život zachraňujúci zákrok, ktorý zvyšuje pravdepodobnosť prežitia srdcového infarktu. V Košiciach sa táto metóda pri liečbe infarktov využíva už druhý rok, no odteraz bude zákrok Košičanom poskytnutý, kedykoľvek ho budú potrebovať. Dosiaľ tomu tak bolo iba počas pracovného dňa, kedy bol k dispozícii invazívny tím. Po vzniku samostatného ústavu srdcových chorôb ale vznikli podmienky na realizáciu nepretržitého programu koronárnych angioplastík.
"Dvadsaťštyrihodinový program je organizačne i ekonomicky podstatne náročnejší, preto sme ho museli spúšťať postupne. Od prvého marca sme s ním začali pre spád Fakultnej nemocnice s poliklinikou a od konca apríla beží na celom území mesta, vrátane pacientov šackej nemocnice. Postupne by sme chceli zväčšiť región o pacientov s akútnym infarktom, ktorých transport do Košíc by bolo možné zrealizovať do poldruha hodiny. Takýto široký záber extrémne zvýši ekonomické aj personálne nároky nášho pracoviska," hovorí riaditeľ ústavu a primár kardiologického oddelenia MUDr. Martin Studenčan, PhD.
Metóda na liečbu zúžených ciev sa vo svete využíva už desať rokov, u pacientov s akútnym infarktom sa angioplastika realizuje asi dva roky. Na Slovensku sa tento invazívny výkon začal prevádzať najprv v Banskej Bystrici, neskôr i Bratislave a Košiciach. Koronárna angioplastika znižuje riziko úmrtia pacienta až o polovicu a považuje sa dnes za najefektívnejší postup pri liečbe akútnych infarktov.
Príčinou infarktu myokardu je odumretie časti svalovej hmoty v dôsledku upchatia koronárnej (vencovej) tepny vyživujúcej srdce. Liečiť ho možno liekmi, ktoré rozpúšťajú krvnú zrazeninu, úspešnosť liečby je však iba šesťdesiatpercentná. Druhou možnosťou je spomínaný chirurgický zákrok, pri ktorom sa zavedie katetrziačnou technikou cez stehennú tepnu do srdcových tepien špeciálny balónik naplnený tekutinou a vypustením obsahu pod vysokým tlakom roztiahne upchatú cievu. Obnoví sa tým prietok krvi a prekrvenie srdcového svalu. Väčšinou musí byť tento zákrok spojený s následnou implantáciou kovového stentu (jemnej drôtenej výstuže) do postihnutej tepny. Pomáha ju to udržať v priechodnom stave.
"Zavedeniu 24-hodinového programu angioplastík predchádzalo zaškolenie stredného zdravotného personálu, ktorý bude pomáhať na kateterizačnom sále a dohoda so záchrannou službou a nemocnicami týkajúca sa organizačných záležitostí. Voziť by k nám mali iba takých pacientov, u ktorých akútny infarkt potvrdilo EKG, nie tých, u ktorých je iba podozrenie. Očakávame, že ich bude do mesiaca asi dvadsať," vysvetľuje M. Studenčan, podľa ktorého tiež bolo potrebné vyriešiť transport pracovníkov na pracovisko v nočných hodinách.
Pri liečbe akútnych infarktov je dôležitá každá minúta. Z príjmu ide preto pacient prakticky okamžite na kateterizačný sál. Najneskôr by sa tam mal dostať do dvanástich hodín, odkedy pocítil prvýkrát bolesť. Mnohých pacientov po koronárnej angioplastike možno už po štyroch-piatich dňoch prepustiť do domáceho ošetrenia, pričom ich návrat do normálneho života môže byť relatívne rýchly. Táto liečba je však finančne nákladná a podľa Martina Studenčana by bolo dobré, keby nový Liečebný poriadok špeciálne zohľadnil koronárne angioplastiky u akútnych infarktov tak, aby bol zdravotný materiál hradený mimo prospektívneho rozpočtu zdravotníckych zariadení.
* * * (do rámčeka)
Čo spôsobuje infarkt?
Pod vznik infarktu sa okrem dedičných predispozícii podpisujú tri faktory - fajčenie, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu v krvi. Všetky možno ovplyvniť zmenou životosprávy (rozpisovať sa o potrebe zlepšenia stravovacích návykov, zvýšenie pohybovej aktivity a relaxu je azda zbytočné), prípadne užívaním vhodných liekov.
Ochorenie postihuje viac silnejšie pohlavie ako ženy kým u mužov sa obyčajne objavujú po šesťdesiatke, u žien je to zhruba o desať rokov neskôr. Je to dôsledkom priaznivého pôsobenia ženských hormónov, estrogénov. Dnes už nie sú zriedkavosťou ani infarkty okolo štyridsiatky, prípadne i skôr. Najmladší pacient s infarktom liečený v Košiciach mal iba 22 rokov. Príčinou však nebolo kôrnatenie cievy, ale jej fibrotická prestavba. Infarkty môžu z v ojedinelých prípadoch postihnúť aj deti.
Infarkty myokardu prichádzajú v ktorúkoľvek dennú či nočnú hodinu, avšak sú dva výrazné píky ráno a popoludní, čo môže súvisieť s aktiváciou organizmu po prebudení či neskôr záťažou počas dňa. Obvykle trvá niekoľko hodín, kým sa pacient dostane do nemocnice. Práve čas ale rozhoduje o jeho živote a zdraví.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári