bolo zamerané najmä na spoločnú prípravu krajín V4 na stretnutie ministrov životného prostredia, ktoré bude v Kyjeve v máji 2003 a na čerpanie finančných prostriedkov z fondov EÚ.
Pri tejto príležitosti sa českí minister ŽP Ladislav Miko, maďarská ministerka ŽP Mária Kóródi, poľská tajomníčka ministerstva ŽP Ewa Symonides a László Miklós stretli so zástupcami dvoch najväčších východoslovenských podnikov - US Steel Košice a Elektrárňami Vojany.
"Na základe technických ukazovateľov sa dá konštatovať, že oba podniky dodržujú limity predpísané európskymi normami. Potešiteľné sú najmä čísla, ktoré investovali do životného prostredia. V prípade Voján je to okolo 10 miliárd a v prípade US Steel okolo 6 miliárd korún. Objemovo ide o najväčších znečisťovateľov východu republiky, preto sme radi, že tieto prostriedky vynaložili bez nášho nátlaku, z vlastnej iniciatívy," hovorí László Miklós na margo stretnutia s podnikateľmi.
Rokovanie ministrov v Košiciach využili i aktivisti hnutia Greenpeace, ktorí vyzvali nášho ministra ako i krajiny V4 na vstup do Medzinárodnej veľrybárskej komisie.
"Tieto aktivity Greenpeace podporujeme, aj keď nie sme veľrybárska veľmoc, zasadíme sa za záchranu akéhokoľvek druhu veľrýb. V krátkom čase preto podnikneme kroky k tomu, aby sa i Slovensko stalo členom Medzinárodnej veľrybárskej komisie a v podobnom duchu sa vyjadrili i zástupcovia ostatných štátov V4," informoval nás ďalej minister Miklós.
V súvislosti so zvyšovaním poplatkov za odpad sa nielen na východe republiky začali množiť čierne skládky, čo s tým, to bola tiež jedna z otázok na ministra.
"Kompetencie nakladania s odpadom boli presunuté na obce, ktoré si môžu stanoviť i výšku poplatku za nakladanie z odpadom. Ako motivujú svojich obyvateľov k udržiavaniu čistoty, je teda len na nich. Či už ekonomickým stimulom, ako sú znížené poplatky, alebo sankciami. Ministerstvo v tomto smere zaviedlo určité opatrenia, ako napríklad zriadenie recyklačného fondu, či zálohovanie umelohmotných fliaš, s cieľom znížiť množstvo odpadov. Má to pozitívum aj pre občana, ktorý vďaka zníženému objemu odpadu zaplatí za jeho vývoz menej."
Výrobcovia však stále broja proti zavedeniu zálohovania PET-flaší a o tomto návrhu, ktorý upravuje vyhláška, sa v súvislosti s jej novelizáciou ešte stále diskutuje...
"Nielen zo strany výrobcov, určitý odpor bol i zo strany obchodu, no už sme sa dohodli na istých pravidlách a musím povedať, že už i doterajší odporcovia prišli na výhody tohto systému. Z hľadiska environmentu je to jednoznačne najčistejší a najlepší spôsob čistého zberu druhotnej suroviny."
Pôvodná vyhláška k prijatému zákonu o obaloch uvádzala zálohovanie PET-fliaš už k 1. októbru, podarí sa vám presadiť tento dátum?
"Nechcem hovoriť odkedy, hoci tlačiť budeme na prvý október. Druhá vec je, že celý tento proces si vyžaduje zavedenie istých technických opatrení najmä vo veľkých obchodných sieťach. Možno to bude október, november, alebo až december, ale celkom iste vám zaručujem, že ministerstvo životného prostredia nepripustí, aby sa PET fľaše nezálohovali."
Košická Spoločnosť priateľov Zeme participovala na návrhoch nových zákonov o odpade a obaloch, ste otvorení takejto kooperácii s mimovládnymi organizáciami?
"V otázkach odpadu sme sa s mimovládnymi organizáciami úplne zhodli, boli na našej strane a veľmi nám pomohli. Ľudia z Priateľov Zeme nám pomohli úplne konkrétne definovať paragrafy zákona, máme veľmi dobrú spoluprácu a verím, že to tak bude aj v budúcnosti," dokončil László Miklós.
Pri svojom stretnutí v metropole východu tiež ministri podpísali Košickú deklaráciu, v ktorej sa zaviazali, že otázky životného prostredia budú rovnako dôležité ako sociálne a ekonomické otázky aj po našom vstupe do Európskej únie. To všetko s cieľom zjednotenia ochrany prírody vo všetkých krajinách V4.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári