ani v Starom meste po piatich mesiacoch zástupcu starostu. Dôležité body, ako sú úprava rozpočtu i nový organizačný poriadok, boli stiahnuté z programu ešte skôr ako sa začalo.
"Problém je v zástupcovi starostu, ktorý zatiaľ nie je. Prečo? Ako ste už písali, dostal som návrh z SMK, v ktorom mi oznámili, že kandidátom je poslanec Ernest Basti v zmysle koaličnej zmluvy. Dnes (rozumej včera) mi bolo doručené do rúk, že existuje ďalší záznam z decembra 2002 po voľbách, kde sa dohodli, že zástupcom bude niekto z SDKÚ. Ale tento návrh nekoršponduje s názormi všetkých poslaneckých klubov," vysvetľuje starosta Ján Süli.
Zdôraznil, že ak by o takomto návrhu dal hlasovať, mohlo by sa stať, že by neprešiel a bol by to veľký trapas.
"Nemám problém so žiadnym kandidátom, ale musím mať potvrdené, že existuje politická vôľa ho schváliť. No a keď bude zástupca, preberieme vraj aj úpravu rozpočtu aj organizačný poriadok."
Kedy sa tak stane, starosata zatiaľ nevedel odhadnúť.
"Takýto záznam po voľbách existuje, sú v ňom štyri mená, Hulmečíková, Weiser, Kačmariková, Hojer. Akoby sme mohli inak ísť na prvé rokovanie so starostom a ponúkať moju osobu, keby to nebolo prejednané. Dnes sa o zástupcovi nerokovalo, lebo sme to nemali ešte uzavreté v poslaneckých kluboch. Odkiaľ sa vzal Básti? Navrhol ho kolega Major z SMK na základe koaličnej dohody, ale tá už neplatí, pretože hovorila o veciach za predpokladu, že budem zvolená za starostku. Ale starostom je Süli, takže po voľbách sme sa stretli a dohodli na týchto štyroch kandidátoch v takom poradí," objasnila nám situáciu poslankyňa Eva Hulmečíková s tým, že z SMK s tým súhlasí len časť poslancov.
Namiesto navrhovanej odmeny vo výške 20 tisíc korún, ktorú predkladal prednosta úradu Karol Schlifka, sa na hlavu miestnej kontrolórky Jany Krásnikovej zosypala ostrá kritika poslancov.
Poslancom sa vôbec nepozdávali jej argumenty, že kontroluje len to, čo je v pláne kontrolnej činnosti.
"Miestne zastupiteľstvo vyslovuje nespokojnosť s prácou kontrolórky, žiada zlepšenie a zvýšenie kontrolnej činnosti a pri zistených nedostatkoch aj navrhovanie opatrení," navrhol uznesenie poslanec Peter Bajus, ktorého väčšina poslancov podporila.
"Kontrolórka sa stala obhajkyňou starostových postupov, zabudla na svoju pôvodnú úlohu, že je orgánom zastupiteľstva, určeným na kontrolu chodu a fungovania úradu. Kontrolórku môžeme aj vymeniť, keď nám to dovolí zákon, môžeme o tom uvažovať," povedal poslanec SDKÚ Richard Hojer, ktorému sa nepáči ani jednanie vedenia úradu s poslaneckým zborom.
"Problém je v tom, že vedúci funkcionári mestskej časti sú vo svojich funkciách už veľmi dlho. Zvykli si na to, že poslancov už vlastne nepotrebujú, poslanci sú tu len na to, aby zdvihli ruky za to, o čom oni rozhodli, že je pre mestkú časť dobré. Upierajú poslancom právo spolupodieľať sa na rozvoji mestskej časti," dodal Hojer.
Poslanci včera starostovi upravili plat v súlade zo zákonom, ktorý sa odvíja od priemernej mzdy v národnom hospodárstve za minulý rok. S účinnosťou od 1. apríla bude starosta zarábať 43 370 Sk hrubého mesačne. O odmene pre starostu za I. štvrťrok vo výške 56 880 Sk, ktorú predkladal prednosta úradu, poslanci včera nerokovali. Odmeny neschválili ani sebe, ich výška sa pohybovala v rozpätí od 1875 až po takmer 6 tisíc korún.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári