atmosféru a spomienky návštevníkov košickej Starej plavárne, alebo "Čéháčka". Premiéru mal včera v kine Tatra.
Scenáristom, režisérom a producentom v jednej osobe bol Peter Kerekes. Hlavní hrdinovia snímky farbisto líčia príbehy z plavárne v období rokov 1936 až 2002. Nakrúcalo sa dve uplynulé letné sezóny a minulú jeseň. Námet vznikol vlastne z nenaplnenej túžby po mori. Zoznamujeme sa s pani Evou Samuelisovou, babkou režiséra Petra Kerekesa a dcérou Eugena Kriszta, ktorá videla po prvý raz v živote more, keď mala šesťdesiatštyri rokov. Také šťastie však nemal za Rakúsko-uhorskej monarchie pradedo Petra Kerekesa. Mal problémy s prieduškami a ako štátny úradník si dal žiadosť, aby ho preložili na Istriu. Skončil však napokon v Košiciach a more mu nahrádzala aspoň plaváreň.
Na Čeháčku môžete dnes stretnúť aj syna posledného majiteľa košického pivovaru Bauernebla. A vo filme spomína aj Katarína, dcéra architekta Huga Barkányho, staviteľa plavárne. Bola tu naposledy v roku 1943. Jej rodina bola totiž židovská. Najprv sa museli vysťahovať z Jakabovho paláca, potom jej otec musel zrušiť firmu a neskôr Židom zakázali aj vstup do plavárne.
"Na túto plaváreň sa chodili kúpať dejiny. Medzi polonahými ženskými a mužskými telami prebiehalo bombardovanie Košíc v roku 1941, niektorí plavci sa nevrátili z frontu, staviteľ plavárne zahynul v koncentračnom tábore. Aj počas filmovačky niekoľko plavcov navždy opustilo plaváreň a niekoľko nových pribudlo," hovorí režisér.
Pozoruhodná je aj hudba k filmu, ktorej autorom je Marek Piaček z Požoň Sentimentálu. Texty narábajú so skutočnými výrokmi hrdinov filmu. Elena Kmeťová ich vsadila do songov. "Netreba riešiť celosvetové problémy, ale treba riešiť problémy, ktoré sa nás bytostne dotýkajú. Som síce z Bratislavy, ale cítim tu rovnakú poetiku. Je to mesto a mesto je dôležité. Bratislava a Košice majú kultúrnou a mestskou náladou k sebe bližšie ako okolité dediny," hovorí o hudbe k filmu Marek Piaček.
Snímka narába aj s historickými obrazovými materiálmi z tridsiatych rokov, ktoré získal režisér od súkromných darcov. A nechýbajú v nej ani dnešné krásne dievčatá, oživujúce spomienky protagonistov na mladosť. Košičania majú teda príležitosť zažiť dejiny svojho mesta očami plavcov vo filme, ktorý bezpochyby zaboduje v niektorom zo zahraničných filmových festivalov. "66 sezón" si môžete pozrieť 5. až 7. mája, vždy o 17. hodine v kine Tatra.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári