Česka, Poľska a Holandska sa tam zúčastnil na seminári zameranom na manažment živelných pohrom a povodní. Spomínaný seminár sa v Holansku nekonal náhodou. V krajine vynakladajú na ochranu obyvateľstva pred živelnými pohromami a povodňami veľké množstvo finančných i materiálnych zdrojov. Aj v ich ústave je zdôraznená myšlienka, že "právo na ochranu je najväčším právom človeka a štát má povinnosť chrániť obyvateľov".
Prednosta KÚ prezentoval na seminári náš systém organizácie protipovodňovej ochrany. Spomenul aj to, že Slovensko sa snaží vytvoriť jednotný systém riadenia krízových situácií a iniciatívu vyvíja aj smerom k novelizácii právnych predpisov.
Prednostovi sa pozdávala aj prezentácia riešenia následkov povodní v Poľsku, Maďarsku a v Česku. Odborníci z týchto krajín, ale aj z Holandska a Slovenska na seminári prezentovali svoje skúsenosti z centrálnej, regionálnej a lokálnej úrovne. V diskusii sa hovorilo o spôsobe zapojenia samosprávy a civilného obyvateľstva tak do prevencie, ako aj riešenia následkov povodní.
"Účastníci seminára sa dohodli, že pre ďalšiu činnosť protipovodňovej ochrany vôbec je potrebné predovšetkým skvalitniť prácu hydrometeorologickej služby, predpovede či prognózy počasia sústrediť aj na menšie oblasti (oblasti povodní), vybudovať spoľahlivý varovný a informačný systém, preventívne pripraviť obyvateľov na možné situácie, zvýšiť pripravenosť krízových orgánov a tiež zjednotiť a zefektívniť spoluprácu so susednými krajinami," informovala nás Andrea Schwartzová z kancelária prednostu KÚ.
V týždennom programe prednostu nechýbala ani návšteva meteorologického inštitútu v De Bilte a Úradu štátnej správy v provincii Gelderland, kde sa účastníci seminára mali možnosť oboznámiť s projekčným riešením hrádzí, systémom kontroly kvality vody a s názornou ukážkou spôsobu evakuácie poldrov.
Autor: jsv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári