prispôsobujú svoje akcie novým podmienkam i okolnostiam. Pre svoju flexibilitu beztrestne prežívajú desaťročia, pričom majú vlastný systém a hierarchiu.
Ako pracuje vreckárska úderka
Najfrekventovanejšia vreckárska pracovná úderka sa skladá z troch členov. Jeden stráži, druhý upútava pozornosť, tretí berie. Ten posledný je v zlodejskom rebríčku najcennejší. Podľa referencií polície dokáže skúsený vreckár vkĺznuť aj do zadného vrecka tesných džínsov bez toho, aby to obeť spozorovala. Dokáže prehrabať nákupnú tašku tak, že peňaženku na spodku nákupu nájde aj bez toho, aby si to všimol nielen smoliar, ktorý tašku nesie, ale aj ľudia naokolo.
V Košiciach pracovné skupiny operujú v priestoroch, kde sa zdržuje viac ľudí. Peňaženky miznú klasickým vreckárskym spôsobom. Zlodeji si na ruku natiahnú tašku a ohmatávajú vrecká tašky a košíky zaujatých ľudí. Keď sa už na ruku dlhoprstého peňaženka prilepí, zvyčajne s ňou vybehne von z obchodu a odovzdá ju svojmu staršiemu kumpánovi, najčastejšie rodinnému členovi, ktorý s lupom z miesta činu zmizne. Zlodej ostáva "čistý". Z obchodu vybehnúť ani nemusí, podá ju kumpánovi vo vnútri obchodu. Ak ho poškodený náhodou odhalí a ohlási krádež povedzme strážnej službe, páchateľ lup už pri sebe nemá a dokázať trestný čin mu je nemožné.
Rodičia a deti
Osobitnú skupinu gangov tvoria starší členovia. "Volajú sa oká. Sledujú a vyberajú obete. Kradnú iba príležitostne, keďže sú trestno-právne zodpovední," hovorí nám jeden z policajtov.
Deti, ktoré sú zvyčajne tretím článkom ovládajú zákony, takpovediac, lepšie ako policajti. "Keď ich predvedieme, odvolávajú sa na rôzne paragrafy, vedia, že nemajú vypovedať. Ide o 12 až 14-ročné deti, ktoré rovnako používajú špeciálnu taktiku s igelitovou taškou."
Pred vreckármi by mali byť obozretní návštevníci mesta, ktorí prichádzajú zo susedných miest. "Vreckári stoja pred Slovanom a sledujú, kedy zaparkuje vozidlo napríklad s michalovskou značkou. Vyjde z nej rodina s taškami. Je zrejmé, že ide nakupovať. Vreckári sa prilepia a sledujú ju. Pri samotnom nákupe, ak sa naskytne príležitosť, sa snažia kradnúť. Často to skúšajú najmä v obchodoch s obuvou, keď zákazník skúša tovar a nedáva pozor. Zrazu sa na vás niekto nalepí, drgne do vás a zozadu šikovne vytiahne z kabelky peňaženku."
Jedna finta prišla nedávno od južných susedov a používajú ju ženy-vreckárky, ktoré zastavujú vyhliadnuté obete najčastejšie s tým, že sa im páči nejakí zvršok a chceli by čosi podobné darovať svojim blízkym. Kým sa ochotne radiaci človek spamätá, je o niekoľko tisíc ľahší. Modernejšími metódami sú náhla nevoľnosť na ulici, pri ktorej okoloidúci chcú pomôcť až následne zistí, že dobehli aj príbuzní postihnutej a snažia sa jej tiež pomôcť...
* * *
Vreckové krádeže už nie sú dómenou Rómov
Ak by sa niekto domnieval, že vreckových krádeží sa dopúšťajú iba mestskí Rómovia, mýli sa. Narastajú totiž krádeže v nočných podnikoch, baroch a reštauráciách, kde kradnú skupinky zlodejov, ktorí sa nešpecializujú iba na peňaženky, ale aj na mobily a autoprehrávače.
"Pred rokom 1989 bolo na území starého mesta (patrila tam ja mestská časť sever - pozn. red) do 10 podnikov, dnes ich je asi 200. Väčšinou mládež vysedáva v podnikoch a navzájom sa okráda. Predmetom väčšieho záujmu sú mobily. Aparát má vždy nejakú hodnotu, kým ukradnutá peňaženka môže byť aj prázdna," vysvetľuje nám vedúci policajt OO PZ Košice Staré mesto.
* * *
Kde sa najviac kradne
Najexponovanejšími miestami vreckárov v obvode starého mesta je okolie Dargova a samotný obchod, odtiaľ vreckári podľa hliadok mestských či štátnych policajtov cirkulujú k Slovanu, najmä však na vreckárske stanovisko - ktorým sú tamojšie autobusové zastávky. Vysoká koncentrácia živlov sa sústreďuje na Dominikánskom námestí a na Moyzesovej, kde je mestský trh. V meste je to ďalej v Tescu (aj na eskalátoroch), ďalším koncentrovaným miestom je "blšák" na Alejovej.
* * *
Ako sa chrániť pred zlodejmi
Vreckári operujú ticho, rýchlo, vďaka vypracovanej motorike. Dokážu kradnúť bez toho aby obeť niečo cítila. Policajti radia najmä ženám, aby na nákupoch nosili kabelky pred sebou, resp. si ich v obchodoch v radoch na eskalátoroch pridržiavali. Muži by nemali nosiť viditeľne peňaženky v zadných vreckách. Veľakrát sa stáva, že ostanú okradnutý po tom čo vychádzajú z pohostinského zariadenia, spravidla si ani nepamätajú moment kedy o cennosti prišli, to sa týka najnovšie aj mobilov. Na diskotékach a v baroch by nemali nechávať majitelia mobily na stole, v čase keď sa idú na tanečný parket. Občania by si nemali dávať veštiť na ulici podozrivým indivíduám. Špecifickou je tlačenica v autobuse. Tam je najvhodnejšie pridržiavať si kabelku či tašku rukou. Policajti radia tiež majiteľom kreditiek, aby ich v peňaženkách nemali uložené s lístočkom, kde je napísaný PIN-kód, detto by nemal byť napísaný na kreditke.
* * *
Dlhoprstí poznajú aj policajtov v civile
V starom meste zmizlo priemerne za mesiac 10 peňaženiek s rôznym obnosmi, veľa z nich našli neskôr pracovníci VVaK v kanáloch. Predpokladá sa, že ešte väčšie množstvo krádeží poškodení neohlásia. Policajti zlodeja nedokážu chytiť, a ak ho predsa dolapia, odcudzený predmet už u seba nemá, zväčša je maloletý, nevypovedá a skutok popiera. Policajti ho v zmysle zákona prepustia na slobodu. Východiskom pre boj s touto kriminalitou sú civilné prevleky, avšak podľa kpt. Sopčáka, "vreckári majú všetkých policajtov prečítaných naspamäť." Preto vidí v tomto smere rezervu v spolupráci s mestskými policajtmi. Účinným s nástrojom v boji s vreckármi je ich predvádzanie na policajnú stanicu. Pred sviatkami zvyknú exponovaných členov vreckárskych gangov predvolávať. Týmto spôsobom sa ich snažia eliminovať od potenciálnych obetí. Prakticky prechádzať tejto trestnej činnosti možno hliadkovaním policajtov, alebo snímaním inkriminovaných miest kamerou.
* * *
Ako môžu občania pomôcť polícii
Občania môžu policajtov vyrozumieť o polohe operujúcich vreckárov, polícia koná aj na základe anonymných podnetov. Typy môžu podať aj cestujúci na pravidelných linkách, ktorí vedia, že vreckári v nich zvyknú operovať. Pomôcť policajtom môžu najmä obozretnosťou a tým, že nedovolia zlodejovi kradnúť.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári