korún, ktoré vraj vyhrala v súťaži Sociálnej poisťovne. Na jej zdesenie sa dozvedela, že ide o podvod. Informácie o prípade nám poskytla Andrea Kadnárová z tlačového odboru Sociálnej poisťovne.
"Podľa slov oklamanej dôchodkyne vo štvrtok okolo 10. hodiny predpoludním zastalo pred jej domom auto bielej farby, v ktorom sedeli dve elegantne oblečené ženy a jeden muž - vodič. Jedna zo žien, asi 40 až 45-ročná vyššia štíhla čiernovláska s nakrátko ostrihanými vlasmi v čiernom kostýme a bielej blúzke prišla k domu, vo dverách sa vraj preukázala preukazom zamestnanca Sociálnej poisťovne s fotografiou znejúcim na meno Ing. Zita Majerová a oznámila jej, že v súťaži Sociálnej poisťovne vyhrala 80 000 korún, ktoré si môže vyzdvihnúť na druhý deň v pobočke Sociálnej poisťovne. Podmienkou však bolo zaplatenie 18 000 korún v hotovosti ako DPH," uviedla A. Kadnárová.
Ako dodala, keďže pani J. S. celú požadovanú sumu nemala, žena sa uspokojila aj s desiatimi tisíckami s tým, že chýbajúcu sumu sľúbila dôchodkyňa doplatiť pri vyzdvihnutí výhry. Až v rožňavskej pobočke Sociálnej poisťovne sa pani dozvedela, že sa stala iba ďalšou obeťou v sérii podvodov, ktoré majú spoločného menovateľa - falošnú zamestnankyňu Sociálnej poisťovne Zitu Majerovú s falošným pokladničným dokladom a rovnakým scenárom.
Podľa informácií Sociálnej poisťovne falošná úradníčka Zita Majerová úspešne operuje prakticky po celom Slovensku od roku 2000. Aj keď raz je to štíhla blondínka, inokedy štíhla čiernovláska, predstavila sa už aj v plnoštíhlej podobe. Podľa odhadu obetí sa jej vek pohybuje od 30 do 45 rokov. Vlani sa ženy predstavujúce sa týmto menom pohybovali autom v mnohých mestách a podľa rovnakého scenára vyberali peniaze. Len výška údajnej výhry sa pohybovala od 50 000 do 120 000 korún a primeraná k tomu bola aj inkasovaná suma ako platba DPH.
Začiatkom tohto roka obete podvodu hlásili pohyb Zity Majerovej z obce Stakčínska Roztoka v okrese Snina, v priebehu apríla z obcí Lenartovce, Šimonovce a Chanava v okrese Rimavská Sobota a najnovšie už zo spomínanej obce Slavec v okrese Rožňava.
Dôchodcov, ktorí sa nechali oklamať falošnými úradníkmi Sociálnej poisťovne, sú už stovky a peniaze, o ktoré ich pripravili, idú do státisícov. Väčšinu pritom zmiatol akýsi preukaz s fotografiou a najmä falošná pečiatka na pokladničnom výdajovom bloku s nesprávnou adresou "Dôchodkové a invalidné zabezpečenie, Ul. 29. augusta, Bratislava", s falošnými menami a strojom naklepaným menom riaditeľa Sociálnej poisťovne Ing. Miroslava Knitla. Dôchodcov však v uplynulých dvoch rokoch nenavštevovali iba ženy. S úplne rovnakým falošným pokladničným dokladom podľa rovnakého scenára ako Zita Majerová, prípadne Stella Harachová, v minulosti dôchodcov "inkasoval" aj Ing. Bezák. Je očividné, že ide o vzájomne prepojenú skupinu podvodníkov.
V nadväznosti na posledný prípad z Rožňavy, ako aj prípady podvodov z minulosti, Sociálna poisťovňa, ústredie opäť pripomína a upozorňuje, že nijaké súťažné a žrebovacie akcie, v ktorých by mohli výhercovia získať vecné alebo finančné výhry, neorganizuje. Ak ktokoľvek navštívi dôchodcu v jeho byte a v mene Sociálnej poisťovne žiada od neho peniaze v hotovosti, určite ide o podvodníka. V takom prípade platí len jedno peniaze nedať, falošným preukazom a potvrdeniam neveriť, návštevníka sa pod nejakou zámienkou zbaviť a na podozrivú návštevu čím skôr upozorniť obvodné oddelenie policajného zboru. Ako zdôraznila A. Kadnárová, polícii, prípadne starostovi obce, treba podozrivú návštevu ohlásiť aj v prípade, že sa dôchodca nechá oklamať a stane sa obeťou podvodu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári