Na prelome apríla a mája nás práve dnes čaká jedna z najmagickejších nocí v celom roku - filipojakubská. Vo svete je však už od čias Keltov známejšia
Eva Bombová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
pod názvom noc čarodejníc a v nemecky hovoriacich krajinách i ako Valburgina noc.
V minulosti bolo na mladých, aby osvedčenými ohňami uchránili pospolitosť pred roztatárenými čarodejnicami, strigôňmi a démonmi, ktorí si práve na tento čas zvolali výročnú konferenciu s miestom konania: krížne cesty, vrcholy koncov, či cmitery. Keďže filipojakubská noc je označovaná na skutočný koniec zimy, obyvateľstvo temnôt má poslednú šancu zhromažďovať sa - po tomto termíne ich čoraz silnejšie slniečko zaženie do podsvetia a do jesene musia zotrvať v tejto emigrácii.
Temné sily majú údajne hlavný bod programu, ktorým je: ako škodiť ľuďom. Mládenci na našich dedinách dodnes poznajú jeden z najúčinnejších spôsobov ako čarodejníckej obci prekaziť už samotnú cestu na zhromaždenie. Bosorky a strigôni používajú totiž v svojej doprave metly - chasníci teda preventívne vyhadzujú zapálené zviazané prútie čo najvyššie do vzduchu, aby pasažierov veľkého leteckého dňa temnôt poplietli.
Všakovaké bosorácke koťuhy údajne dodnes môžu za rôzne ľudské trápenia, nešťastia a chudobu, napríklad i za obávané ničivé neskoré mrazíky, prudké búrky, za suchá, za neúrodu, nízku dojivosť kráv a iné pohromy.
Naši predkovia však mali na takéto hrozby svoje spoľahlivé recepty: jednou z najzákladnejších povinností mládeže na vidieku je vyčistiť najneskôr do večera 30.4. v chotári všetky studne a pramene. Veľmi známe sú už spomínané ochranné ohne, pastieri v nejednej obci i dnes preventívne práskajú na križovatkách bičmi, mládenci jazdia na koňoch a na záver jazdy musia i s tátošíkom vojsť kvôli očiste do vody. Gazdinky sa spoliehajú na ochranné bylinky - a i v súčasnosti vidieť niektoré domy ozdobené girlandami jarných kvietkov, časté sú aj borievkové vetvičky, zastrčené do dvier a pod strechy. Niekde veria na moc tŕnia, ktoré večer dávajú pod brány a pred vchodové dvere - prípadná čarodejnica musí rátať tŕne a tým prepasie rozhodujúce polnočné sekundy.
Pohybovať sa nocou čarodejníc si žiada odvážnych ľudí - a tými nepochybne sú hľadači zlatého papradia. Treba za ním ísť do hlbokánskych lesov, kde vraj stále rastie -tých, ktorí ho nájdu, obdarí jasnovidnosťou. Začiatok sezóny majú aj bylinkári, ktorí napospol veria, že bylinky a korene, nazbierané počas filipojakubskej noci, majú mnohonásobne vyšší liečebný účinok. Veľkú cenu má aj ranná prvomájová rosa, ktorá zberačky obdarí krásou a ochranou pred kožnými chorobami.
Mnohí počas tejto neobyčajnej noci zbierajú kvitnúce jarné kvietky, ktorými potom ozdobia svoje domovy. Práve takáto prvá májová kytička je symbolom návratu života do prírody a pre mnohých zaľúbencov býva štartom do mesiaca lásky, preto si dievky takýto voňavý darček od vyvoleného mimoriadne cenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári