stretnutia o príležitostiach a očakávaniach nášho vstupu do EÚ. Keďže už za tri týždne sa na Slovensku referendum o našom vstupe do únie, zaujímal nás názor E. van der Lindena na jeho úspešnosť. "Som optimistom. Hoci až vyše 70 percent ľudí na Slovensku je za vstup do EÚ, bolo by dosť riskantné spoliehať sa len na tieto prieskumy a nerobiť žiadnu kampaň. Predpokladám, že sa vaši občania referenda zúčastnia a potvrdia smerovanie SR do EÚ."
Z nedávnej ani nie polovičnej účasti voličov v Maďarku si veľvyslanec EÚ na Slovensku ťažkú hlavu nerobí. "V Maďarsku hlasovalo za vstup do únie vyše 80 percent voličov. Hoci tá účasť bola len 46-percentná, verím, že u vás tých voličov príde viac k urnám a výsledky budú platné."
Mnohí slovenskí občania ešte stále váhajú, či majú prísť k referendovým urnám. Aj preto sme sa u Erica van der Lindena zaujímali, aké výhody by mohli mať bežní Slováci zo vstupu svojej krajiny do únie. "Za všetky vám poviem tri. Mladí ľudia budú mať šancu študovať na akejkoľvek vysokej škole v štátoch Európskej únie. Takisto sa vašim podnikateľom otvoria dvere na obrovský trh krajín EÚ. Pre krajinu ako Slovensko je členstvo v únii zárukou stability a prosperity. Musím však upozorniť aj na to, že ak hociktorá krajina vstúpi do EÚ nepripravená, môže to byť veľké sklamanie pre obyvateľov. Som však presvedčený, že výhody vstupu omnoho viac prevážia možné nevýhody," povedal nám veľvyslanec EÚ na Slovensku.
Člen Teamu Europe a poradca vicepremiéra P. Csákyho pre úspešné zvládnutie referenda Peter Weiss na včerajšej diskusii taktiež apeloval na čo najvyššiu účasť. Argumentoval tým, že neúčasťou na referende nevybabrú občania s vládou, ale predovšetkým so sebou... Nás však zaujímalo, čo by sa stalo v prípade, ak by účasť nedosiahla minimálne 50 percent a jeden hlas. "Musíme rozlišovať ústavno-právne dôsledky na Slovensku a politické dôsledky v EÚ. Z prvého hľadiska nie je referendum obligatórne, keďže vstup do EÚ nie je vstupom do štátneho zväzku. Preto by teoreticky toto referendum ani nemuselo byť. Lenže v EÚ sa všetky závažné rozhodnutia, či už ide o schválenie novej Európskej zmluvy alebo zmeny základných pravidiel pre vstup do Európskej menovej únie robia práve prostredníctvém referenda. Ak by naši občania k urnám neprišli, vznikol by problém, či rozhodnutie parlamentu bude pre tých 15 parlamentov členských krajín únie, ktoré majú taktiež o rozšírení rozhodnúť, dostatočne silným argumentom," myslí si.
Ďalšia zodpovednosť našich voličov spočíva podľa neho v tom, že po nás nasleduje s referendom Česko a Poľsko, kde majú rovnakú podmienku platnosti referenda, teda minimálne polovičnú účasť. "Bolo by veľmi zlé, ak by Slovensko, ktoré dlhodobo najvyššiu podporu vstupu medzi obavyteľmi spustilo lavínu neplatných referend. V krajinách EÚ sú totiž určité sily, ktoré vždy boli proti rozšíreniu. Vhodnejšiu zámienku ako toto by asi v súčasnosti ťažko našli...," dodal.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári