na platnosť svojho cestovného pasu, prípadne si vybaviť nový. Na odboroch hraničnej a cudzineckej polície zatiaľ nápory nie sú, cestovné doklady si vybavujú poväčšinou budúci "au pair". Zistiť však deň pred dovolenkou, že nemám platný pas, nie je nič príjemné. Existuje možnosť vybaviť si ho do 24 hodín, žiadateľ však v tomto prípade zaplatí aj povinný príplatok.
Cestovný pas sa vydáva občanovi Slovenskej republiky podľa miesta trvalého, alebo prechodného pobytu na oddelení cudzineckej polície a pasovej služby s platnosťou na desať rokov.
"V prípade, že ide o občana mladšieho ako 15 rokov, pas mu platí dva roky. V tomto prípade však podáva žiadosť zákonný zástupca, ktorý taktiež vyhotovený pas prevezme. Človek mladší ako 18 rokov je povinný pripojiť (resp. uviesť) na zadnú stranu žiadosti o vydanie pasu súhlas jedného z rodičov, prípadne zákonného zástupcu," dozvedeli sme sa na pasovom oddelení.
Do cestovného pasu sa na žiadosť rodiča môžu zapísať aj deti, pričom je potrebné k žiadosti doložiť aj rodný list dieťaťa. V prípade zmeny priezviska je cestovný pas neplatný, a preto je potrebné dať si vyhotoviť nový.
"Aj malé dieťa musí mať svoj vlastný pas, pokiaľ nie je zapísané v pase rodičov. Za hranice môže vycestovať i so starými rodičmi, avšak len s vlastným pasom. Súčasná legislatíva totiž zapísanie dieťaťa do pasu inej osoby ako rodičov, či zákonného zástupcu, neumožňuje."
Ak spávny orgán vydáva náhradu za stratený, zničený či poškodený pas, vyberie od občana poplatok až do 10-násobku základnej sadzby. Základná sadzba sa pohybuje na úrovni 600 Sk.
"Postupujeme podľa toho, koľkýkrát príde občan nahlásiť stratu. Stáva sa totiž, že niekto stratí pas úmyslene. Pokiaľ ide o prvý prípad, tak žiadateľ zaplatí štvornásobok základneho poplatku, čo činí 2 400 korún. Tretia a ďalšia strata však už znamená uplatnenie najvyššej sadzby. Pri krádeži sa platí základný poplatok, ale je potrebné predložiť potvrdenie polície cudzieho štátu."
Pri podaní žiadosti o vydanie cestovného pasu sú potrebné dve fotografie, kolok, platný občiansky preukaz a vyplnená žiadosť. V prípade, ak ide o dieťa, rodič predloží svoj občiansky preukaz a rodný list potomka. Pre dieťa mladšie ako 18 rokov je povinné pripojiť písomný súhlas zákonného zástupcu.
Poplatky za vyhotovenie cestovného pasu sú nasledovné: Občan do 15 rokov potrebuje 250 Sk kolok, nad túto vekovú hranicu sa však už sadzba základného poplatku pohybuje na úrovni šiestich stovák. Do troch dní vyhotovia pas žiadateľovi do 15 rokov za 500 korún, starší však zaplatia 1 200 Sk.
Najrýchlejšou formou je vystavenie pasu do 24 hodín. Vtedy musí človek do 15 rokov predložiť 1 000 Sk kolok, dospelí však zaplatia 2 400 korún. Zapísanie dieťaťa do pasu rodiča vyjde na 100 Sk.
Od 1. mája 2004 sa budú občanom SR vydávať cestovné doklady vo formáte Európskej únie. Tie staré by sa mali meniť priebežne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári