centre, poslanci mestského zastupiteľstva schválili na štvrtkovom zasadnutí. Platiť začne od prvého júna 2003.
Napriek tomu primátor verejne vyhlásil, že magistrát nájde logické riešenie situácie tak, aby podnikatelia mohli mať záhrady vonku už od prvého mája.
"Objektívna pravda je, že mesto platí úvery a úroky, pritom peniaze išli do mestských častí," vysvetlil primátor Zdenko Trebuľa dôvod, prečo si mesto túto kompetenciu berie naspäť pod svoje krídla.
V návrhu, ktorý predložila radnica, bola určená cena za umiestnenie ambulantného predajného zariadenia na poskytovanie služieb a predajného stánku na uliciach Hlavná, Alžbetina, Mlynská na 7 Sk za meter štvorcový a deň, na ostatných uliciach na 5 Sk za meter štvorcový a deň.
Protinávrh predniesol poslanec Ľubomír Grega z SDKÚ, na ktorého sa obrátilo viacero podnikateľov v centre, ktorým sa cena stanovená mestom videla privysoká.
"Letné záhrady závisia od počasia, pritom platiť musia aj za dni, keď prší. Záhrady, v ktorých si môžeme v lete posedieť s priateľmi a slúžia aj turistom, sú vlastne takou výkladnou skriňou mesta. Mali by sme ich v tom podporiť, veď ich museli vybudovať, zamestnať personál. Navrhujem preto, aby cena za ulice v centre bola stanovená na 5 Sk, na ostatných uliciach na 4 Sk. Doteraz Starému mestu platili 3,50 Sk za meter a deň," vysvetlil dôvody návrhu poslanec Grega.
Primátor poslancov nabádal, aby boli objektívni, pretože zariadenie väčšiny záhrad sponzorujú veľké spoločnosti na výrobu alko, či nealkoholických nápojov, resp. piva.
"Myslím, že ceny sú primerané. Tiež som zástanca toho, že ovcu treba strihať a nie zodrať z kože. Keď budeme populistický, kasu nenaplníme."
Poslankyňa Ľuba Blaškovičová v diskusii naniesla, či by sa medzi poplatkami nemal urobiť rozdiel podľa toho, či sa v letnej záhrade podáva alkohol, alebo slúžia ako cukrárne.
Poslanci potom hlasovaním nepodporili návrh poslanca Gregu na zníženie cien.
"Som z toho dosť rozčarovaný, nečakal som to. Chýbal jediný hlas, aby bolo uznesenie schválené. Na nariadenie totiž nestačí nadpolovičná, ale až dvojtretinová väčšina zastupiteľstva," reagoval sklamaný poslanec Ľ. Grega.
Poslanci napokon schválili pôvodný návrh predložený radnicou. Problém je však v tom, že názory na to, čo sa vlastne schválilo, sa rôznia. Ešte pred hlasovaním totiž poslancov primátor Zdenko Trebuľa informoval, že z textu vypadlo slovko "minimálne".
To znamená, že poplatky nie sú stanovené pevne na 7 a 5 Sk, ale na minimálne 7 a 5 Sk. Slovkom minimálne sa mesto chcelo poistiť pre prípad, že by nejakú komerčnú aktivitu v centre chceli vyvíjať bohaté bankové inštitúcie, alebo firmy, napríklad predvádzať nejaké vozidlo, či svoje produkty. Nariadenie sa totiž netýka len letných záhrad, ale všetkých aktivít, pre ktoré je nutné zabrať verejné priestranstvo patriace mestu Košice.
"Som presvedčený, že sme schválili pevné ceny," hovorí poslanec Martin Boritáš z KDH.
"Myslím, že sme schválili minimálne 7 a 5 Sk," hovorí poslanec Ľubomír Grega z SDKÚ.
V návrhu VZN, ktorý má Korzár k dispozícii, slovko minimálne nefiguruje.
Ak však slovko minimálne v schválenom nariadení skutočne je, vyvstáva otázka, kto bude určovať, ktorý podnikateľ zaplatí minimálnu čiastku a ktorý možno oveľa viac. Nejasné mantinely totiž otvárajú možnosti korupcie a klientelizmu.
"Primátor zatiaľ toto uznesenie nepodpísal. Aj vzhľadom na prijaté doplňujúce návrhy zrejme predtým požiada o stanovisko pracovníkov legislatívno-právneho oddelenia. Takže sa určite bude zaoberať aj nejasnosťami, na ktoré sa pýtate, aby nariadenie bolo v poriadku," povedala nám hovorkyňa magistrátu Zuzana Bobriková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári