ktoré v súvislosti s magickým termínom menín všetkých Jurajov prikazujú dávne tradície. Nie náhodou jedna z najpopulárnejších jurajovských pranostík vraví: Ďuro všetkých z chyžiek von vyháňa.
Najmä dievky na vidieku musia vykonať nemálo -ponajprv už na svitaní zaspievať vychádzajúcemu slniečku dávne obradné piesne, napríklad: Slniečko, poď na naše líčko. Za pomoci mládencov je ich úlohou vyhnať z chotárov pomocou jurských ohňov a ďalších dávnych piesní všetky mrchavé sily. Jedna z najznámejších pesničiek dnešného oslávenca vyzýva: Svätý Juríčko, otvor políčko, svätý Jur volá, zem sa otvára, svätý Jur ide, leto nám nesie.
Dievky sa od jurských ohňov, vyzbrojené magickými bylinkami a vencami z jarných kvietkov, museli poponáhľať k vode-pradávna obyčaj, ktorú na Zamagurí poznajú pod názvom "púšťana", im totiž naznačí, či sa hotoviť na svadbu. Dievke, ktorej odniesol prúd v rieke venček najďalej, mala šance dostať sa rýchlo pod čepiec. Pôvabná povesť od Dunajca vraví, že deva, vienok ktorej sa zastavil, stáva sa vodníkovou nevestou. Voľakedy sa takej mládenci naozaj stránili, pretože žiarlivý vodník by si to s nimi vybavil...
Na Juraja začína obdobie náročnej práce i pre všetkých pastierov - je čas prvého vyháňania ovečiek na pašu. Bača už v predvečer Juraja musel pod cestu, ktorou bude hnať čriedu, zakopať reťaz, aby sa mu ovečky držali vovedne a do potoka nasypať soli. Musí mať nahotovené aj čarovné bylinky, na ktoré treba nasypať prvé tri uhlíky prvého ohňa - nimi pookiadzať kolibku i košiar a vyhnať tak všetky zlé sily - len potom bolo možné otvoriť košiar ovečkám.
Aj gazdinky sa na Juraja majú čo obracať - už zaránky je ich povinnosťou obísť čo najviac cudzích lúk a zbierať do plachietok rosu, prípadne, zarosiť si čo najväčšmi spodok sukne - potom textílie vo vlastnej maštali vyžmýkajú a dosiahnu vraj priam rekordnú dojivosť kráv.
Jurajov magický deň je bohatý aj na pranostiky. Ľudia napospol vítajú skôr dážď ako slnko. Vraví sa: Ďurova kvapka hodna je dukát, lebo v ten rok zemiaky aj na slamenej hŕbe narastú. Ďalšia ubezpečuje: Ak prší na Ďura, bude ovos, aj keby ho na skalu zasial. Známe sú tiež: Keď okolo Ďura hromy často bijú, pozdné mrazy víno z viníc nevypijú, alebo: Ak na svätého Juraja prší, budú stromy zdravšie. Všetky stredoeurópske pranostiky zhodne vravia: na svätého Juraja sa rodí skutočná jar.
Dokumentuje to aj v pranostikách hlboko zakotvený poznatok dedov, že práve v tento deň sa otvára zem a vyliezajú aj hady a jašterice.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári