informoval nás čitateľ. Keďže je to človek sčítaný, ktorý rád pozerá dokumenty o živelných katastrofách, ani na okamih nezapochyboval o tom, že ide o tornádo.
"Bol to charakteristický twister s priemerom asi 200 metrov. Bolo to úžasné, i keď strašidelné divadlo."
Vzdušný vír videl na vzdialenosť niekoľkých kilometrov aj Štefan Gerec z Košíc: "Išli sme v sobotu popoludní autom z Ďurďošíka domov. Nad Hrašovíkom sme videli neuveriteľnú čierňavu. Z nej smeroval k zemi tmavý kužeľ. Keď známy povedal, že je to tornádo, dobre sme sa bavili. Veď kde by sa tu vzalo?"
V Prešove napáchalo tornádo dosť veľké materiálne škody. Živel strhával strechy, roloval plechové ploty, vytrhával mohutné stromy aj s koreňmi, vo veternom víre lietal aj kontajner na domový odpad.
Nás zaujímalo, ako tento úkaz vnímajú klimatológovia zo Slovenského hydrometeorologického ústavu v Košiciach. "Chystáme sa ešte dnes (včera - pozn. red.) do Prešova, aby sme zdokumentovali tento prírodný úkaz. Musíme vypočuť očitých svedkov a zistiť, či išlo skutočne o tornádo. Ak áno, tak ide o veľmi zriedkavý jav, ktorý sa na Slovensku za posledných 100 rokov vyskytol len trikrát," povedal nám klimatológ Ján Smekal.
Ako ďalej dodal, tornádo je silný rotujúci vír. "Vyskytuje sa pod spodnou základňou konvektivnej búrky, ktorý sa počas svojej existencie aspoň raz dotkne zemského povrchu a je dostatočne silný, aby na ňom mohol zpôsobiť hmotné škody."
Keďže ide o skutočne neobvyklý jav v našich zemepísnych šírkach, mnoho našincov si mýli tornádo s hurikánmi, tajfúnmi alebo cyklónmi. "Hurikán, tajfún a cyklón sú len rôzne miestne názvy pre jeden typ atmosferického javu - tropickú cyklónu. To je mohutný oblačný vír o priemere niekoľko sto kilometrov, vznikajúci nad tropickými moriami, s dĺžkou života okolo jedného až dvoch týždňov. Naproti tomu tornádo je síce tiež atmosferický vír, ale podstatne menších horizontálných rozmerov, niekoľko desiatok až stoviek metrov a výrazne kratšej doby života. Od niekoľkých desiatok sekúnd až po niekoľko desiatok minút."
Kým tropické cyklóny je v súčastnosti už možné dobre monitorovať a predpovedať ich další postup s niekoľkodenným predstihom, tornáda se vyvíjajú takmer neočakávane a preto sa dajú predvídať len niekoľko minút pred ich pôsobením, čiže ochrana pred nimi je menej účinná. Pravdepodobnosť, že sa našinec niekedy stretne s tornádom, je veľmi malá, ale nie nulová.
Ako sa v takomto prípade zachovať, aby sme znížili možnosť prípadného úrazu na minimum? Pokiaľ vás tornádo zastihne v budove, zásadne nestojte pri oknách. Ak máte aspoň trochu času, presuňte sa do miestnosti, ktorá je najpevnejšia, ako pivnica alebo suterénna garáž. Ideálne je, aby táto miestnosť nemala okná. Lietajúce trosky a rôzne predmety, unášané vetrom, môžu byť veľmi nebezpečné! Pokiaľ žiadnu takúto miestnosť nemáte, vyhľadajte miestnosť, ktorá je najlepšie chránená. zvyčajne to je bytové jadro. Stodoly, chaty, karavány alebo maringotky a podobné úkryty sú veľmi nebezpečné. To už je bezpečnejšie otvorená krajina bez zástavby a stromov. Pokiaľ vás tornádo zastihne v otvorenej krajine, snažte sa vyhľadať úkryt pod terénnou nerovnosťou, príklopom alebo valom. Auto nie je bezpečné.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári