simulačných technológií vo výcviku Ozbrojených síl SR. Zúčastnilo sa jej pätnásť zahraničných účastníkov, medzi inými aj generál v zálohe Rudi Peksens zo vzdušných síl USA, ako aj vedúci funkcionári Generálneho štábu ozbrojených síl SR, či veliteľstva vzdušných a pozemných síl SR.
Konferencia sa niesla v priateľskom duchu, pričom R. Peksens poukázal aj na vojny v Iraku. "Keby sme sa boli viac venovali simulačnému tréningu na prvú vojnu v tejto krajine v roku 1991, urobilo by sa menej chýb. V druhej vojne ich bolo oveľa menej, vedeli sme už do čoho ideme. Je dôležité, aby výkonní generáli poznali simulačné technológie a zúčastňovali sa na výcviku. Nad tými generálmi sú však diplomati, ktorí majú zabezpečovať mier a oni by mali takisto trénovať na simulátoroch," uviedol účastník mnohých vojen a ozbrojených konfliktov a dokonca vyzval všetkých prítomných v sále, že ten kto vymyslí simulačný program na výcvik diplomatov má doživotne postarané o penziu. "Okamžite to od vás kúpime," dodal R. Peksens.
Simulačné technológie sú v poslednom čase na celom svete v popredí. "Dokazujú to aj posledné vojny, ktoré boli, konkrétne aj tá v Iraku, kde velitelia vojsk boli najprv trénovaní na simulátoroch na reálnu situáciu do ktorej išli. Určite im to pomohlo podstatne lepšie zvládnuť celý proces, ako keby tam išli bez výcviku," vysvetľuje prorektor pre vedeckú činnosť VLA doc. RNDr. František Olejník, Csc.
Vďaka pomoci americkej vlády a ministerstva obrany USA sa na Slovensku začali budovať centrá simulačného tréningu. Na Slovensku sú dve v Liptovskom Mikuláši a v Košiciach. "Vzhľadom na to, že celé trvanie budovania centier a ich existencie trvá tri roky, tak v porovnaní so svetom sme dá sa povedať v začiatkoch v rozvoji technológií. Aj keď po materiálnej stránke sme vybavení dobre, personálne to treba dobudovať. Chceme poukázať v akom stave sa nachádza simulačný výcvik v armáde SR, oboznámiť veliteľov brigád a iných vojenských zväzkov s tým, čo všetko sa dá na simulátoroch cvičiť, ako aj odborníkom ukázať aké sú trendy rozvoja vo svete. V porovnaní so svetom však musíme napredovať," hovorí F. Olejník.
Na našu otázku, čo bude s centrom, keby došlo k zrušeniu akadémie odpovedá: "V každom prípade centrá musia prežiť. Je jedno v akej inštitúcii, v akej forme, je to celosvetový trend. Úvaha je do budúcnosti taká, že keď sa staneme členskou krajinou NATO tak všetky centrá simulačných technológií budú prepojené. To znamená, že keď sa bude cvičiť u nás, tak nebude žiaden problém prepojiť sa komunikačnými kanálmi, aby sme cvičili spolu."
Je teda možné, že sa bude centrum sťahovať?
"Možné je všetko, ale nebolo by to dobré vzhľadom na to, že je tam obrovské množstvo pevne zabudovaných súčastí, či už kabeláží, rozvodov, odhlučnenia, termoregulácie, či klimatizácie. Ja by som to nepovažoval za šťastné. V dnešnej dobe nie je problém, aby aj dve centrá boli od seba vzdialené a medzi sebou komunikovali."
Sme jednoznačne pozadu v čom sú však naše hlavné nedostatky?
"Napriek tomu, že máme technológiu dovezenú z USA ten vývoj ide tak rýchlo dopredu, že u nich sa už obmieňa technológia. Chodíme po výstavách v rámci krajín NATO a vidíme, že to čo máme, je síce veľmi efektívne, ale to čo bolo vyvinuté je pre nás zatiaľ len utópiou."
Chcete teda investovať?
"Pokiaľ by to záležalo na mne, tak by som v armáde SR veľmi veľa peňazí investoval do simulačných technológií. Mám pocit, že informácie sú momentálne to najdôležitejšie čo hraje v živote armády, ale aj človeka prím."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári