Vzrušený vodca čriedy pavián Bobo sa zúrivo vrhá na mreže, len čo okolo ktosi prejde.
Akademický maliar Jozef Haščák spolu so študentmi dizajnu Technickej univerzity poznajú jeho výbušnú náturu.
"Nič netušiac som prechádzal popri klietke. V ruke som mal nádobu s farbou. Zrazu sa pomedzi mreže bleskurýchle vynorila chlpatá ruka, zdrapila ma za rameno. Skoro ma trafil šľak. Celú farbu som mal na sebe. Nechápem, prečo je taký agresívny. Veď mi mu chceme len dobre. Asi sa bojí o svoje dve mladé frajerky. Ale kto by ich chcel. Našim dievčatám sa nevyrovnajú," usmieva sa pri spomienke na prvý kontakt s majestátnym paviánim samcom známy výtvarník.
Pedagóg spolu so svojimi žiakmi vymenil na dva dni školský ateliér za pavilón opíc. Snažia sa jeho obyvateľom zatraktívniť prostredie, v ktorom žijú. Výbehy sa menia na pravú džungľu. Aspoň vizuálne.
"Vedenie zoo nás požiadalo, aby sme sa nejakým spôsobom pokúsili zatraktívniť prostredie, v ktorom opice žijú. Dobrý nápad. Myslím si, že to spestrí vstup do areálu záhrady. Dúfam, že opičky nedostanú šok a budú spokojné," vysvetľuje pozadie zaujímavej odbornej praxe v rámci predmetu kresba a farba Jozef.
Farebné štruktúry, atraktívne motívy živej prírody, v ktorých prevláda sýta zeleň, pripomínajú bujnú vegetáciu, pôvodné prírodné prostredie džungle, v ktorom žili.
"Je to zaujímavé spestrenie výuky. Nie každý deň sa vyskytne príležitosť maľovať pre opice. Je to kolektívne dielo. Každý sa môže prezentovať svojským výtvarným poňatím džungle," hovorí študent Peter Čižmárik.
"Je to o niečom úplne inom ako práca v ateliéri. Mám pocit voľnosti. Robiť nástennú maľbu je pre mňa dobrá skúsenosť. Teraz už nebude pre mňa problém urobiť si niečo také aj doma. Malo to byť pôvodne naturalistické, ale postupne, ako každý k maľbe prispieva, nadobúda abstraktnú podobu. DúFAM, Že sa opičky budú cítiť ako doma. Keď sa im nebude maľba páčiť, pokojne ju môžu zoškrabať," žartuje Peter Lörinc.
Práca na zatraktívnení pavilónu primátov nie je jediným dielom mladých výtvarníkov a grafických dizajnérov, ktoré zdobí košickú zoo. Študenti vypracovali návrh komunikačného a informačného systému záhrady, navrhli a vyrobili plaketu pri príležitosti prvých narodenín medvedích pätorčiat, ktoré čakajú na zápis do Ginnessovej knihy rekordov, z ich tvorivej dielne vyšli plagáty, grafické návrhy, propagačné materiály. Momentálne pracujú na návrhoch piktogramov pre jednotlivé pavilóny.
"Pred rokom sme podpísali s Fakultou umení Technickej univerzity v Košiciach zmluvu o spolupráci. Škola nám pomáha pri architektonickom, dizajnovom a výtvarnom dotváraní areálu, pri príprave výstav, zabezpečuje výtvarné workshopy a kresliarske cvičenia v zoo. My sme škole poskytli voľné vstupenky a reklamu. Reciprocita je obojstrane prospešná. Pri našom rozpočte neviem si predstaviť, že by sme to všetko mali financovať," pochvaľuje si netradičnú spoluprácu marketingová manažérka zoo Mária Mihóková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári