Z úradu podľa jeho slov obvolali všetky možné inštitúcie, ktoré by teoreticky mohli vtáka prichýliť. Žiadna z nich však o bociana neprejavila záujem.
"Vyhovárali sa jeden na druhého. Najprv sme volali na veterinu, oni tvrdili, že s tým nič nemajú, tak sme sa obrátili na zoo. V zoologickej nás odkázali zase na veterinu. Veterinári nám však tvrdili, že takéto prípady rieši ich záchytná stanica v Rozhanovciach. Keď sme sa do Rozhanoviec dovolali, odbili nás, že oni majú na starosti len dravce," krčí plecami pán Ferenc a so smútkom dodáva, že chcel len pomôcť.
V tejto snahe však zostal sám, napriek tomu, že išlo o zákonom chránený druh vtáka.
"Pozornosť úradov by sa zbystrila pravdepodobne len v prípade, ak by už bol bocian po smrti a bolo by treba hľadať vinníka na zaplatenie pokuty," myslí si rozčarovaný Ladislav Ferenc.
"Do zoo nemôžeme zobrať ranené zviera. A zvlášť nie zviera, ktoré je zákonom chránené. Musíme mať istotu, že to prežije. Preto všetky takéto prípady konzultujeme s veterinárom, ktorý musí zviera vopred vidieť," reaguje riaditeľ kavečianskej ZOO, Ing. Karol Seman.
Žiaden veterinár sa však na "miesto činu" nebude unúvať, keď nemusí, skúsili sme preto osloviť záchytnú stanicu v Rozhanovciach, ktorá patrí pod Univerzitu veterinárneho lekárstva so špecializáciou na dravé vtáky.
"Momentálne tu nie je nik kompetentný, už máme po pracovnej dobe. Ale skúste sa obrátiť na Štátnu ochranu prírody, oni sú od toho," dozvedeli sme sa od tamojšej pracovníčky.
Až tu sme konečne naďabili na záujem.
"Áno, v takýchto prípadoch zasahujeme my. Už sme tak zachránili viacero bocianov a iných zvierat, vyrážame k nim priamo do terénu," zareagovala RNDr. Zuzana Tešliarová zo Štátnej ochrany prírody.
"Aj keď popravde správny postup je taký, aby ľudia pri podobnom náleze kontaktovali príslušný okresný úrad, odbor životného prostredia. Oni nám potom dajú vedieť a my zasiahneme. Podľa zákona však musí byť upovedomený najprv okresný úrad," vysvetľuje Zuzana Tešliarová s prísľubom, že sa za "šebastovským" bocianom vyberú, akonáhle budú mať k dispozícii auto.
A vy, ak náhodou naďabíte na prípad, ktorý si vyžaduje okamžitý zásah, číslo Štátnej ochrany prírody je 62 555 60.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári